20 maj 2026

17-åring attackerad av över 20 personer

2024 07 18

En pojke har blivit grovt misshandlad.

Det är i Göteborg som händelsen har ägt rum på torsdagskvällen.

I området Vasa har en 17-årig pojke blivit attackerad.

Vittnen har sett ett 20-tal personer jaga pojken genom stadsdelen.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Ett större gäng”

Polisen bekräftar via sin webbsida att det rör sig om ett “större gäng” som gett sig på pojken.

– Vi får under kvällen in ett larm om att ett flertal gärningspersoner har misshandlat en person vid Vasaparken. 

– Enligt uppgift har ett större gäng jagat en person. Personen trillar och i samband med det blir han misshandlad med bland annat sparkar. 

Förd till sjukhus

Pojken har sedermera förts till sjukhus med oklara skador.

– Personen förd till sjukhus i ambulans. Inga uppgifter om skadeläget. Ingen misstänkt eller gripen i nuläget. En anmälan om grov misshandel är upprättad, meddelar polisen.

Ramlade intill spårvagnsspår

Han jagades av gänget fram tills dess att han ramlade intill spårvagnsspår.

Där misshandlades han grovt.

– När han ramlar är det ett flertal i det här gänget som misshandlar den här personen med bland annat sparkar, säger polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr till GP.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person har gripits.

Det är oklart vad situationen handlar om.

Skedde tidigare

Tidigare under blev en annan man attackerad och rånad på sina tillhörigheter, även det i Göteborg.

– Vid Packhusplatsen anträffar ambulanspersonal en liggande man på marken med en sårskada i huvudet, framhåller polisen via sin webbsida.

– Han saknar värdesaker och har blivit utsatt för ett rån av okänd person. Han körs till sjukhus för vård och polisen skriver en anmälan gällande rån.

Samtidigt har det varit stökigt i Laholm tidigare på torsdagen.

Där har en ung man gett sig på en 50-åring av oklar anledning.

– På Kustvägen, Mellbystrand vid The Corner är det en man i 50-årsåldern som blir misshandlad av en man i 25-årsåldern. Gärningsmannen lämnar platsen men är utpekad.

– Målsägaren togs om hand av läkare på platsen då han blödde kraftigt från huvudet.

Det råder vissa oklarheter gällande exakt hur allvarligt skadeläget är för den utsatte mannen.

Arkivfoto MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


23 augusti 2026

Mette Frederiksen varnar – kommer slå till i vinter

2026 08 23

En skarp varning utfärdas inför vintern.

Varningen kommer från den danska ledaren Mette Frederiksen, som tillsammans med Norges statsminister Jonas Gahr Støre och den finske presidenten Alexander Stubb besöker Ukraina i helgen.

På programmet står bland annat ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt uppmanar Frederiksen Europas länder att göra allt som är möjligt för att öka stödet av luftförsvar till Ukraina, rapporterar TV2. Situationen är akut, menar statsministern.

– Man kan säga att om vi inte gör det, kommer Ukraina att se in i en vinter där ryssarna kommer att slå till – också med ballistiska missiler – och döda många människor, säger hon till kanalen.

Få klarar det

Den danska statsministern hyllar också det ukrainska försvaret. Danmark kommer också fortsatt att stödja på de sätt som landet kan, lovar Frederiksen.

– Få hade klarat av det ukrainarna har gjort, säger hon, enligt kanalen.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Norge håller med

Från Norges statsminister hörs samma slutsats. Ukraina behöver få mer hjälp för att kunna fortsätta försvara sig mot de tunga ryska anfallen från luften.

– Det är den stora sårbarheten, och det är det som Zelenskyj och hans stab betonar hela tiden, säger Jonas Gahr Støre, rapporterar NRK.

Också den finske presidenten Alexander Stubb betonar behovet, och lovar fortsatt stöd till Ukraina.

Zelenskyj har flaggat för minskning

För några veckor sedan gick Volodymyr Zelenskyj ut och uppgav att leveranserna av luftförsvar från allierade länder har minskat kraftigt under 2026.

I jämförelse med förra året har de varit tre gången mindre i omfattning.

– Det är viktigt att nödvändiga politiska beslut fortfarande fattas om leveranser och acceleration av produktionsprocesser, inklusive placering i Ukraina, skrev den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

Ryssland har den senaste tiden vid flera tillfällen slagit hårt mot ukrainskt territorium, inte minst mot huvudstaden. Flera gånger har Ukraina haft svårt att avvärja attackerna från luften.

Läs mer: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen