JUST NU: 6 döda och 24 skadade – Tros ha öppnat eld från tak

2022 07 04

Sex personer har dödats och 24 skadats efter en masskjutning vid ett nationaldagsfirande i USA.

Det uppger ABC News som rapporterar från det amerikanska nationaldagsfirandet som hålls i dag den 4 juli runt om i USA.

Men firandet överskuggas av masskjutningen som ägt rum i Chicago.

Uppmanas ta skydd

– Det är en pågående skjutning och alla uppmanas att ta skydd där de befinner sig, meddelar myndigheterna i Highland Park som är en populär förort till Chicago, rapporterar NBC News.

En massiv polisinsats har inletts efter den skyldiga och polisen har funnit eldvapen som kopplas till brottet.

Trodde det ingick i paraden

– Dessvärre har vi en aktiv skjutning vid Highland Parks nationaldagsparad, uppger delstaten Illinois guvernör JB Pritzker.

När massmördarens första skott avfyrades så trodde deltagarna vid paraden att det var ljudeffekter som ingick i själva paraden och firandet, uppger NBC News.

Folk fick panik

– Det lät som bom, bom, bom och jag tror att alla trodde att det var från ett av ekipagen i paraden, säger vittnet Larry Bloom.

Snart stod det emellertid klart att det var en masskjutning.

– Jag skrek och folk skrek, säger Larry Bloom.

– Folk fick panik och sprang runt. Vi visste ingenting. Det var mitt ibland oss, säger han till TV-kanalen.

Lät som smällare

57-åriga Jeff Leon uppger till CNN att han trodde det var smällare.

– Det lät som omkring 20 smällare som smällde av inne i en soptunna av metall.

– Så jag reagerade inte först. Jag tänkte att det är sådant folk gör den 4 juli.

Vit man med långt svart hår

Polisen beskriver gärningsmannen som en man mellan 18 och 20 år gammal.

– En vit man med långt svart hår. Liten kroppsbyggnad och en blå t-shirt, säger polischef Chris O’Neill.

– Han tycks ha skjutit från ett tak, uppger polisen till ABC News.

Stanna inomhus

Situationen bedöms fortsatt som mycket kritisk i området.

– Detta är en pågående händelse. Vi uppmanar alla att stanna inomhus och att vara mycket vaksamma. Men behåll lugnet, säger borgmästaren Nancy Rotering.

– Kontakta era nära och kära och försäkra er om att de är säkra och låt dem veta att ni också är säkra. Den här situationen utvecklas mycket snabbt och vi kommer att fortsätta att hålla er uppdaterade så snart som vi får information, säger borgmästaren som understryker att man försöker stabilisera läget.

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen