Poliser letar i gräset – Fortsatt polisjakt efter att 14-åring skjutits

2021 11 22

– Vi kan se poliser som går tunt med ficklampor och lyser i det höga gräset.

SVT:s utsände rapporterar ikväll om hur polisjakten fortsätter i Eskilstuna efter att en 14-årig pojke blev skjuten tidigare ikväll.

– De letar också efter vittnen som har sett det här hända. Och det samlas en hel del nyfikna runt avspärrningar och vill veta vad som hänt. Det är mycket polisbilar som rör sig i området. De letar efter en person som sågs springa efter skottlosningen, berättar SVT.

– Inringare hade hört höga smällar som kunde uppfattas komma från skjutvapen. Flera polispatruller beordrades till område, uppgav Eskilstunapolisen.

Skjuten i ryggen enligt uppgift

Den första polispatrullen var snabbat på plats och poliserna påträffade en skottskadad person utomhus.

– Den drabbade är en kille i tonårsåldern. Killen fördes till sjukhus med ambulans, uppger polisen.

Skottlossningen ägde rum i ett bostadsområde och polisen genomför nu insatser i närheten av brottsplatsen. Enligt flera tidningar har offret skjutits i ryggen och eventuellt även i vaden.

Försök till mord

– Den misstänkta brottsplatsen har spärrats av för en kriminalteknisk undersökning. Polisen arbetar just nu på platsen med ett stort antal resurser med olika specialkompetens, uppger Eskilstunapolisen.

En förundersökning gällande försök till mord har inletts men gärningsmännen är ännu inte gripna.

– Det finns i nuläget ingen misstänkt för brottet, uppger polisen som behöver allmänhetens hjälp i jakten på de skyldiga.

Svårt skadad

Polisen är intresserad av att få in tips och iakttagelser om händelsen. Tipsa polisen på 114 14 eller via polisens tipsformulär, berättar polisen.

Mälarsjukhuset uppger för SVT att man vårdar en 14-årig pojke för skottskador och han ska vara svårt skadad samtidigt som läget beskrivs som stabilt.

Vädjar till allmänheten

– Vittnesuppgifter är väldigt viktiga för oss. Vi har pratat med personer i närheten och vi kommer prata med fler. Vet man något om händelsen får man gärna ta kontakt med oss på plats om det är möjligt, eller kontakta oss via 114 14, säger Dennis Johansson Strömberg vid Polisregion Öst till SVT.

Hög kriminalitet

Fröslunda drabbades av skottlossning även i oktober.

– Det är flerfamiljshus och problem med hög kriminalitet och litet förtroende för myndigheter, rapporterar SVT:s utsände.

Arkivfoto: Polisen, FB


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen