150 000 soldater vid gränsen – Inga tecken på tillbakadragande

2022 02 21

Tvärtemot de ryska löftena pekar nu allt mer vid gränsen mot Ukraina på att en attack närmar sig.

USA och Storbritannien konstaterar att tvärtom mot vad den ryska diktaturen utlovat pekar en hel del på att man förbereder ett anfallskrig mot Ukraina.

Inte uppmuntrande

Premiärminister Boris Johnson understryker att Storbritannien inte är övertygat om Rysslands besked om tillbakadragande av trupper.

– Underrättelserna är inte uppmuntrande, säger Boris Johnson till The Guardian.

Förberedelse till krig

Britterna registrerar tvärtom tydliga tecken på att Rysslands diktator förbereder ett anfall.

– Ryska fältsjukhus upprättas nära gränsen till Ukraina, i Belarus. Kan endast upprättas som en förberedelse till krig, säger Boris Johnson.

Fler trupper till gränsen

– Det förflyttas fler trupper till gränsen mot Ukraina, säger Boris Johnson som i nuläget inte ger mycket för de ryska löftena om tillbakadragande.

Även USA:s regering ställer sig frågande till de ryska påståendena.

Tydlig sannolikhet

President Joe Biden konstaterar att antalet ryska soldater nära Ukrainas gränser nu är uppe i 150 000.

– Ryssland har mer än 150 000 soldater runt om Ukraina och Belarus och Ukrainas gränser och en invasion kvarstår som en tydlig sannolikhet, säger Joe Biden.

Ni är inte våra fiender

Joe Biden höll i natt tal från Vita Huset och vände sig direkt till ryska folket.

– USA och Nato är inte ett hot mot Ryssland. Ukraina är inte ett hot mot Ryssland. Vare sig USA eller Nato har missiler i Ukraina. Vi har inte – har inte – planer på att installera några där heller. Vi har inte det ryska folket i sikte. Vi vill inte destabilisera Ryssland. Till ryska folket – ni är inte våra fiender, sa president Biden.

Blodigt krig

Joe Biden framhöll också att han inte tror att ryssarna vill ha ett blodigt och destruktivt krig mot Ukraina.

– Ett land och ett folk som ni delar så djup familjehistoria och kultur med, underströk Joe Biden.

Biden gjorde även kopplingar till andra världskriget.

Ett krig Ryssland valt

– Andra världskriget var ett nödvändigheternas krig men om Ryssland anfaller Ukraina så är det ett krig man har valt. Om Ryssland invaderar Ukraina kommande dagar eller veckor så blir de mänskliga kostnaderna för Ukraina enorma och den strategiska kostnaden för Ryssland blir också enorm, sa Biden.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen