20 maj 2026

17-åring attackerad av över 20 personer

2024 07 18

En pojke har blivit grovt misshandlad.

Det är i Göteborg som händelsen har ägt rum på torsdagskvällen.

I området Vasa har en 17-årig pojke blivit attackerad.

Vittnen har sett ett 20-tal personer jaga pojken genom stadsdelen.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Ett större gäng”

Polisen bekräftar via sin webbsida att det rör sig om ett “större gäng” som gett sig på pojken.

– Vi får under kvällen in ett larm om att ett flertal gärningspersoner har misshandlat en person vid Vasaparken. 

– Enligt uppgift har ett större gäng jagat en person. Personen trillar och i samband med det blir han misshandlad med bland annat sparkar. 

Förd till sjukhus

Pojken har sedermera förts till sjukhus med oklara skador.

– Personen förd till sjukhus i ambulans. Inga uppgifter om skadeläget. Ingen misstänkt eller gripen i nuläget. En anmälan om grov misshandel är upprättad, meddelar polisen.

Ramlade intill spårvagnsspår

Han jagades av gänget fram tills dess att han ramlade intill spårvagnsspår.

Där misshandlades han grovt.

– När han ramlar är det ett flertal i det här gänget som misshandlar den här personen med bland annat sparkar, säger polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr till GP.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person har gripits.

Det är oklart vad situationen handlar om.

Skedde tidigare

Tidigare under blev en annan man attackerad och rånad på sina tillhörigheter, även det i Göteborg.

– Vid Packhusplatsen anträffar ambulanspersonal en liggande man på marken med en sårskada i huvudet, framhåller polisen via sin webbsida.

– Han saknar värdesaker och har blivit utsatt för ett rån av okänd person. Han körs till sjukhus för vård och polisen skriver en anmälan gällande rån.

Samtidigt har det varit stökigt i Laholm tidigare på torsdagen.

Där har en ung man gett sig på en 50-åring av oklar anledning.

– På Kustvägen, Mellbystrand vid The Corner är det en man i 50-årsåldern som blir misshandlad av en man i 25-årsåldern. Gärningsmannen lämnar platsen men är utpekad.

– Målsägaren togs om hand av läkare på platsen då han blödde kraftigt från huvudet.

Det råder vissa oklarheter gällande exakt hur allvarligt skadeläget är för den utsatte mannen.

Arkivfoto MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 22

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen