19 sep 2025

JUST NU: 12-åring skadad – granne hörde skriken

2023 06 10

En pojke skadades i Halmstad i dag på förmiddagen.

Den drabbade är bara 12 år rapporterar polisen.

Hörde barnets skrik

Det började med att boende i närområdet uppmärksammade att allt inte stod rätt till.

– Grannen hör pojken skrika utifrån gatan, uppger polisen.

Händelsen inträffade i södra Halland, närmare bestämt i centrala Halmstad.

Orsaken till barnets skrik var att han blivit påkörd av en bilist.

Utan att kontrollera

Trots skriken så pekar mycket på att bilisten omedelbart väljer att lämna platsen utan att hjälpa offret, indikerar uppgifter till polisen.

När grannar kommer fram har föraren nämligen försvunnit.

– Bilisten har då kört från plasten.

– Utan att kontrollera hur det gick för pojken efter att han blivit påkörd, meddelar Halmstadspolisen.

Änglavakt

12-åringen har som tur är haft änglavakt och har inte drabbats av några allvarliga skador enligt de första uppgifterna på platsen.

– Pojken har lindriga skador och behöver inte uppsöka sjukhus i nuläget.

Det konstaterar polisen.

Söker den skyldige

Polismyndigheten har nu inlett en jakt på den skyldige.

Men polisens insatser har ännu inte givit något resultat. Bilisten är ännu inte funnen.

– Polis söker efter bilen som kört på honom i närområdet utan resultat. En anmälan om smitning från trafikolycka upprättas, framhäver polisen.

Olycka i Göteborg

Ytterligare en trafikolycka har inträffat på Västkusten under lördagsförmiddagen.

Olyckan inträffade vid 11-tiden när en cyklist var ute och cyklade på Gråbovägen i höjd med Bjärred.

Cyklisten blev påkörd av en bilist.

– Cyklisten är förd med ambulans till sjukhus. Oklart skadeläge. 

– Enligt uppgift ska trafiken stå still på platsen. Polis är på plats, framhåller Göteborgspolisen.

Olycka i Örebro

Även i Örebro inträffade en olycka med en cyklist inblandad strax före lunchtid.

– En cyklist har blivit påkörd av en bilist.

– Cyklisten ska vara vaken och talbar, skadeläget är oklart, meddelar Örebropolisen.

Olyckor i Uppsala och Jämtland

En personbild var involverad i en singelolycka i Uppsala på förmiddagen. Föraren har transporterats med ambulans till sjukhus.

Före lunch skedde även två trafikolyckor skett i Jämtland.

Den ena inträffade i Selsålandet, Ragunda, och den andra mellan Alavattnet och Alanäs i Strömsund kommun.

Det handlar om ett rådjur respektive en älg.

Det är ännu oklart om några personskador inträffat. Rådjuret avled och älgen försvann från platsen.

Eftersöksjägare har inkallats för att spåra älgen.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen