31 aug 26

214 blixtar i timmen – “Man ska inte ge sig ut”

2024 05 28

Det blixtrar ordentligt i Västsverige.

Det råder rejält oväder i de västra delarna av Sydsverige och SMHI har utfärdat varningar.

Många västkustbor upplever just nu en ordentlig storm.

Under tisdagskvällen har 214 blixtar slagit ner i Västra Götaland på bara en timme.

Det rapporterar Expressen.

“Ska inte ge sig ut”

Väderinstitutet Storms meteorolog Josefine Qvarnesjö-Bergstedt har understrukit att det finns vissa saker som är smarta att undvika just nu.

– Man ska inte ge sig ut och spela golf på Västkusten just nu och man ska hålla sig undan höga träd och öppna fält, säger hon till tidningen.

SMHI varnar

SMHI har sedan tidigare gått ut med en varning för åskoväder som berör delar av Västra Götalands samt Värmlands län

– Under eftermiddagen och kvällen risk för kraftig åska med mycket hårda byvindar och lokalt kraftigt regn. Trafiken kan gå långsammare på grund av översvämmade vägar, framhåller SMHI.

– Risk att till exempel källare, dagvattensystem, vägar och viadukter översvämmas. Risk för störningar i elförsörjningen och tågtrafiken på grund av blixtnedslag.

Varm och ostadig luft

Vidare förklarar SMHI att det är varm och ostadig luft som ligger bakom ovädret.

– Varm och ostadig luft ger under seneftermiddag och kväll risk för kraftig åska och i samband med det mycket hårda vindbyar. Lokalt kan det även komma stora regnmängder på kort tid.

Sol och regn

På annat håll i landet är det soligt och fint, och framöver väntas såväl sol som regnskurar.

– Under onsdagen från nordöstra Götaland i ett stråk in över nordvästra Svealand med moln och skurar som rör sig norrut, fortsätter SMHI.

– På eftermiddagen och kvällen berörs främst nordvästra Svealand och sydvästligaste Norrland där det finns risk för kraftigare åskskurar och kortvarigt riktigt starka vindbyar. Söder om detta mindre varm luft med allmänt lägre dagstemperatur än senaste tiden.

– På torsdag främst i västra Götaland och inre delarna av norra Norrland mer molnigt och en del skurar som kan bli kraftigare med åska.

Foto: C. Baumgartner

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen