50-åring har dött på jobbet

2024 08 19

En man har förlorat livet i en arbetsplatsolycka.

Tidigt på måndagskvällen meddelar polisen att en mycket allvarlig olycka har inträffat i Piteå.

Närmare bestämt är det väster om Sjulsmark som olyckan har skett.

Detta i samband med att en man i 50-årsåldern arbetade med ett arbetsfordon.

Arbetade med dikesröjning

Mannen arbetade med dikesröjning när tragedin skedde.

– Polispatrull beordras till platsen där en man i 50-årsåldern uppges ha skadat sig på en maskin/arbetsfordon i samband med arbete med dikesröjning vid en väg, framhöll polisen efter olyckan.

– Även räddningstjänst och ambulans åker till olycksplatsen.

Gick inte att rädda

Trots insatser från blåljuspersonal gick inte mannens liv att rädda.

– Mannens liv går inte att rädda. Anhöriga är underrättade, förklarar polisen.

– Det är oklart vad som hänt och polisen utreder olyckan. En teknisk undersökning av arbetsfordonet kommer att genomföras och olycksplatsen dokumenteras och spärras av.

Svåra olyckor

Samtidigt har flera allvarliga olyckor inträffat i trafiken på måndagen.

I Finspång har en personbil och en cyklist kolliderat och cyklisten, en äldre man, vårdas nu med allvarliga skador.

– En personbil och en cyklist är inblandade i en trafikolycka i Finspång. Cyklisten, en äldre man, förs till sjukhus med livshotande skador, framhåller polisen via sin webbsida.

Påkörd av spårvagn

Flera personer drabbades även när en trafikolycka inträffade i Skara, men skadeläget ska vara lindrigt.

– Två av förarna fick åka med ambulans till sjukhuset, vakna och talbara med bland annat smärtor i armarna. Bilarna fick bärgas från platsen. 

– Till följd av olyckan uppstod långa köer men strax efter klockan 17 öppnades ett körfält upp för trafik.

I Göteborg har en kvinna blivit påkörd av en spårvagn på måndagseftermiddagen, skadeläget är oklart men kvinnan är talbar.

– Personen som blev påkörd, en kvinna i 20-årsåldern, är vaken och talbar och har pratat med polisen. Det finns inga misstankar om brott.

Foto: C. Tronders

Text: Redaktionen


JUST NU: Danmark sänker priset på kaffe och godis

2025 08 22

I Danmark ska kaffe, choklad och godis bli billigare.

Danmarks regering vill göra kaffe, choklad och godis billigare.

Landet har, precis som Sverige, drabbats av inflation de senaste åren, vilket har gjort att många godsaker har blivit allt dyrare.

Regeringen vidtar därför en åtgärd som lär uppskattas av många danskar men som får kritik av hälsoexperter.

Blir billigare

Danmarks regering vill ta bort skatten på godis, choklad och kaffe, rapporterar DR.

Landets statsminister Mette Frederiksen (S) har sagt att det har blivit ”irriterande” att handla för att priserna har stigit så mycket.

Den danska ekonomiministern Stephanie Lose understryker att man vill att danskarna ska få mer pengar över att disponera.

– Det kommer att ge danskarna mer pengar i deras händer, som de sedan kan prioritera som de vill, i ett läge där matpriserna har stigit, säger Stephanie Lose, från det borgerliga partiet Venstre, till kanalen.

”Administrativt betungande”

Stephanie Lose menar att danskarna måste få tillbaka en del av sina pengar, och man väljer därför att sänka skatten på godis, choklad och kaffe.

Det rör sig om skattesänkningar för runt 2,4 miljarder danska kronor per år.

Förutom att man vill lätta bördan för danska konsumenter, anser man också att skatten är ”administrativt betungande” och att regelverket är krångligt, särskilt när det gäller skatten på choklad.

– Chokladskatten är den äldsta skatten i Danmark, och den är superkrånglig och omständlig och dessutom ganska galen, säger Stephanie Lose till kanalen.

Men hälsoexperter är kritiska till den danska regeringens åtgärd.

Får kritik från hälsoexperter

Enligt danska Livsmedelsverket har danskarna redan världsrekord i konsumtion av godis.

