JULDAGEN: Halkvarning i 13 landskap – Svarthalka

2022 12 25

SMHI går nu ut och varnar för plötslig ishalka under juldagen.

Det blir förrädiskt väglag på många håll i Sverige i samband med den trafiktunga julhelgen.

Väglaget förvärras snabbt

Många resenärer är på väg till eller från olika former av julfirande samtidigt som väglaget snabbt kommer att förvärras under söndagen konstaterar SMHI.

– Regn och snöfall som övergår i regn drar in söderifrån samtidigt som vägytorna håller minusgrader.

– Risk att det snabbt fryser till på kalla vägar med ishalka som följd, uppger SMHI.

Prognosen gäller Gästrikland och ett bälte hela vägen från Värmland över södra Dalarna, Örebro, Västmanland och in i Uppland och Södermanland.

Blötsnö i flera landskap

Ishalkan sträcker sig ned över Svealand och in över Götaland.

Bohuslän, Halland och Västergötland väntas drabbas av blötsnö.

– Söndag eftermiddag rör sig regn och blötsnö in västerifrån som kan falla på kalla vägar och snabbt frysa till.

– Risk för ishalka och således trafikproblem, uppger SMHI.

Även Småland och Östergötland berörs av ishalkan.

Varning i 13 landskap

SMHI går ut med varning för plötslig ishalka i inte mindre än 13 olika landskap.

Småland – Jönköpings län

Östergötland

Västra Götaland – Halland

Västra Götaland – Västergötland

Västra Götaland – Bohuslän

Västra Götaland – Dalsland

Södermanland

Uppsala – Uppland

Västmanland

Örebro

Värmland

Gävleborg – Gästrikland

Dalarna

Förrädisk svarhalka

Att halkan väntas bli extra förrädisk beror på att det handlar om så kallad svarthalka.

– Det är inte säkert att det syns när det fryser på, säger meteorolog Lars Knutsson till SVT.

– Kan vara det som kallas svarthalka – att det blir halt fast det inte går att se.

Är man ute och kör i de där områdena och det börjar regna får man nog se upp, varnar han.

SMHI utfärdar så kallad gul varningsnivå i de aktuella områdena.

Trafikverkets tips

Inför julen gick Trafikverket ut med ett tips till alla trafikanter

Det handlar om hur man kan agera i händelse av ishalka eller snöoväder.

Tipset är att välja att köra bil på de stora vägarna då de är mycket säkrare. Trafikverket åtgärdar nämligen stora vägar först.

De stora vägarna är även säkrare med anledning av mitträcken och fartkameror understryker Trafikverket.

Foto: D. Smith

Text: Redaktionen


Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen