14 hundar riskerar att avlivas inom kort – Vädjar till myndigheterna

2021 10 23

Länsstyrelsen i Skåne har alla chanser att rädda livet på 14 fina hundar men är istället på väg att ta livet av hundarna.

Det menar Malmö Djurskyddsförening som vädjar till länsstyrelsen i Skåne att tänka om.

– I mycket gott skick

Hundarna omhändertogs av länsstyrelsen vid svenska gränsen när de kom i en lastbil från Rumänien. Anledningen var att de hade förfalskade hundpass och saknade rabiesvaccinering.

– Sedan dess har hundarna varit uppstallade av myndigheten i en månad. I dag är de självklart i mycket gott skick, framhåller djurskyddsföreningen som berättar att några av hundarna saknade antikroppar mot rabies vilket kan bero på att vaccinationsdoserna delats upp förklarar föreningen.

Risken är låg

– Jordbruksverkets smittskyddsavdelning bedömde att risken att hundarna skulle ha rabies var mycket låg. Rumänien är ett lågriskland ifråga om rabies och ingen hund har några som helst tecken på smitta. Därför beslutade verket att hundarna skulle sitta isolerade, på den uppstallningsplats där de hålls, i två månader, klargör Malmö Djurskyddsförening.

Vill ändå avliva

Länsstyrelsen i Skåne vil nu avliva hundarna och SVT rapporterar att Skånes länsveterinär Leif Felton räknar upp följande skäl:

▪Man kan inte få tag på transportören som körde hundarna från Rumänien.

▪Dokumentation saknas

▪Jordbruksverket uppger även att den oklara vaccinationsstatusen kräver 2 månaders karantän vilket kostar mycket pengar.

Tar på sig alla kostnader

Men Malmö Djurskyddsförening vill rädda de 14 hundarna och lovar att ta på sig alla kostnader för smittskydd och djurskydd så att alla hundar är garanterat friska och därefter lovar föreningen att finna nya hem till de små hundarna.

– Vad gäller smittskyddet så sitter de ju i karantän för att man ska säkerställa att det inte finns någon rabiesspridning och den kostnaden kan vi stå för, säger Emma Aldin på Malmö Djurskyddsförening till SVT.

Länsveterinär Leif Felton menar dock att det inte går att överlåta ett myndighetsuppdrag till ideella organisationer och SVT uppger att han inte vill ta risken, även om den är minimal, att en smitta sprids om de skulle omplacera hundarna hos nya ägare.

– Ingen som helst smittrisk

Malmö Djurskyddsföreningen vädjar nu till länsstyrelsen i Skåne att tänka om och betonar att man står för alla kostnader.

– Alla kostnader för uppstallning, vård, vaccination och återtestning av de hundar som behöver det samt en längre karantänstid om myndigheten önskar. Det handlar om hundratusentals kronor som föreningen vill bespara det allmänna. Föreningen har också erbjudit sig att ge samtliga hundar nya, lämpliga hem.  Det finns ingen som helst smittrisk om myndigheten skulle godkänna föreningens erbjudande eftersom hundarna kommer vara testade, vaccinerade och godkända när de släpps från karantänen och eftersom personal som jobbar med dem i dag självklart måste vara rabiesvaccinerade.

Snälla säger föreningen

– Alla de problem som länsstyrelsen tar upp som anledning till att avliva hundarna löses genom Malmö Djurskyddsförenings erbjudande om hjälp. Det enda som krävs för att rädda 14 liv på ett smittsäkert, djurskyddsmässigt gott och kostnadsfritt sätt, är att länsstyrelsen godkänner överlåtelsen av hundarna från transportören till föreningen.  Men Länsstyrelsen Skåne väljer att inte göra det. Man hänvisar till en formalitet - att ägaren till omhändertagna djur inte får överlåta dem utan länsstyrelsens tillstånd - för att säkra att domstolen som avgör målet inte ska pröva det utförliga överklagande som Malmö Djurskyddsförening skickat in som visar att det inte finns några giltiga skäl till avlivning. Snälla, stå upp för Liz, Carla, Alina, April, Joy, Tami, Vivi, Hazel, Lia, Bibi, Jane, Joe, Aida och Liza, framför Malmö Djurskyddsförening som även hoppas att allmänheten mailar länsstyrelsen i Skåne och vädjar om att rädda hundarna.

ANALYS

Hoppas verkligen att man låter de 14 fina hundarna få chansen att konstateras friska och att deras liv räddas, förutsatt att de kan konstateras garanterat smittfria. De har köpts via Facebook av personer från hela Sverige och det sätter också fingret på en annan sak – nämligen att man ska låta bli att köpa hundar på ett sätt där man inte till 100 % säkerställt att allt går rätt till.

Arkivfoto: A. Turner-M. Anderson-J. Street

[yop_poll id="791"]

26 november 2025

JUST NU: Jubel för Åkesson – stor förändring bland Tidöpartierna

2025 11 26

Jimmie Åkesson (SD) nås av ett glädjebesked.

Sverigedemokraternas partiledare nås av goda nyheter.

Synen på honom bland de andra Tidöpartiernas väljare har förändrats – och SD-ledaren stärker sin position inför valet.

Jubel för Jimmie Åkesson

Jimmie Åkesson stärker sin ställning i en ny förtroendemätning från Novus.

Andelen som säger sig ha ganska eller mycket stort förtroende för SD-ledaren ökade med fyra procentenheter i novembermätningen, vilket innebär att Åkesson är den partiledare som ökar mest.

Totalt anger 29 procent att de har förtroende för SD-ledaren, vilket gör att han är den partiledare med tredje högst förtroende.

Särskilt noterbart är att förtroendet för Åkesson har ökat kraftigt bland regeringspartiernas sympatisörer, uppger Novus.

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i syn analys.

Förtroendet för Åkesson har alltså ökat med 12 procentenheter bland regeringspartiernas sympatisörer.

LÄS OCKSÅ: Över 40 miljoner kronor har betalats ut felaktigt - "välfärdspengar"

Tungt för Mohamsson

Enligt Novus har Jimmie Åkesson vunnit på att stå i centrum för diskussioner om framtida regeringsbildningar, där SD har rest krav om att ingå i nästa regering, samtidigt som L har sagt nej till detta.

För Liberalernas partiledare Simona Mohamsson går det fortsatt tungt, enligt mätningen.

Förtroendet för Mohamsson har förvisso ökat med en procentenhet jämfört med oktober. Men det totala förtroendet ligger ändå bara på fyra procent, samtidigt som andelen som känner ganska eller mycket lite förtroende för Mohamsson har ökat med sju procentenheter och nu uppgår till 54 procent.

Många känner inte till Thand Ringqvist

Centerpartiets nya partiledare Elisabeth Thand Ringqvist är med i mätningen för första gången. 8 procent uppger att de har förtroende för henne, vilket gör att hon hamnar näst sist i mätningen. 49 procent svarade dock att de inte har någon uppfattning om henne eller inte vet vem hon är.

På förstaplats i förtroendemätningen hamnar Magdalena Andersson (S) med 43 procent. Andersson har dock backat med tre procentenheter jämfört med oktober.

Statsminister Ulf Kristersson (M) ligger tvåa i mätningen med 31 procent, vilket är en ökning med en procentenhet.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig - pressen släpper för Zelenskyj

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 nov 2025

JUST NU: Chockbesked för ryska folket – Kreml behöver pengar akut

2025 11 26

Putinregimen behöver akut få in skattemedel för att lösa budgeten och finansiera Rysslands rekordstora utgifter på militären.

Nu chockhöjs därför skatten i Ryssland.

En andra momshöjning kommer att placera landets skattenivåer i toppskiktet i hela världen när hundratals miljoner rubel ska krävas in från ryska konsumenters plånböcker, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Detta samtidigt som en tredjedel redan uppger att de saknar pengar till mat.

– Befolkningen kommer att bära en betydande börda av att betala ytterligare skatteskulder, varnar experter från Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin, framhåller tidningen.

Ska kompensera för oljetappet

Momssatsen ska höjas till 22 procent under 2026 vilket kan uppgå till drygt 1,4 biljoner rubel för inhemsk moms och upp till 450 miljarder rubel för moms på import, hävdar akademin.

Samtidigt behåller Ryssland en förmånligare momssats på samhällsviktiga varor, varför 10 procent av befolkningen med högst inkomst bedöms kommer att betala 32 procent av den extra skatten.

– Den ökade skattebördan kommer att användas fullt ut för att kompensera för minskningen av olje- och gasintäkterna, uppger det institutet.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Kan få konsekvenser

Enligt experterna kommer dock inte skattehöjningen stärka budgeten.

Mer troligt är att det ökar instabiliteten och leder till ekonomisk avmattning, minskade företagsvinster och en "betydande avmattning i investeringar”, skriver The Moscow Times.

– De ökande offentliga investeringarna kompenserar dock inte för nedgången i privata investeringar och den övergripande avmattningen i den ekonomiska tillväxten, vilket i sin tur ökar budgetsystemets instabilitet på medellång sikt, menar Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin.

LÄS MER: Uppgifter: Putin var nära att avgå

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen