250 000 danskar varnas via sms

2025 07 21

En kvarts miljon danskar har via sms varnats för det kommande ovädret.

Under måndagen och tisdagen väntas väldiga regnmängder i Sveriges grannland i syd.

Lokalt kan det falla över 200 millimeter regn, vilket kan medföra risk för översvämningar, strömavbrott och trafikproblem.

Nu varnas 250 000 danskar via sms för det kommande ovädret, rapporterar TV2.

250 000

Försäkringsbolaget Tryg skickar ut meddelanden till 150 000 kunder inför det utlovade regnvädret över Danmark.

Över 100 000 kunder får nu även en sms-varning från försäkringsbolagen If och Topdanmark, som också har lagt information och goda råd högst upp på sina hemsidor.

"Vi uppgraderar"

Helene Ibsen på danska If kommenterar.

– Vi har beslutat att uppgradera vår varning och skicka över 100 000 SMS-varningar efter den senaste varningen om särskilt kraftigt regn och lokala översvämningar, säger hon.

– Vi vet av erfarenhet att vi kan vara med och förebygga skador eller begränsa omfattningen om vi går in med goda råd innan en markant väderförändring.

Så blir det i Sverige

Samtidigt drar ett lågtryck in över Sveriges södra delar.

Under dagen inleds ett omslag till ostadigare väder i Sveriges södra halva, då en front tillhörande ett lågtryck över Brittiska öarna drar in över Götaland från sydväst med nytt regn och åskskurar.

Fronten håller sig mestadels ute på Västerhavet, men tidvis når regn eller åskskurar in till Götalands västkust.

Delas upp

Natt mot tisdag ser lågtrycket över Brittiska öarna ut att delas upp i två mindre lågtryck.

– Ett som rör sig norrut upp mot Nordatlanten och ett annat som stannar upp över Södra Östersjön och sydligaste Götaland, uppger SMHI.

– Det senare av de två ger sedan ostadigt väder med tidvis regn i stora delar av Götaland under både tisdags- och onsdagsdygnen. Samtidigt behåller högtrycket sitt grepp över norra Sverige där det torra, varma och soliga vädret består. 

Läs mer: Svensk familj åkte till Thailand – kan tvingas böta 100 000

Foto: M König

Text: Redaktionen


JUST NU: USA uppmanar Europa – “Gör som vi”

2025 07 21

USA vill se att Europa följer Trumps initiativ.

Donald Trump har som bekant hotat Ryssland med 100-procentiga tullar mot länder som gör affärer med Ryssland – så kallade “sekundärtullar”.

Det handlar då exempelvis om länder som köper rysk olja.

Nu uppmanar USA Europa att följa i deras fotsteg, rapporterar Kyiv Independent.

“Gör som vi”

USA hoppas att europeiska allierade kommer att gå med på potentiella sekundära tullar mot Ryssland, säger USA:s finansminister Scott Bessent.

– Rysk olja kommer att bli föremål för upp till 100-procentiga sekundära tullar, förklarar han.

– Jag uppmanar våra europeiska allierade, som har pratat stort, att följa oss om vi inför dessa sekundära tullar.

Sekundära tullar är straff som riktar sig mot länder eller företag som fortsätter att göra affärer med ett sanktionerat land.

Detta genom att ta ut en extra avgift för tillgång till – i det här fallet – den amerikanska marknaden eller det finansiella systemet.

Trump har hotat

Donald Trump hotade Ryssland med tullar i samband med att han gav besked om att amerikanska vapen på nytt skulle flöda till Ukraina genom Nato.

Mer än ett dussin länder från Asien till Mellanöstern och Sydamerika kan potentiellt vara i president Trumps sikte om han genomför sitt hot om att införa tullar på varor som exporteras till USA på grund av deras ekonomiska band med Ryssland.

Det rapporterar CBS News.

Läs mer: Panik i Ryssland – på väg mot massiv konkursvåg

50 dagar

Donald Trump sade att Ryssland har 50 dagar på sig innan tullarna införs.

– Vi kommer att införa mycket stränga tullar om vi inte har en överenskommelse om 50 dagar, tullar på cirka 100 procent, sade han tidigare i juli.

Inga framsteg

Det råder fortsatt brist på framsteg vad gäller målet att nå en överenskommelse mellan Ukraina och Ryssland.

Kreml har gjort det tydligt att de inte har för avsikt att göra någonting annat än att fullfölja sina mål – vilket bland annat innebär internationell acceptans över de ockuperade ukrainska regionerna.

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


VÄRLDEN: Militärplan har kraschat in i skolbyggnad

2025 07 21

Flera personer har dött i Bangladesh efter att ett militärplan kraschat.

Uppgifterna kommer tidigt på måndagseftermiddagen.

Minst 19 personer har dött i samband med att ett träningsflygplan tillhörande Bangladeshs flygvapen störtade in på ett skolområde i huvudstaden Dhaka, rapporterar Reuters.

Det är i nuläget oklart varför planet kraschade – men Bangladeshs regering uppger att de kommer att utreda händelsen framöver.

Över 50 skadade

Mer än 50 personer, inklusive både barn och vuxna, vårdas på sjukhus med brännskador, berättar en läkare vid Nationella institutet för bränn- och plastikkirurgi för reportrar.

Händelsen inträffade vid Milestone School and College i Dhakas norra område Uttara.

Filmklipp från platsen visar en stor brand och kraftig rökbildning.

Oklart varför

Muhammad Yunus, chef för Bangladeshs övergångsregering, säger att "nödvändiga åtgärder" skulle vidtas för att utreda orsaken till olyckan och "säkerställa all slags hjälp".

– Den här förlusten, som har drabbat elever, föräldrar, lärare och personal, är oersättlig.

Anledningen till varför flygplanet kraschade är i nuläget oklar.

När lektioner pågick

Kraschen inträffade samtidigt som lektionerna pågick. 

Tv-bilder visar eld och stora svarta rökpelare från olycksplatsen medan räddningspersonal skyndade sig för att transportera de skadade till sex olika sjukhus.

Flygplanet i fråga var ett Kina-tillverkat F-7 träningsflygplan, rapporterar India Today.

“Var livrädd”

Rafiqa Taha, en student vid skolan som inte var närvarande vid kraschen, berättar att Milestone School and College, med cirka 2 000 studenter, har lektioner från grundskolan till tolvan. 

På måndagen, säger hon, var vissa studenter inne på prov medan andra deltog i vanliga lektioner, uppger The Independent.

– Jag var livrädd när jag såg klippen. Herregud! Det är min skola, säger Taha.

Det framgår inte om piloten som flög planet lyckades skjuta sig ut från planet i tid.

Bangladesh regering uppger att de nu kommer att utreda händelsen grundligt.

Foto: A. Chaturvedi

Text: Redaktionen