18-åring död – kollektivtrafiken stoppas

2023 12 20

En ung man har blivit ihjälskjuten.

Tidigt på onsdagskvällen har ett allvarligt våldsdåd inträffat.

Det är i Norrköping som en ung man sent på eftermiddagen hittades allvarligt skadad på Värmlandsgatan i de centrala delarna av staden.

Mannen, som är i 18-årsåldern, fördes direkt till sjukhus men hans liv gick inte att rädda.

Nu pågår en omfattande polisinsats.

Kollektivtrafiken stoppas

Ingen person är i nuläget misstänkt men en mycket stor polisinsats pågår och man har bland annat beslutat att stoppa spårvagnstrafiken i samband med insatsen.

Det råder oklarheter kring situationen men det ska finnas personer som bevittnade skjutningen.

– Vi har en del vittnesuppgifter om det som skett som vi måste säkra innan vi kan gå på detaljer, säger polisens presstalesperson Marcus Anefur till Aftonbladet.

Anhöriga underrättade

Polisen var snabba med att upprätta avspärrning på platsen och inleda en insats samtidigt som mannen togs till sjukhus.

Personens liv gick inte att rädda, och polisen utreder nu händelsen som mord.

– Personen är en man i 18-årsåldern. Förundersökningen har omrubricerats till mord då den skadade personen avlidit av sina skador. Anhöriga är informerade om händelsen, framhåller polisen.

– Arbetet fortskrider med att säkra bevisning och information vid sidan om att eftersöka gärningspersoner.

Inte långt ifrån

För knappt en månad sedan sköts en man i 20-årsåldern ihjäl vid en restaurang inte långt ifrån platsen där kvällens skjutning skedde.

Även då fördes den skjutna personen till sjukhus men hans liv gick inte att rädda, uppger SVT.

Kan finnas koppling

Det är oklart om de två skjutningarna på något sätt kan kopplas till varandra.

Polisen kommer att utreda saken och uppger att man är i ett väldigt tidigt läge.

Arkivfoto: Linköpingspolisen

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


24 februari 2026

Kvinna hittad vid liv – varit försvunnen i 24 år

2026 02 24

En kvinna som försvann i december 2001 har hittats vid liv.

Det var under en shoppingtur inför julen 2001 som den amerikanska 38-åriga trebarnsmamman Michele Hundley Smith plötsligt försvann.

Nu, 24 år senare, har hon återfunnits, enligt polisen i Rockingham County i North Carolina, rapporterar The Guardian.

62 år gammal

Den nu 62-åriga kvinnan hittades i slutet av förra veckan, efter att ett tips inkommit till polisen.

– Under torsdagen fick myndigheten ny information om Michelle Hundley Smith och hennes försvinnande, uppger tidningen.

– Polisen följde omedelbart upp tipset och dagen efter fick de kontakt med Smith, som var vid liv och vid god hälsa.

Håller platsen hemligt

Den återfunna kvinnan önskar att få behålla sin exakta adress hemlig.

Men hennes familj har informerats om polisens upptäckt.

Dottern, Amanda Smith som var 14 år när hennes mamma försvann, beskriver i ett inlägg på sociala medier sina känslor kring beskedet.

– Jag är överlycklig, jag är arg, jag är förkrossad, skriver hon, rapporterar tidningen.

Osäker på att ta kontakt

Amanda Smith är osäker på om det är aktuellt att söka kontakt med sin mor efter att ha levt 24 år utan att veta vad som hände vid försvinnandet.

–  Min första reaktion är ja, självklart. Men sedan tänker jag på all smärta, säger hon, enligt tidningen.

– Mitt hjärta säger att jag ska förlåta. Just nu säger mitt huvud att det skulle vara galet.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Lättad efter beskedet

Dottern beskriver också beskedet som en lättnad.

Detta eftersom det också blivit klarlagt att hennes pappa inte hade något med försvinnandet att göra, vilket det tidigare fanns misstankar om.

– Min far har gått igenom så mycket och jag vill att det ska göras klart att även om de hade problem i äktenskapet, precis som många andra, så lämnade inte min mamma bara på grund av det.

600 000 varje år

Varje år anmäls omkring 600 000 personer försvunna i USA, enligt databasen Statista.

De flesta fallen blir lösta relativt snabbt, men vissa fall förblir olösta under lång tid.

En stor del av de som anmäls försvunna är minderåriga.

LÄS MER: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Arkivbild: F. Moreno

Text: Redaktionen