25-åring död – pådrag i stadskärna

2024 01 12

En ung man har dött efter ett allvarligt våldsdåd.

På torsdagskvällen har polisen larmats till centrala Sandviken i samband med en skjutning.

Närmare bestämt är det i området Nya bruket som skottlossningen har ägt rum.

En 25-årig man fördes till sjukhus i samband med händelsen, personen har nu avlidit av sina skador.

Det rapporterar SVT.

Flera skott

Polisen tog sig fort till platsen med flera patruller och ett stort pådrag har ägt rum i Sandvikens stadskärna.

Polisen larmades till centrala Sandviken strax med anledning av uppfattade höga smällar, meddelar polisen via sin webbsida.

– Personen som fördes till sjukhus, en man i 25-årsåldern, har avlidit av sina skador. I nuläget är brottsrubriceringen mord. I nuläget finns ingen misstänkt i ärendet. 

Flera skott

Boende i området har uttalat sig om att man hört flera skott.

Jag hörde skott, åtta till tio i början, säger en kvinna som vill vara anonym till SVT.

Platsen har spärrats av och stora resurser har arbetat med händelsen, däribland hundpatruller och polishelikopter.

Tekniker är på väg och polisen arbetar just nu med att genomföra dörrknackning och förhör för att försöka samla in information om händelsen.

Jakten på gärningspersonen fortgår under kvällen.

Inte bekräftat

Polisen har ännu inte velat uttala sig om händelsen kan vara relaterad till gängkriminalitet.

Tidigare i veckan dödades en svensk medborgare i Iraks huvudstad Bagdad, han bedöms tidigare ha haft en ledarposition i det kriminella nätverket Foxtrot.

Polisen har uttryckt oro över att mordet skulle kunna leda till en ny våldsvåg i Sverige, rapporterar Sveriges Radio.

Tydlig oro

Det finns en tydlig oro över att hämndaktioner och nya våldsdåd i samband med mordet utomlands.

– Hela Sverige kan bli drabbat av en ny våldsvåg, säger utredaren Jan Staaf till SR.

– Det går aldrig att utesluta att den här typen av brott får påverkan på samhället och vi hoppas ju givetvis att vi inte får några nya grova våldsbrott för vi har tillräckligt att utreda redan nu.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen