40 000 kronor i böter – för vanligt misstag i trafiken

2024 02 10

Ett för årstiden vanligt misstag bland trafikanter kan få mycket dyra konsekvenser.

Vintern har den senaste veckan gjort comeback på många platser i landet.

Och det intensiva snöovädret har resulterat i flera olyckor på vägarna – till exempel tvingades E6 stängas efter en kökrock på torsdagen.

Bilister slarvar

Samtidigt förvärras situationen av att många bilister slarvar med att en viktig detalj som försätter människor i livsfara.

Det handlar om att folk inte skrapar bilrutorna ordentligt, vilket trafikpolisen Håkan Klingborg tidigare i vinter varnade för sker i alldeles för stor utsträckning.

– Man ser ibland när vi åker på olyckor att de har haft för dålig sikt, sade han till P4 Göteborg i december.

Får böta 40 000 kronor

Regelbrottet kan leda till indraget körkort och stora ekonomiska följder.

Det har en man i Eskilstuna nu fått erfara då han döms att betala 40 000 kronor för att underlåtit att skrapa rutan, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.

Framrutan ska ha varit täckt av både is och frost och från förarsätet ska sikten ha varit så illa att körningen ansågs vara farlig.

Rubriceringen blev vårdslöshet i trafik och botens storlek har baserats på mannens ekonomiska förutsättningar.

Många känner inte till

Det är dock många som inte känner till att det inte räcker med att enbart skrapa framrutan.

– Det är runtom 180 grader. Du måste kunna se åt alla håll, säger Håkan Klingborg och syftar på att det ska gå att vrida huvudet hela vägen åt vänster respektive åt höger.

Bilden av bilisternas okunskap delas även av andra trafikpoliser.

– Tyvärr är det för vanligt. Polisen skulle kunna ingripa mycket fler gånger när de möter bilar, säger trafikpolisen Per Glittmark till P4 Sjuhärad.

Behöver inte ha orsakat olycka

För att bli dömd för vårdslöshet i trafik behöver det inte ha framkallats en olycka. 

Farliga omkörningar och trötthet bakom ratten är andra brott som ingår i samma kategori.

– Det ska vidare röra sig om ett medvetet risktagande av personen, fall där personen gjort en felbedömning på grund av bristande förmåga eller tillfällig ouppmärksamhet, förklarar Dani Gobraeel, juridisk rådgivare, på Lawlines hemsida.

Foto: J. Kavan

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen