Julprodukt på Ikea har blivit viral – nu vill alla ha den

2024 12 05

En vara i den mer juliga kategorin har orsakat uppståndelse på Ikea.

Konsumentmakten är stor hos influencers på sociala medier.

I höstas rapporterades det om kundrusning till Rusta för att köpa en dekorationslampa i form av en enhörning som hade blivit viral på Tiktok. Lågpriskedjan Normal har tagit steget längre och byggt stora delar av sina framgångar på att deras produkter marknadsförts i liknande forum.

Nu har turen kommit till Ikea.

Blivit viral: fördubblad försäljning

Det är blockljuset med namnet “Gränsskog” som börjat flöda på Instagram och Tiktok, framför allt i Danmark.

Och trenden har inte gått Ikea obemärkt förbi, skriver danska Boligmagasinet.

– Vi har faktiskt sett en fördubbling av försäljningen den senaste tiden, säger Rikke Andersen, presschef på Ikea Danmark, till tidningen.

Succén har dock låtit vänta på sig. Ikea tog nämligen in ljuset i sitt sortiment redan förra året.

Vi har haft ljuset i vårt sortiment sedan januari 2023 och började se det bli populärt på sociala medier förra året. Men det är först nu som det verkligen slår till, säger Rikke Andersen.

Säljs även i Sverige

“Gränsskog” finns förstås även i de svenska varuhusen. 

Ljuset kostar 149 kronor och karaktäriseras av sin kraftiga stomme, sina tre vekar och brinntiden på 50 timmar.

Men det är främst i våra grannländer som ljuset blivit en viral hit, då även Norge har hakat på trenden.

– Speciellt i Danmark har det tagit fart. Vi har inte märkt av den stora efterfrågan i Norge än, men den kommer nog, säger Stine Odland, kommunikationschef på Ikea Norge, till Dagbladet.

Ljuset "Gränsskog" gör galen succé i Danmark och Norge. Foto: MarcusOscarsson.se

Designern: Onödig uppståendelse

Att det är ett ljus som blir viralt vid juletid är kanske ingen överraskning. Ljusförsäljningen går generellt upp markant den här tiden på året.

Inredningsarkitekten, stylisten och designern Tone Kroken Horten är dock generellt tveksam till modeflugor som dessa.

Hon menar att uppståndelsen är onödig.

– När det gäller en del av de här sakerna går man banans, oavsett alla normer och regler. Du måste bara ha det.

Men till skillnad från andra prydnadsföremål kan designern förstå tjusningen för ljus som Gränsskog. Den har ett värde och är inte bara rent dekorativ.

– Jag älskar kubljus, och de tre vekarna ger mycket ljus. Att många vill ha det här är kanske för att det sticker ut och är lite större än andra.

LÄS MER: Kundrusning till Rusta – julprodukt har blivit viral

Foto: A. Kolmacka resp A. Piacquadio

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen