25-åring död – pådrag i stadskärna

2024 01 12

En ung man har dött efter ett allvarligt våldsdåd.

På torsdagskvällen har polisen larmats till centrala Sandviken i samband med en skjutning.

Närmare bestämt är det i området Nya bruket som skottlossningen har ägt rum.

En 25-årig man fördes till sjukhus i samband med händelsen, personen har nu avlidit av sina skador.

Det rapporterar SVT.

Flera skott

Polisen tog sig fort till platsen med flera patruller och ett stort pådrag har ägt rum i Sandvikens stadskärna.

Polisen larmades till centrala Sandviken strax med anledning av uppfattade höga smällar, meddelar polisen via sin webbsida.

– Personen som fördes till sjukhus, en man i 25-årsåldern, har avlidit av sina skador. I nuläget är brottsrubriceringen mord. I nuläget finns ingen misstänkt i ärendet. 

Flera skott

Boende i området har uttalat sig om att man hört flera skott.

Jag hörde skott, åtta till tio i början, säger en kvinna som vill vara anonym till SVT.

Platsen har spärrats av och stora resurser har arbetat med händelsen, däribland hundpatruller och polishelikopter.

Tekniker är på väg och polisen arbetar just nu med att genomföra dörrknackning och förhör för att försöka samla in information om händelsen.

Jakten på gärningspersonen fortgår under kvällen.

Inte bekräftat

Polisen har ännu inte velat uttala sig om händelsen kan vara relaterad till gängkriminalitet.

Tidigare i veckan dödades en svensk medborgare i Iraks huvudstad Bagdad, han bedöms tidigare ha haft en ledarposition i det kriminella nätverket Foxtrot.

Polisen har uttryckt oro över att mordet skulle kunna leda till en ny våldsvåg i Sverige, rapporterar Sveriges Radio.

Tydlig oro

Det finns en tydlig oro över att hämndaktioner och nya våldsdåd i samband med mordet utomlands.

– Hela Sverige kan bli drabbat av en ny våldsvåg, säger utredaren Jan Staaf till SR.

– Det går aldrig att utesluta att den här typen av brott får påverkan på samhället och vi hoppas ju givetvis att vi inte får några nya grova våldsbrott för vi har tillräckligt att utreda redan nu.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


16 januari 2026

Danmark har fått nog – ”inte vad vi kom överens om”

2026 01 16

Donald Trumps anspråk på Grönland har skapat stor i Europa.

I veckan åkte den danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen till Washington för att möta den amerikanska administrationen.

Grönlands utrikesminister Vivian Motzfeldt deltog också i mötet, där USA representerades av vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Olika bild av överenskommelsen

Under mötet gjorde den danske utrikesministern klart att Grönland inte är till salu.

Under de förutsättningarna lades planen att fortsätta samtalen i en gemensamarbetsgrupp.

Men efter mötet har Vita huset fortsatt med uttalanden om ett amerikanskt övertagande av den stora ön som står under det danska kungadömet.

– Det är helt enkelt inte vad vi kom överens om, Jag vet vad vi kom överens om, säger Lars Løkke Rasmussen, till DR.

”Tittat rakt i ögonen”

Den danske utrikesministern är bestört över att överenskommelsen nu inte följs.

– Jag har suttit i rummet och tittat rakt in i ögonen på den amerikanska vicepresidenten och utrikesministern och varit överens om de här sakerna, säger han.

Och Danmark tänker inte delta i några fortsatta samtal om den amerikanska administrationen vägrar att acceptera landets röda linje.

– När mötena börjar, och om det visar sig att amerikanerna ser annorlunda på det, kommer det att bli en väldigt, väldigt kort serie möten, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER:  Moskva hånar hela Europa

Efterfrågar respekt

Den danska utrikesministern menar att länderna kommit överens om att man ser olika på saken, men att de fortsatta diskussionerna ändå skulle respektera den danska markeringen.

– Därför kom vi överens om att komma överens om att vara oense om detta och försöka inleda en dialog på hög nivå med respekt för kungarikets röda linjer, säger Løkke Rasmussen.

Överens om en sak

På en punkt menar Danmarks utrikesminister att man är fortsatt överens.

Säkerhetsläget kräver fortsatt USA:s engagemang i regionen.

– Vi står inför vissa långsiktiga säkerhetsutmaningar, och de måste hanteras, och det kväver ett amerikanskt åtagande, men det kräver inte en amerikansk övertagning av Grönland, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER: Storbritannien går emot Frankrike och Italien

Foto: P. Weaver resp Wikipedia

Text: Redaktionen