2-åring har ramlat ner i kloak

2024 05 26

En 2-årig pojke har fallit ner i en kloak.

På söndagen har en ovanlig olycka inträffat i Danmark.

Närmare bestämt är det utanför huvudstaden Köpenhamn som räddningstjänsten har arbetat med en situation.

Det är i Søborg nordväst om huvudstaden som ett litet barn har ramlat ner i en kloak.

Det rapporterar TV4.

Privat tomt

Det är på en privat tomt som olyckan har inträffat.

– Beredskap Øst är tillsammans med enheter från stationerna i Gladsaxe och Gentofte på plats vid en räddningsinsats i Søborg, där ett barn har fallit ner i en kloak, framhöll den danska räddningstjänstens via X direkt efter händelsen.

Enligt initiala uppgifter tror man att 2-åringen har fallit ungefär tre meter.

– Det har hänt på en privat tomt där det är öppet ner till rören på grund av ombyggnadsarbete, säger Tommy Mandrup, Köpenhamnspolisens vakthavande befäl, till Ekstra Bladet.

Förts till sjukhus

Pojken har räddats och förts till sjukhus med ambulans.

Skadeläget är just nu oklart, men det finns inga uppgifter om att det rör sig om livshotande skador.

Olyckor i Sverige

Även i Sverige har räddningstjänsten och polisen arbetat med olyckor, som främst har inträffat i trafiken.

I Gnesta har en flicka blivit påkörd av en bil, skadeläget är oklart.

– Det vi vet än så länge är att det är ett barn som är påkört. Anhöriga finns på plats. Hon är vaken och talbar, säger Andreas Blomqvist, vakthavande befäl vid räddningstjänsten till Sveriges Radio.

I hög fart

Samtidigt har en cyklist blivit påkörd i Stockholm.

– En motorcyklist har i hög fart kört på en cyklist på Vasagatan i centrala Stockholm, meddelar polisen via sin webbsida.

– Föraren av motorcykeln har avvikit från platsen. Cyklisten, en kvinna i 30-årsåldern, förs med ambulans till sjukhus. Polis har inlett en förundersökning rubricerad vållande till kroppsskada, vårdslöshet i trafik samt smitning från trafikolycka.

Det finns i nuläget inga uppgifter om hur pass allvarligt skadad kvinnan är.

Foto: E. Myznik

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 jul 26 använd bara en gång

Svenskar fast i Medelhavet – stridsflyg har kraschat

2026 07 10

Svenskar är strandade på en semesterö.

Hundratals resenärer har fått sina flyg stoppade från den grekiska semesterön Zakynthos.

Detta efter att ett grekiskt F16-plan kraschlandat på flygplatsens landningsbana, rapporterar grekiska Proto Thema.

Stridsflygplan har kraschat

Olyckan inträffade när ett grekiskt F16-stridsflygplan var ute på en träningsflygning.

Enligt det grekiska flygvapnet fick planet tekniska problem och tvingades nödlanda på Zakynthos flygplats.

Det grekiska flygvapnet uppger att piloten klarat sig utan skador.

– Piloten är vid god hälsa och orsaken till händelsen utreds, uppger det grekiska flygvapnet.

Enligt grekiska medier ska planet ha fått en varning om brand ombord före landningen.

Planet började sedan brinna kraftigt på landningsbanan.

Räddningspersonal och brandmän skickades snabbt till platsen.

LÄS MER:Två jättefartyg står i brand

Svenskar strandade

Olyckan har stoppat alla avgångar och ankomster under dagen.

Bland de drabbade finns svenska turister som skulle resa hem.

Sandro Björkman berättar att resenärerna fick besked om att deras flyg ställts in och att hemresan till Stockholm flyttats till fredagen.

– Från själva flygplatsen har vi inte hört någonting. Det är väldigt flummigt här just nu, säger han till SR och beskriver en kaotisk situation på flygplatsen.

Han berättar också att stridsflyg hörts över hela ön under dagen.

Flygtrafiken väntas öppna

Zakynthos är en populär semesterö i Grekland och flygplatsen är extra hårt belastad under sommarsäsongen när tusentals turister anländer varje vecka.

En särskild grupp från det grekiska flygvapnet väntas hjälpa till att flytta bort det skadade planet från banan så att flygtrafiken kan återupptas.

För de svenska resenärerna innebär olyckan dock att hemresan blir försenad – och många får tillbringa ytterligare en natt på ön innan de kan lämna Zakynthos.

LÄS MER: Stridsflygplan har skjutits ner

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen