19 sep 2025

45-åring ihjälklämd av maskin

2024 11 08

En man har förlorat livet på jobbet.

På torsdagskvällen kommer uppgifter om att ytterligare en person har dött på jobbet.

Det rör sig om en 45-årig man som har klämts ihjäl av en maskin i Svalövs kommun.

Det meddelar polisen.

Anhöriga underrättade

Polisen framhåller följande om olyckan:

– Polis och ambulans larmas till en adress i utkanten av Svalöv med anledning av en misstänkt arbetsplatsolycka. 

– En man i 45-årsåldern är avliden, anhöriga är underrättade. Mannen har klämts i samband med arbete på platsen.

Händelsen kommer att utredas som en arbetsplatsolycka samt vållande till annans död.

“Allvarlig olycka”

Det framgår inte vilken typ av arbetsplats som olyckan inträffade på.

Det är därmed inte heller klart vad det var för slags maskin som mannen klämdes av.

– Personen var inte vid medvetande när vi kom fram. Men vi ser det som en allvarlig olycka, säger Christian Frost, larm- och ledningsbefäl på Räddningstjänsten Skåne Nordväst, till SVT.

Polisen kommer nu att utreda exakt vad det är som har hänt.

Tre allvarligt skadade

Samtidigt har en allvarlig trafikolycka skett i Falkenberg.

Föraren av en personbil har kolliderat med ett träd längs länsväg 752.

– Larmet kommer in via SOS. Olyckan har skett på länsväg 752 mellan Hällerup och Vinberg. Vägen är avspärrad med anledning av olyckan. Tre personer förs till sjukhus i ambulans, förklarar polisen via sin webbsida.

Även i Karlstad

De tre personerna som har förts till sjukhus uppges vara svårt skadade.

– Vi misstänker att det varit i hyfsat hög hastighet, det är en 60-80-väg, säger räddningstjänstens vakthavande befäl Mats Rydberg till Aftonbladet.

Även i Karlstad har en trafikolycka inträffat.

Där rör det sig om en kollision mellan en personbil och en A-traktor, och två personer uppges ha fått lindriga skador.

– Enligt uppgifter till SOS är det en bilist som har kört in i en A-traktor bakifrån vid Ulvsbyn. Två personer klagar på smärtor i nacken. Trafiken är påverkad ett tag till i norrgående riktning. Bärgare är beställd, förklarar polisen.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


JUST NU: Filmen alla vill se på Netlix – världens mest sedda

2025 11 26

Den nya julfilmen ”Champagne Problems” gör succé på Netflix.

Filmen har 20,5 miljoner visningar sedan premiären den 19 november.

Siffran innebär att ”Champagne Problems” är världens mest sedda film på streamingplattformen just nu.

”Sagolik miljö”

Filmen är en romantisk komedi med jul- och vintertema. Huvudpersonen Sydney Price (spelad av Minka Kelly) är en arbetsnarkoman som jobbar med företagssammanslagningar.

Sydney skickas till Frankrike på affärsuppdrag inför julen. Hennes uppdrag är att ro i hamn ett uppköp av ett exklusivt franskt champagnemärke.

Under en glamorös utekväll tar affärsuppdraget en oväntad vändning.

Sydney möter Henri (spelad av Tom Wozniczka), och de inleder snabbt en romans. Nästa dag upptäcker hon att Henri är son till grundaren av just det champagnehus som hon är där för att förvärva.

– Det som börjar som en affärsresa förvandlas snabbt till en gnistrande julromantik fylld av charm, humor, champagnebubblor och massor av julstämning. Perfekt för dig som älskar filmer där kärlek och affärer kolliderar i en sagolik miljö, skriver Andreas Gill, redaktör TV.nu, om succéfilmen.

LÄS MER: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix

Premiärdag för Stranger Things

Beskedet om ”Champagne Problems” storsuccé kablas ut under en stor dag för Netflix. I dag, onsdag, är det premiär för den femte och sista säsongen av streamingplattformens dundersuccé Stranger Things.

Det blir avslutningen på serien som slagit tittarrekord efter tittarrekord och som anses vara en av streamingjättens bästa serier genom tiderna.

LÄS MER: Netflix sanslösa succéserie är tillbaka – efter tre år

Foto: Tumisu

Text: Redaktionen


26nov25

JUST NU: Jätteras mellan Sverige och USA

2025 11 26

Svensk export till USA störtdyker.

Under april–september har varuexporten sjunkit med hela 17 procent jämfört med samma period förra året, uppger Kommerskollegium i en ny sammanställning.

Främst har exporten minskat inom varugrupperna fordon och fordonsdelar, elektronik och läkemedel. 

Den kraftiga nedgången förklaras av president Trumps nya handelstullar mot EU.

– Det senaste årets handelspolitiska utveckling har varit dramatisk. I dag är USA:s genomsnittliga tullnivå 19 procent mot 2,5 procent i början av året. Tullarna har höjts gradvis men den största höjningen skedde i början av april 2025, då de höjdes i ett steg till 14 procent, säger Mai Ahrne Bojang, utredare på Kommerskollegium.

Högt över EU-snittet

Den svenska exporten till USA har minskat betydligt mer än genomsnittet i EU.

– För EU som helhet är utvecklingen jämfört med 2024 inte lika negativ – 5 procent lägre om man jämför samma perioder, skriver Kommerskollegium.

Amerikanska exporten är högre

USA:s export till Sverige har minskat stadigt sedan Trumps tullar trädde i kraft i april.

Men den amerikanska exporten till Sverige är högre under perioden april–augusti 2025 jämfört med samma period 2024, uppger Kommerskollegium.

LÄS MER: SANKTIONSSMÄLL: Oljeraffinaderi nära ”shutdown”

”Kan leda till färre arbetstillfällen”

Att läkemedelsexporten minskar till USA är dåliga nyheter för flera svenska regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i juli.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen