Populär juldryck anklagas – “är rasistisk”

2023 12 08

En allt populärare juldryck har blivit föremål för intensiv debatt.

Drinken i fråga är sedan ett bra tag tillbaka framför allt etablerad i länder som Tyskland och Nederländerna.

På senare tid har den även letat sig in i Norden – och dricks numera ofta i exempelvis Danmark och Finland.

Även flera svenskregistrerade receptsajter lyfter fram den chokladsmakande drycken så här i jultider.

Dess namn är “Lumumba” – men nu höjs tunga röster om att namnet påstås representera en beslöjad form av rasism.

Döpt efter skjuten premiärminister

Dryckens anses vara döpt efter den förre kongolesiska premiärministern Patrice Lumumba som mördades kallblodigt 1961.

Åsikten att dryckesnamnet är olämplig är inte ny, men den har tagit fart rejält igen efter att den tyska historikern och gröna politikern Annalena Schmidt nyligen återupplivade frågan.

– Patrice Lumumba står för självständighetsrörelsen i Afrika. Han blev skjuten. Och ni döper “kakao med en shot” efter honom! dundrar hon på X, tidigare Twitter.

"Hånar Lumumbas öde"

Debatten är nu på väg att leta sig in även i Sverige, bland annat efter att Berlinkorrespondent Daniel Alling från Sveriges Radio också uppmärksammat att frågan börjat ta plats.

– Kritikerna tycker också att namnet och så en “Schuss” på det, en shot alltså – "Schuss" kan också betyda skott på tyska – hånar Lumumbas öde, medan förespråkarna tycker att namnet lika gärna går att se som en hyllning till självständighetskampen Patrice Lumumba, framhåller Daniel Alling på radions hemsida.

"Död faster" med kakao och rom

Ibland kallas drycken även för “Tote Tante” som betyder “död faster”. Varför den går under det namnet är okänt, men har inte orsakat samma debatt som Lumumba.

Den innehåller kokos, grädde och rom, som ibland ersätts med amaretto eller konjak.

Runtom i Europa serverar många julmarknader Lumumba den här tiden på året.

– Lumumba är en varm och god drink som passar perfekt under ruskiga höstdagar eller kyliga vinterdagar, framhåller den svenska receptsajten Drinkoteket.

– Drinken finns även i en kall variant där man helt enkelt ersätter den varma chokladen med kall.

Foto: B. Phrom

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Här behövs mer personal – över 50 000 kronor i lön

2026 04 19

Det finns alltjämt yrken i Sverige där efterfrågan är stor.

Trots vissa ljusglimtar är arbetslösheten fortfarande förhållandevis hög.

Men Saco – Sveriges akademikers centralorganisation – har sammanställt en lista med yrken där efterfrågan väntas vara stor framöver.

Ett av de yrken som lyfts fram är arbetsmiljöingenjör – där medianlönen efter tio år ligger kring 51 600 kronor.

Fler behövs

Det finns flera anledningar till varför fler arbetsmiljöingenjörer behövs runt om i landet.

Den ökande ohälsan i arbetslivet är en av dem.

Inom företagshälsovården väntas dessutom få nyexaminerade och många pensionsavgångar.

Liten konkurrens

Det bedöms finnas liten konkurrens om jobben.

Och de går att hitta över hela landet.

– Arbetsmarknaden för arbetsmiljöingenjörer är ungefär densamma över hela landet, framhåller Saco.

– De kan arbeta i offentlig sektor, i kommuner, i regioner och på myndigheter som Arbetsmiljöverket, eller i den privata sektorn för företagshälsovården. 

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Arbetsuppgifterna

Arbetsmiljöingenjörer arbetar med att förebygga skador, sjukdomar och olyckor på arbetsplatser. 

– De kan till exempel analysera risker i arbetsmiljön, undersöka varför olyckor sker och föreslå åtgärder för att minska riskerna, förklarar Saco.

– Det kan handla om allt från buller, kemikalier och ventilation till stress, arbetsbelastning och organisatoriska problem.

Fler yrken

Saco har listat fler yrken där konkurrensen väntas vara liten respektive stor under den kommande tiden.

Här är några av yrkena där begränsad konkurrens är att vänta, utöver arbetsmiljöingenjör:

- Apotekare

- Barnmorska

- Fysioterapeut

- Polis

- Sjuksköterska

Och här är några av de yrken när det väntas vara stor konkurrens framöver:

- Kommunikationsyrken

- Arkitekt

- Samhällsvetare

- Hälsovetare

- Fastighetsmäklare

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Arkivfoto: LinkedIn Sales Solutions

Text: Redaktionen