8 jan 2026

30-åring har dött på jobbet

2024 08 05

En man har förlorat livet i en arbetsplatsolycka.

På måndagsförmiddagen kom uppgifter från polisen om att en person hade skadats allvarligt i samband med en arbetsplatsolycka på Gotland.

Polisen var återhållsam med information om händelsen men bekräftade att det rörde sig om allvarliga skador.

– En person har skadats allvarligt i samband med en arbetsplatsolycka i Västerhejde, meddelade polisen då.

– Polisen är på plats och håller nu förhör och genomför andra utredningsåtgärder kring olyckan.

30-åring död

Sent på eftermiddagen meddelar polisen att personen, en 30-årig man, har dött i arbetsplatsolyckan.

Anhöriga har underrättats.

– Personen, som är en man i 30-årsåldern, har avlidit av sina skador. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– En förundersökning om arbetsmiljöbrott har inletts. Förundersökningen leds av åklagare.

Vill inte berätta

Polisen vill inte berätta vad för slags verksamhet som bedrevs på platsen och vad för olycka det rör sig om.

Det råder därmed stora oklarheter gällande exakt vad det är som har hänt på platsen.

– Vi ska undersöka närmare vad som har inträffat, säger polisens presstalesperson Ola Österling till SVT.

Förhör har hållits med personer vid platsen och utredningen kommer att fortgå framöver.

Hittades död

Tidigare under dagen meddelade polisen att en person hade hittats död i Stockholm.

Det rör sig om en man som tros ha legat i vattnet under en längre tid.

– En person är anträffad drunknad i vattnet under tunnelbanebron mellan Slussen och G:a Stan, framhåller polisen via sin webbsida.

– Troligtvis har kroppen varit i vattnet länge. Kroppen har tagits upp ur vattnet av räddningstjänsten. 

Anhöriga underrättade

Personen har identifierats och anhöriga är underrättade.

Det finns inga misstankar om att något brott kan ha begåtts, meddelar polisen.

– Kroppen är identifierad. Det är en man i 50-årsåldern av utomnordisk härkomst. Anhöriga har informerats. Det ska inte inledas någon brottsutredning.

Arkivfoto MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 01

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen