65-åring attackerad vid bensinstation

2023 08 30

Ett allvarligt brott har i kväll ägt rum på Västkusten.

Offret är en man i 65-årsåldern som var på besök vid en bensinstation i Partille i östra Göteborg.

Stal bilen

När 65-åringen befann sig vid macken dök det plötsligt upp en person som tog sig in i 65-åringens fordon och helt enkelt stal bilen.

– Polisen får samtal från en man i 65-årsåldern som precis blivit bestulen på sin bil vid en bensinstation på Gamla Kronvägen.

Det rapporterar polisen.

Försökte köra på offret

65-åringen försökte avbryta bilstölden på egen hand – men det hela höll på att sluta mycket illa.

– När mannen försökte stoppa tjuven från att köra iväg, ska denne ha försökt köra på honom, uppger polisen.

65-åringen lyckades enligt uppgift dock undkomma och blev inte träffad av bilen.

Hann fly undan

När polisen kom fram till bensinstationen hade den skyldige redan hunnit bort från brottsplatsen.

– Polis har hört målsägande och vittnen, framhåller Göteborgspolisen på polisens webbsida.

– Ingen är skadad.

– Det är lite oklara omständigheter kring hur det ska ha gått till, säger polisen till GP.

Polisen efterlyser

För att öka chansen att spåra gärningsmannen så har polisen nu upprättat en efterlysning av 65-åringens fordon.

Polisen betonar att två misstänkta brott begicks i samband med händelsen.

Dels handlar det om tillgrepp av fortskaffningsmedel, det vill säga själva bilstölden.

Dels handlar det om försök till misshandel i samband med att den skyldige försökte köra på 65-åringen.

Jagades av bil

Göteborgspolisen har under onsdagskvällen även larmats till ytterligare en allvarlig incident avseende  brottslighet kopplat till fordon.

En 20-åring skall ha drabbats av en otäck upplevelse när han var ute och körde med sin bil.

– En bilförare i 20-årsåldern ringer polisen och uppger att en bil jagat efter honom.

– Från Tynnered till en adress i Sandarna, uppger Göteborgspolisen.

Slog sönder bilrutorna

Väl framme vid adressen blev 20-åringens bil angripen av flera gärningsmän.

– Flera okända män har hoppat ur den efterföljande bilen och slagit sönder flera rutor på inringarens bil. 

Polis är på plats för att höra målsägande

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


31dec25

NYA ÅRET: Skatt slopas helt – 650 000 svenskar påverkas

2026 01 01

Snart går 2025 över i 2026.

Det nya året innebär flera lagändringar – bland annat skattesänkningar på arbetsinkomster, pension och sjuk- och aktivitetsersättning.

En annan skattesänkning har hamnat i skymundan, trots att den berör omkring 650 000 svenskar.

Det handlar om skatten på husvagnar och andra släpvagnar, som slopas helt från och med den 1 februari 2026.

Både fordonsskatten och saluvagnsskatten tas bort för husvagnar, hästsläp, båttrailers och olika typer av arbets- och lastsläp, rapporterar Carup. Totalt väntas omkring 650 000 släpvagnsägare få mer i plånboken – enligt Carup handlar det om flera hundralappar per år.

– Husvagnar innebär glädje och frihet för många människor runt om i Sverige. Samarbetspartierna vill att det ska vara möjligt för fler att äga och resa med husvagn, har regeringen tidigare fastslagit.

Husvagnar ökar i popularitet

Under 2024 registrerades totalt 4 576 husvagnar och husbilar i Sverige.

Det finns omkring 300 000 registrerade husvagnar och 120 000 husbilar i Sverige.

Det är flest i Europa, räknat per capita.

– Camping och mobilt boende behåller sin popularitet, säger Per Nilsson, ordförande för Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund, i ett uttalande.

LÄS MER: Polisen utfärdar Bank ID-varning

FAKTA: Världens största husvagn

- Enligt Guinness rekordbok är den största tvåhjuliga husvagnen fem våningar hög och byggdes 1990 för Sheikh Hamad Bin Hamdan Al Nahyan i Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten.

- Den är 20 meter lång, 12 meter bred och väger 122 ton. Husvagnen innehåller åtta sovrum och badrum, fyra garage samt vattenförråd för 24 000 liter.

Källa: Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund

LÄS OCKSÅ: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


31dec2025

Ukrainas nyårsraket – Putins krislager står i lågor

2026 01 01

Ukraina har inlett nyårsafton med flera attacker.

Bland annat har flera drönare slagit ner norr om Moskva i ett beredskapslager av olja som är tänkt att användas i krissituationer.

– Den senaste operationen riktade sig mot en stor oljedepå i Rybinsk, en stad 30 mil norr om Moskva, uppger en källa till Kyiv Independent.

Tidningen har tagit del av videomaterial som uppges visa explosioner från attacken.

– Filmmaterial visar en stor eld och plymer av svart rök som stiger från den påstådda attackplatsen, uppger tidningen.

Flera källor bekräftar

Anläggningen tillhör och drivs av den ryska staten.

– Anläggningen förvaltas av Rosreserv, en statlig myndighet som ansvarar för att lagra varor för krissituationer, uppger tidningen.

Flera andra ukrainska medier rapporterar också om attacken.

– Staden Rybinsk är en viktig knutpunkt för kollektivtrafik och logistik. Oljedepån är en viktig länk i lagring och distribution av petroleumprodukter i nordöstra Ryssland, uppger RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Order från Putin – ”Ta över mer mark”

Ytterligare attack

Under 2025 har Ukraina trappat upp sina attacker mot oljeanläggningen inne i Ryssland.

Rapporterar kommer också om ytterligare en attack som utförts under morgonen på årets sista dag.

– Ukrainas militära underrättelsetjänst uppger att de har träffat ett stort oljeraffinaderi vid Rysslands Svartahavskust i en separat attack, vilket orsakat skador på pipelines och annan utrustning, uppger Kyiv Independent.

Tillfälligt eldupphör

Veckan inleddes med att de ryska och ukrainska styrkorna i närheten av kärnkraftverket i Zaporizjzja genomförde ett tillfälligt eldupphör.

Syftet var att genomföra underhåll och att reparera kraftledningar vid kärnkraftverket.

Eldupphöret genomfördes enligt plan och gjorde det möjligt för underhållspersonal att reparera kraftledningar som är avgörande för att hålla kärnkraftsaktiviteten vid Europas största atomkraftverk under kontroll, rapporterar Kyiv Post.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: James Fitzgerald

Text: Redaktionen