30 000 svenskar i katastrofen – akut uppmaning utfärdas

2025 03 28

En kraftig jordbävning har inträffat i Myanmar.

Skalvet har även haft stor påverkan på grannlandet Thailand.

Tusentals befaras ha omkommit i jordbävningen.

Nu uppmanas över 30 000 svenskar att agera.

– Vi kontrollerar naturligtvis ambassadpersonalen, deras anhöriga och konstaterar ungefär 30 000 svenskar i Thailand och ett 50-tal i Myanmar, och vi uppmanar naturligtvis dem att höra av sig till anhöriga så vi ska kunna få en bild av hur läget är för svenskar på plats, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) till Expressen.

UD går ut med samma budskap via Krisinformation.se.

– UD uppmanar svenskar som befinner sig på plats att kontakta sina anhöriga, hålla sig uppdaterade om händelseutvecklingen i medier och följa lokala myndigheters råd och anvisningar, framhåller utrikesdepartementet.

Vidare informerar UD om att berörda svenskar kan kontakta Utrikesdepartementens konsulära nödjour via +46(0)8-405 50 05. 

– Vidare bör du registrera sig på svensklistan, ladda ner appen UD Resklar och aktivera pushnotiser för Thailand, skriver UD.

”Röd händelse”

Det är oklart om svenska medborgare finns bland dödsoffren.

I den thailändska huvudstaden Bangkok har en skyskrapa rasat.

Tre personer har bekräftats döda och 68 har skadats. Omkring 80 personer beräknas fortfarande vara instängda under rasmassorna, enligt thailändska myndigheter.

William Yeck, geofysiker vid U.S. National Earthquake Information Center, uppger att jordbävningen är lika kraftfull som den som drabbade Turkiet och Syrien 2023 och kostade över 50 000 människoliv. 

– Vi betraktar det som en röd händelse eftersom det finns en befolkningstäthet, säger han till CNN.

Jordbävningen i Myanmar uppnådde en magnitud på 7,7.

Det innebär att den räknas som ett jordskalv av den större kategorin, enligt richterskalan (se faktaruta nedan).

Fakta: Richterskalans intervaller

Jordskalv på 4,5 eller större är starka nog för att registreras globalt.

Nedan ser du skalans intervaller och vilken benämning som används för respektive intervall.

  • 0,0-2.0: Mikro
  • 2,0-2,9: Mycket små
  • 3,0-3,9: Mindre
  • 4,0-4,9: Lätt
  • 5,0-5,9: Medel
  • 6,0-6,9: Stark
  • 7,0-7,9: Större
  • 8,0-8,9: Stor
  • 9,0 eller större: Sällsynt stor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump plockar bort statyer

2025 03 28

USA:s president Donald Trump har undertecknat en exekutiv order bakom stängda dörrar.

Den nya ordern instruerar amerikanska myndigheter att plocka bort ”splittrande” och ”antiamerikanskt” innehåll från offentliga platser. Det kan exempelvis handla om statyer i parker eller konstverk på museer, rapporterar ABC News.

Hävdar: Historien har skrivits om

Den exekutiva ordern kallas för ett ”Ett återställande av sanning och förnuft i amerikansk historia".

I den fullständiga texten till  ordern motiveras beslutet med att det gjorts en ”omskrivning av den amerikanska historien” under det senaste decenniet som har "placerat amerikanska milstolpar i ett negativt ljus”.  

– Därför uppmanas museer att ta bort en del historisk kontext som rör ras och kön, rapporterar ABC News med hänvisning till dokumentet.

Vidare uppger Trumpadministrationen att man kommer ta bort utställningar och konstverk som ”underminerar USA:s oöverträffade arv av att främja frihet och individuella rättigheter” genom att framställa nationens framgång som ”rasistisk, sexistisk, förtryckande eller bristfällig på andra sätt”.  

JD Vance får ledande roll

I ordern framgår det också att vissa bortplockade monument ska återställas.

Vicepresident JD Vance och inrikesminister Doug Burgum får i uppdrag att göra detta.

Enligt ordern rör det sig om ”monument, minnesmärken och statyer som felaktigt har tagits bort eller ändrats under de senaste fem åren för att vidmakthålla en falsk revision av historien eller nedvärdera vissa historiska personer och händelser".

Avslutningsvis fastslår Trumpadministrationen att finansieringen till vissa organisationer kommer att strypas.

Det rör sig om medel som går till organisationer som anordnar utställningar eller evenemang som enligt Vita huset ”nedvärderar gemensamma amerikanska värderingar, splittrar amerikaner baserat på ras eller främjar ideologier som är oförenliga med federal lag".

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Många svenskar har fått oväntade fakturor – maxstraff utdelas

2025 03 28

Flera hushåll och personer har blivit fakturerade – trots att man inte beställt någonting.

Det uppger Konsumentverket i ett pressutskicka.  

Specifikt syftar myndigheten på fakturor som skickas ut från två bolag som sysslar med telefonförsäljning.

Det rör sig om Immitec Sverige AB och det norska Immitec Norge AS. Företagen sysslar med telefonförsäljning av hälsokost, kosttillskott samt hud- och hygienprodukter under namnet Caredirect och ibland Hälsorutan.

– Företagen har i många fall fått konsumenterna att tro att de vunnit en tävling eller ska få ett gratis provpaket. Konsumenterna har i stället fastnat i ett abonnemang på hälsokost, framhåller Konsumentverket i ett uttalande.

Enligt myndigheten har företagen lurat många konsumenter. Tillvägagångsättet bryter mot ett stort antal bestämmelser i marknadsföringslagen.

– Överträdelserna har varit särskilt allvarliga och har skett systematiskt. Förutom vinster som inte finns, och provpaket som inte är gratis, har företagen krävt betalning för varor som konsumenten inte har beställt.

Högsta möjliga avgift

Nu fälls både Immitec Sverige AB och Immitec Norge AS.

Patent- och marknadsöverdomstolen slår fast att företagen brutit mot marknadsföringslagen och sammanlagt ska betala över två miljoner kronor i marknadsstörningsavgift. Det är den högsta möjliga avgiften som kan dömas ut. Summan uppgår till fyra procent av företagens omsättning.

Om företagen skulle bryta mot marknadsföringslagen igen väntar nya och hårda straff.

– Samtliga sju punkter i domen är förenade med ett löpande vite på två miljoner varje månad för vart och ett av bolagen. Eventuella framtida överträdelser kan alltså bli mycket kostsamma för företagen, skriver Konsumentverket.

Ett vite är ett slags böter som företag kan få betala om de inte följer förbud, ålägganden eller andra typer av beslut.  

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen