SVERIGE: 35-åring har förlorat livet på sin arbetsplats

2023 12 21

Ytterligare en mycket allvarlig arbetsplatsolycka har inträffat i Sverige.

Larmet gick kring lunchtid i dag torsdag.

Polisen larmas

Händelsen har inträffat i Västerås, uppger polismyndigheten,

– Polisen beordras till en arbetsplats i Västerås med anledning av en arbetsplatsolycka.

Det uppger Västeråspolisen.

När ambulans och polis kommer fram till platsen kan man konstatera att det handlar om en mycket allvarlig olycka på en arbetsplats som skall ligga i stadsdelen Stenby i Västerås.

Fallit från tak

– En man i 35-årsåldern har av okänd anledning fallit ner från ett tak, förklarar polisen.

Offret har transporterats vidare för vård men hans liv går inte att rädda.

– Mannen förs med med ambulans till sjukhus där han senare tyvärr avlider av sina skador, rapporterar polisen.

35-åringens anhöriga har underrättats om tragedin.

Vållande till annans död

Polisen klassar det inträffade som en arbetsplatsolycka.

– En anmälan upprättas om arbetsplatsolycka och vållande till annans död, framhåller Västeråspolisen.

Det har inträffat en rad dödsfall i Sverige den senaste tiden kopplat till olyckor på arbetsplatser.

Bland annat avled fem personer när en hiss störtade till marken vid en byggarbetsplats i Sundbyberg utanför Stockholm förra veckan.

Tvingades amputera

I torsdags förra veckan avled även en man i 60-årsåldern i en allvarlig arbetsolycka på Northvolt i Skellefteå.

Ytterligare en man i 20-årsåldern skadades svårt.

Olyckan skedde i samband med att ett väderskydd skulle monteras upp. Vid monteringen föll plötsligt ett gaffelstativ ner över de båda byggnadsarbetarna. 

Otäck utveckling

Antalet arbetsplatsolyckor med dödlig utgång går kraftigt åt fel håll i Sverige.

Arbetsmiljöverkets statistisk över antalet dödsolyckor i arbetet avseende arbetstagare och egenföretaget visar nämligen en rejäl uppgång de senaste åren.

Så här ser statistiken ut enligt myndighetens senaste sammanställning:

År 2020 skedde 29 dödsfall

År 2021 skedde 48 dödsfall

År 2022 skedde 49 dödsfall

År 2023 skedde 62 dödsfall

Värsta året

2023 är det värsta året hittills under 2020-talet.

Antalet dödsfall kommer dessutom att öka ytterligare för 2023 då alla fall ännu inte har rapporterats in och då året inte har avslutats ännu.

Arkivfoto: Ambulanssjukvården Halland

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen