40 000 kronor i böter – för vanligt misstag i trafiken

2024 02 10

Ett för årstiden vanligt misstag bland trafikanter kan få mycket dyra konsekvenser.

Vintern har den senaste veckan gjort comeback på många platser i landet.

Och det intensiva snöovädret har resulterat i flera olyckor på vägarna – till exempel tvingades E6 stängas efter en kökrock på torsdagen.

Bilister slarvar

Samtidigt förvärras situationen av att många bilister slarvar med att en viktig detalj som försätter människor i livsfara.

Det handlar om att folk inte skrapar bilrutorna ordentligt, vilket trafikpolisen Håkan Klingborg tidigare i vinter varnade för sker i alldeles för stor utsträckning.

– Man ser ibland när vi åker på olyckor att de har haft för dålig sikt, sade han till P4 Göteborg i december.

Får böta 40 000 kronor

Regelbrottet kan leda till indraget körkort och stora ekonomiska följder.

Det har en man i Eskilstuna nu fått erfara då han döms att betala 40 000 kronor för att underlåtit att skrapa rutan, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.

Framrutan ska ha varit täckt av både is och frost och från förarsätet ska sikten ha varit så illa att körningen ansågs vara farlig.

Rubriceringen blev vårdslöshet i trafik och botens storlek har baserats på mannens ekonomiska förutsättningar.

Många känner inte till

Det är dock många som inte känner till att det inte räcker med att enbart skrapa framrutan.

– Det är runtom 180 grader. Du måste kunna se åt alla håll, säger Håkan Klingborg och syftar på att det ska gå att vrida huvudet hela vägen åt vänster respektive åt höger.

Bilden av bilisternas okunskap delas även av andra trafikpoliser.

– Tyvärr är det för vanligt. Polisen skulle kunna ingripa mycket fler gånger när de möter bilar, säger trafikpolisen Per Glittmark till P4 Sjuhärad.

Behöver inte ha orsakat olycka

För att bli dömd för vårdslöshet i trafik behöver det inte ha framkallats en olycka. 

Farliga omkörningar och trötthet bakom ratten är andra brott som ingår i samma kategori.

– Det ska vidare röra sig om ett medvetet risktagande av personen, fall där personen gjort en felbedömning på grund av bristande förmåga eller tillfällig ouppmärksamhet, förklarar Dani Gobraeel, juridisk rådgivare, på Lawlines hemsida.

Foto: J. Kavan

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska tåg attackerade

2025 09 14

Två ryska tåg har spårat ur.

Ukraina fortsätter att attackera rysk infrastruktur.

Främst rör det sig om gas-och oljeinfrastruktur.

Nu kommer dock uppgifter om att två ryska tåg har spårat ur – och Ukraina tar enligt källor på sig attacken, rapporterar AFP.

Två tåg urspårade

Det framgår i nuläget inte exakt vad anledningen till urspårningarna är.

Klart står dock att två tåg i olika delar av den västra Leningradregionen i Ryssland spårade ur tidigt på söndagen, vilket ledde till att en tågförare omkom och tågtrafiken stördes.

Incidenterna inträffade några timmar efter att en sprängladdning detonerat på en järnvägssträcka i den västra regionen Oryol i Ryssland sent på lördagen.

“Undersöker sabotage”

En källa inom den ukrainska underrättelsetjänsten uppger att Ukraina står bakom attackerna.

Syftet ska vara att förhindra leveranser till fronten.

– Utredarna undersöker möjligheten att det rör sig om sabotage, säger guvernör Alexander Drozdenko enligt Moscow Times.

Läs mer: Nya regler för ryssar i Sverige

“Är viktiga”

Så här lyder kommentarerna från den ukrainska källan:

– Dessa järnvägslinjer är viktiga försörjningsvägar för ryska styrkor som opererar i riktning mot Kharkiv och Sumy, säger personen enligt Kyiv Independent.

– Skadorna på dessa järnvägslinjer kommer att medföra allvarliga logistiska utmaningar för Ryssland, vilket kommer att ha en betydande inverkan på landets förmåga att genomföra offensiva operationer mot Ukrainas styrkor.

Situationen just nu

Situationen vid frontlinjen är alltjämt låst, ryska styrkor gör vissa framsteg i de östra delarna av Ukraina men det rör sig inte om några större sådana.

Samtidigt fortsätter Ukraina att attackera rysk infrastruktur för att försvaga landets ekonomiska styrka.

Förhandlingar mellan Ukraina och Ryssland är pausade, uppger Kreml.

Läs mer: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: 30-åring död efter “allvarliga brister”

2025 09 14

En 30-åring har förlorat livet efter “allvarliga brister” i vårdkedjan.

Tragiska uppgifter kommer nu från Region Kalmar.

Närmare bestämt är det vid Oskarshamns sjukhus som en 30-årig patient har avlidit efter vad sjukhuset beskriver som “allvarliga brister i vårdkedjan”.

Det har hänt

En patient i 30-årsåldern vårdades på medicinkliniken i samband med tilltagande andfåddhet. 

En undersökning av patientens hjärta genomfördes och svaret tolkades som fel på ena hjärtklaffen och en uppföljning bokades.

Två månader senare sökte patienten vård på nytt med andfåddhet och bensvullnad.

“Allvarliga brister”

Lungröntgen visade på stora mängder vätska i bröstkorgen och en försämrad klaffunktion. 

Vattnet tappades men patientens tillstånd försämrades snabbt.

– Patienten flyttades till universitetssjukhus för åtgärd men avled några dagar senare, meddelar Region Kalmar.

– Utredningen visar på flera allvarliga brister i vårdkedjan som ledde till patientens död.

Chefläkaren vid Oskarshamns sjukhus har gjort en anmälan enligt lex Maria efter dödsfallet.

Regionen preciserar inte exakt vilka brister det rör sig om.

Även i Västervik

Även i Västervik har en lex Maria-anmälan gjorts.

Detta efter att en patient inte kallats till uppföljande röntgenkontroller.

– En patient i 70-årsåldern hade vårdats för två former av cancer, förklarar regionen.

– Enligt plan skulle patienten kallas för uppföljande röntgenkontroller var fjärde månad. Efter första kontrollen där svaren var normala föll patienten ur uppföljningen.

“Hade kanske gått”

Region Kalmar fortsätter med att förklara att sjukhuset eventuellt hade kunnat ge botande behandling om kontrollerna utförts som de skulle.

– Ett år senare sökte patienten vård för andfåddhet och då upptäcktes en cancer som inte gick att behandla, menas det.

– Om kontrollerna hade utförts i tid hade spridningen kunnat upptäckas tidigare och det hade möjligen gått att sätta in botande behandling.

Chefläkaren vid Västerviks sjukhus har gjort en lex Maria-anmälan.

Foto: F. Köberl

Text: Redaktionen