SVERIGE: 17 personer fast i rökfylld tunnel

2023 08 31

17 personer har fastnat i en tunnel i Danderyd.

Personerna är fast i tunneln på grund av kraftig rökutveckling som uppstått i samband med en brand, rapporterar P4 Stockholm.

Polis, räddningstjänst och ambulanssjukvården är på plats.

– Polisen biträder räddningstjänsten vid en brand vid ett tunnelbygge i Danderyd, skriver polisen i sin lägesuppdatering.

Inleder evakuering

Räddningstjänsten har inlett en evakueringsinsats.

– Vi försöker evakuera människorna. De är kvar i tunneln just nu.

– Just nu håller vi på att försöka få ut så mycket rök som möjligt, så att vi kan inleda en evakuering, säger Håkan Dahlbäck,  vakthavande befäl vid Storstockholms brandförsvar, till radion.

Arbetstunnel för eltillförsel 

Det rör sig om en arbetstunnel för eltillförsel som har fyllts av rök. Personerna som arbetar i tunneln är de som är fast.

Räddningstjänsten planerar nu att köra in i tunneln med fyrhjulsdrivna fordon för att försöka få ut arbetarna.  

– Vi kommer att gå in med fyrhjulingar för att evakuera dem, säger Marie Nordahl, ledningsoperatör vid Storstockholms brandförsvarsfördbund, till SVT Nyheter. 

Förts till skyddsrum 

Tunneln är 7,5 kilometer lång. 

Personerna som befinner sig i tunneln har förts till ett skyddsrum i väntan på att röken ska lätta, rapporterar SVT. 

Trafiken påverkas

Trafiken påverkas på Enebybergsvägen mellan Rinkebykorset och en närbelägen golfbana.

Även gångtrafikanter som använder sig av en gångtunneln i området påverkas.

Oklart skadeläge

Enligt räddningstjänstens uppgifter har två personer bekräftats skadade.

Personerna har förts till sjukhus efter att ha andats in rök.

Texten uppdateras...

Arkivfoto: MSB

Text: Redaktionen


26 okt 2026

UPPGIFTER: Ryssland kräver att Sverige kastas ut

2026 10 27

Ryssland och Ukraina har sagt ja till att hålla trepartssamtal med USA.

Samtalen ska äga rum i Abu Dhabi i november.

– Vi är redo för trepartssamtal mellan tekniska grupper, vilket måste ge ett konkret resultat, framhåller Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Inför samtalen väntas Ryssland gå fram med extrema krav för att nå en överenskommelse om vapenvila eller ett slut på kriget, rapporterar The Telegraph.

Ryssland kommer sannolikt att kräva att Natos gränser återställs till hur de såg ut 1997, erfar diplomatkällor tidningen talat med. Det ryska kravet innebär därmed att bland annat Sverige, Finland och de tre baltiska länderna i så fall ska kastas ut ur försvarsalliansen. Totalt skulle 16 länder berövas sitt Natomedlemskap, enligt det krav Kreml väntas lägga fram.

Kräver massiva eftergifter

Uppgifterna kommer efter att Jurij Usjakov, utrikespolitisk medarbetare vid Kreml, sagt att Europa borde inkluderas i fredsförhandlingarna. Syftet skulle dock vara att få Nato att gå med på kraftiga eftergifter kring försvarsalliansen expansion, vilket Putin påstår är grunden för kriget i Ukraina.

– Kreml har tidigare antytt att den ryske presidenten kan vara villig att kompromissa i andra frågor om hans kärnkrav uppfylls, vilket i huvudsak skulle beröva Ukraina dess suveränitet och tvinga Nato att dra tillbaka sin tillväxt österut, skriver den brittiska tidningen.

Europa: ståndpunkten står kvar

Förra veckan uppgav The Economist att Trumpadministrationen förbereder ett stort erbjudande för Ryssland för att avsluta kriget i Ukraina. Det gäller bland annat lättnader i sanktioner, utökade handelsförbindelser med amerikanska företag och ett nej till ukrainskt medlemskap i Nato. Dessutom uppges erbjudandet gälla ett återupptagande av ryska gasleveranser till Europa.

Att diskutera Putins krav samt USA:s beslut om att avstå från sanktioner mot rysk bränsleexport ska ha lockat diktatorn tillbaka till förhandlingsbordet.

Däremot avvisar Europa fortsatt de ryska kraven, uppger The Telegraph.

– Vår ståndpunkt är densamma som i januari 2022, säger en högt uppsatt europeisk tjänsteman till tidningen.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Länderna som gått med i Nato efter 1997:

  • 1999: Tjeckien, Ungern och Polen
  • 2004: Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Rumänien, Slovakien och Slovenien
  • 2009: Albanien och Kroatien
  • 2017: Montenegro
  • 2020: Nordmakedonien
  • 2023: Finland
  • 2024: Sverige

Källa: Nato.

Andra läser: USA vill ha Viktor Orbán

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 okt 26

S har fått nog – ställer krav i regeringsfrågan

2026 10 26

Socialdemokraterna ställer krav på både Vänsterpartiet och Centerpartiet.

Om Sverige ska få en ny regering behöver V och C se över sina röda linjer i regeringsfrågan.

Det betonar S-toppen Anders Ygeman.

–  Ska vi få en regering som ger Sverige en ny riktning på plats då krävs att Centerpartiet och Vänsterpartiet modifierar sina röda linjer som de drog upp i valrörelsen, och modifierar det utifrån valresultatet, säger han till Expressen.

Mittenalternativet har fallit

Kravet utfärdats efter att Elisabeth Thand Ringqvist återrapporterat sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén under måndagen.

C-ledaren meddelade att det saknas förutsättningar att bilda hennes föreslagna mittenregering.

– Just nu kan vi begrava det, sade hon på pressträffen men tillade snabbt:

– Det kan finnas en möjlighet för mittenalternativ vid ett senare tillfälle.

Pekar ut Ulf Kristersson

Anders Ygeman anser att statsminister Ulf Kristersson (M) bör få nästa sonderingsuppdrag.

Han hänvisar till att Magdalena Andersson (S) har röstats ned i en statsministeromröstning och att Thand Ringqvist mittenalternativ har fallit.

– Då är det också rimligt att en annan statsministerkandidat prövas, säger Ygeman till Expressen.

Läs också: Flygbolag inför nytt krav – börjar gälla i Sverige 

Det händer nu

Efter dagens besked kommer talmannen Andreas Norlén att kontakta partiledarna per telefon.

Under samtalen ska han diskutera hur regeringsbildningsprocessen ska gå vidare.

– Talmannen kommer att återkomma med besked om nästa steg i processen, framhåller riksdagen i ett uttalande.

Det är ännu oklart om en statsministeromröstning kommer att hållas under veckan och i så fall när.

Andra läser: UPPGIFTER: Sverige halkar efter – uppmanas göra som Danmark

Foto: Andreas Lenner Socialdemokraterna resp Linnea Bengtsson Sveriges riksdag

Text: Redaktionen