Professorn i näringslära Inge Tetens är kritisk till den danska regeringens besked. Hon understryker att konsumtion av sötsaker kan leda till bland annat diabetes, fetma och hjärt- och kärlsjukdomar.

Men den danska ekonomiministern försvarar beslutet.

– Man måste komma ihåg att det här är varor som har blivit mer än 40 procent dyrare de senaste åren. I det ljuset tycker jag att det är superskönt att vi kan skicka tillbaka lite pengar till danskarna på det här sättet, säger hon.

– Jag tycker generellt att danskar är ansvarsfulla människor, säger Stephanie Lose till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Svenskar slår rekord - 14 miljoner beställningar

Foto: John Schnobrich resp Agnes Jostelius

Text: Redaktionen


Det kan hända med Trump – spelbolag sätter oväntat odds

2025 08 22

Odds från spelbolag talar för att något oväntat kan hända Trump 2025.

Sedan Donald Trump återvände till Vita huset i januari 2025 har han fullständigt dominerat nyhetsflödet.

Han har bland annat försökt mäkla fred i Ukrainakriget och andra konflikter – i hopp om att vinna Nobels fredspris.

Nu kommer ett oväntat besked från ett spelbolag om vem som är favorit till att vinna priset.

”Trump är favorit”

Det sägs att Donald Trumps stora dröm är att vinna Nobels fredspris – och den drömmen kan bli verklighet redan i år.

Åtminstone enligt spelbolaget Unibet.

Enligt spelbolagets odds är Donald Trump den kandidat som har störst chans att vinna fredspriset.

– Trump är just nu favorit bland alla listade kandidater i Unibets oddslista, och spelas till låga 2,00 gånger pengarna som vinnare, meddelar spelbolaget i ett uttalande.

Trump ligger bland annat före Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på Unibets oddslista.

Har nominerats av flera

Unibet påpekar att Donald Trump har fått flera uppmärksammade nomineringar under sommaren.

Trump har bland annat nominerats till Nobels fredspris av ledare i Pakistan, Israel och Kambodja, samt i Armenien och Azerbajdzjan, enligt spelbolaget.

Den amerikanske presidenten har därför blivit en av de mest omskrivna kandidaterna.

Den som satsar pengar på att Trump vinner Nobels fredspris, vinner alltså två gånger pengarna om Trump tar hem priset – men det är det lägsta av alla odds.

– Trump verkar länge haft en dröm om att få Nobels fredspris, säger Raúl Valencia López, marknads- och PR-ansvarig på Unibet, i ett uttalande.

– Oavsett om den går i uppfyllelse eller inte, så visar hans position i oddslistan att han är en av årets absolut mest omdiskuterade kandidater, tillägger han.

LÄS MER: Trumps bisarra önskan till Stoltenberg - ringde helt oväntat

Zelenskyj och Greta Thunberg

Den kandidat som har näst störst chans att vinna priset – enligt Unibets odds – är Yulia Navalnaya, som är änka efter den ryske oppositionsledaren Aleksej Navalnyj. Oddset för att hon ska vinna är 3.25, enligt Unibet.

På tredje plats kommer Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Den som spelar på honom kan vinna sju gånger pengar.

Bland övriga kandidater märks bland andra Greta Thunberg. Oddset på att hon ska vinna Nobels fredspris är 15.00 gånger pengarna på Unibets oddslista.

Unibets odds på Nobels fredspris 2025:

Donald Trump 2.00

Yulia Navalnaya 3.25

Volodymyr Zelenskyj 7.00

Alexei Gorinov 15.00

António Guterres 15.00

Greta Thunberg 15.00

UNRWA 15.00

David Attenborough 21.00

Påve Leo XIV 21.00

Sviatlana Tsikhanouskaya 21.00

UNESCO 21.00

Zuriel Oduwole 21.00

Läkare utan gränser 26.00

Julian Assange 26.00

Narges Mohammadi 26.00

Vladimir Kara-Murza 26.00

Malala Yousafzai 31.00

Kailash Satyarthi 34.00

Pedro Sánchez 34.00

Wangari Maathai 34.00

LÄS OCKSÅ: Trump sätter deadline

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen