Minst 22 döda i vansinnesdåd

2023 10 26

Minst 22 personer har dött och dussintals är skadade.

Detta efter två vansinniga masskjutningar i Lewiston, Maine, i USA.

Gärningsmannen är fortfarande på fri fot och en intensiv jakt pågår för närvarande, rapporterar CNN.

Total lockdown

Lewiston är näst största staden i Maine.

Just nu är hela staden i total lockdown.

– Var god stanna inne i ditt hem med dörrarna låsta, varnar polisen på sociala medier.

– Om du ser någon misstänkt aktivitet eller person, ring 911.

40-åring från armén

Strax efter masskjutningen släppte den lokala polisstationen bilder på en “intressant person” som misstänks ha deltagit i vansinnesdådet.

På en av bilderna ses personen hålla vad som ser ut som ett kraftigt automatvapen.

Samma person har av polisen pekats ut som en 40-årig man vid namn Robert Card.

Myndigheter i Maine framhåller att han är en certifierad vapeninstruktör och medlem i US Army Reserve, ett komplement till den amerikanska militären, skriver CNN.

– Kontakta polisen om du känner till var han befinner sig, vädjar polisen.

"Följ uppmaningarna"

Enligt polisen ska skjutningen ha förekommit dels på en bowlinghall och dels på en restaurang.

Även invånare i den närliggande staden Auburn har fått en skarp uppmaning av myndigheterna att ta skydd på grund av den pågående skjutningen.

– Jag uppmanar alla människor i området att följa de statliga och lokala myndigheternas anvisningar, säger Maines guvernör Janet Mills.

Oklart motiv

Det finns i skrivande stund inga uppgifter om att det uttryckligen handlar om ett definierat terrordåd.

Något motiv för skjutningen är inte känd för polis eller allmänhet.

FBI har deklarerat att de är redo att hjälpa till i utredningen.

– Vi fortsätter att uppmana allmänheten att vara vaksam och omedelbart rapportera all misstänkt aktivitet och/eller individer till brottsbekämpande myndigheter, framhåller FBI i Boston i ett uttalande.

– Eftersom den här situationen fortfarande är pågående har vi inga ytterligare kommentarer just nu.

Joe Biden informerad

I Lewiston bor cirka 40 000 invånare.

Skjutningen har blivit en världsnyhet och USA:s president Joe Biden är i löpande kontakt med myndigheterna i staden, säger en talesperson från Vita huset i ett pressmeddelande.

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen