22 nya dödsfall i Sverige

2021 10 23

Sverige har drabbas av ytterligare 22 nya dödsfall och nu är det bara 15 dödsfall kvar tills pandemin skördat 15 000 dödsoffer i Sverige.

Folkhälsomyndighetens nya uppdatering innebär att 14 985 personer har förlorat livet i pandemin i Sverige och totalt har 1,16 miljoner svenskar smittats av viruset enligt de registrerade uppgifterna. Mörkertalet gör att det kan vara betydligt fler än så som har smittats sedan pandemin startade.

Statsministern hade rätt

När statsministern gick ut i DN den 3 april 2020 och sade att tusentals svenskar skulle dö blev det stora rubriker och en hel del uppstressade personer rasade mot Stefan Löfvens uttalande.

– Vi kommer att ha fler svårt sjuka som måste intensivvårdas, vi kommer att få betydligt fler döda. Vi kommer att få räkna de döda i tusental. Det är lika bra att vi förbereder oss på det. Andra länder har fått ett snabbare förlopp, vi har medvetet försökt dra ut på det men det betyder inte per automatik att vi får färre svårt sjuka eller färre döda. Vi drar ut på det för att sjukvården ska få en möjlighet att klara av det, sa Stefan Löfven i april 2020.

85 % vaccinerade

Sverige hade då drabbats av cirka 500 dödsoffer och nu 1,5 år senare har det visat sig att statsministern tyvärr hade rätt.

Samtidigt fortskrider vaccineringen och Folkhälsomyndigheten uppger idag att 7 223 301 personer har fått minst en vaccindos vilket motsvarar 85 % av Sveriges befolkningen som är 16 år och äldre. Hela 80 % har fått två doser och är därmed fullvaccinerade.

25 elever smittade

Idag rapporteras att 25 högstadieelever i Växjö har smittats med covid-19 och fem klasser har skickats hem och ska istället få distansundervisning.

–  Jag tror att vi kommer att få se mer eller mindre stora utbrott i miljöer där många är ovaccinerade och skolor är en sådan plats, säger smittskyddsläkaren Christian Blomkvist till SVT.

Dåligt för Europa

För tillfället är Europa den enda regionen i världen där coronafallen ökar enligt Världshälsoorganisationen WHO. Senaste veckan ökade antalet smittfall med 7 % i Europa och i hälften av alla länder i Europa registrerades en ökning enligt SVT. Just nu ökar smittspridningen främst i Storbritannien, Ryssland och Turkiet. I Afrika ses nu en nedgång.

Turbulens i riksdagen

Efter att en SD-riksdagsledamot kallat vaccinet för en giftspruta har det avslöjats att fyra SD-ledamöter inte har vaccinerat sig och Centern begär nu att riksdagen tar tag i frågan så att man följer Folkhälsomyndighetens restriktioner. Ovaccinerade ska följa särskilda regler.

Foto: Region Uppsala

[yop_poll id="784"]

1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


Stora flammor i Ryssland – luftförsvaret chanslöst

2026 08 02

Det brinner ordentligt i Ryssland just nu.

Ryssland är under attack.

En massiv drönarvåg har skickats från Ukraina och måltavlor på flera håll runt om i landet har träffats.

Bland annat har e-handelsjätten Wildberries – ofta kallad Rysslands Amazon – attackerats på nytt.

Wildberries har träffats

Tidigare har flera Wildberries-lager träffats, bland annat utanför Moskva, i St. Petersburg och i Krasnodar.

Nu har e-handelsjättens lager i Novosemeykino i Samara oblast, nära gränsen till Kazakstan, träffats.

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar en kraftig brand och massiva rökmoln som stiger mot himlen.

Flera träffar

Men det är inte bara Wildberries-lager som har fått besök av ukrainska drönare.

Ett oljeraffinaderi i Saratov oblast har träffats, och en flygbas i Engels.

– Tidiga rapporter tyder på att en brand bröt ut samtidigt på två platser på raffinaderiets område, rapporterar Ukrainska Pravda.

En video som publicerats av övervakande Telegram-kanaler visar ett starkt sken ovanför industriområdet. 

Det ryska luftförsvaret hävdar att de har skjutit ner 635 ukrainska drönare, men ger inga siffror på hur många som tog sig igenom, uppger ryska Izvestija.

Läs mer: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Vill flytta logistiken

De återkommande attackerna mot Wildberries-lager har lett till att e-handelsjätten vill flytta delar av sin logistik till Kazakstan, uppger Kyiv Post.

Företaget letar efter upp till 100 000 kvadratmeter lageryta, och en källa uppger att Wildberries är redo att hyra i princip all tillgänglig logistikkapacitet i Kazakstan. 

Kostar ordentligt

Attackerna bedöms ställa till det ordentligt för Wildberries rent ekonomiskt.

E-handelsjätten är en av de absolut största arbetsgivarna i Ryssland.

– Draget sägs vara ett försök att skydda en del av verksamheten från ytterligare ukrainska drönarattacker. 

Läs mer: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: Exilenova plus / Sociala medier

Text: Redaktionen