60-tal instängda i lokal – tungt beväpnad polis på plats

2024 04 18

En stor polisinsats äger just nu rum i Bollnäs.

K-pistbeväpnad polis är på plats vid en konferenslokal i Bollnäs där ett 60-tal personer just nu är instängda.

En stor polisinsats pågår just nu på grund av att en beväpnad person ska ha observerats.

Polisen är mycket återhållsam med uppgifter angående situationen.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Söker igenom

Polisen arbetar just nu med att söka igenom området.

– Just nu kommer K-pistbeväpnad polis och går igenom lokalen här. Tydligen ska man ha sett en beväpnad person och det är väldigt många poliser på plats, säger en person som befinner sig inne i den instängda lokalen till SR.

– Vi vet inte särskilt mycket, de går igenom huset och vi får stanna här tills vi vet något mer.

“Är på plats”

RLC-befäl Mathias Rutegård bekräftar situationen.

– Vi är på plats för att kontrollera och bringa klarhet i det, säger han till lokaltidningen Ljusnan.

Mycket är ännu oklart angående situationen och polisen har inte gått ut med några detaljerade uppgifter angående arbetet.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska vara varken gripen eller skadad.

Flera insatser

Tidigare under dagen har polisen även gjort en insats i Karlstad, där en person ska ha varit beväpnad på en skola.

– Under eftermiddagen inkommer samtal till polisen från en skola i Karlstad. På skolan har någon person sett utföra en handling som är avvikande i skolmiljö, i handlingen har det uppfattats att ett vapenliknande föremål var involverat, framhöll polisen angående händelsen.

– Med anledning av händelsen beordrades flertalet patruller till skolan. Polis har arbetat systematiskt på skolan enligt särskild rutin och metodik.

Ingen skadad

Ingen person ska ha skadats och situationen löste sig.

– Eleverna har under en period befunnit sig i sina klassrum under polisens arbete.

Ingen person är skadad, inget föremål är anträffat, förklarar polisen via sin webbsida.

– Polisen har sökt i byggnaden och genomför informationsinhämtning och utreder om brottslig gärning utspelat sig på platsen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 29

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen