JP: Medelhavsland kan hamna i krig

2022 12 29

Ett land vid Medelhavets strand kan komma att gå till militär attack och hamna i krig.

Det är kontentan av en stor analys i den ansedda tidningen Jerusalem Post, JP.

Högernationalister

Benjamin Netanyahu från högerpartiet Likud tog i dag över som premiärminister efter mittenliberalen Yair Lapid.

Netanyahu inleder sin sjätte mandatperiod och har nu gjort upp med flera högernationalistiska partier.

- Religious Zionism-partiet som är ett socialkonservativt och ultranationalistiskt parti

- Jewish Power-partiet som är ett anti-arabiskt och ultranationalistiskt parti

Orädd general

Den omtalade politikern och före detta generalen Yoav Galant från Likudpartiet har utsetts till försvarsminister.

– Inom Israels Försvarsstyrkor var han känd som en ledande och orädd general som var villig att ta stora risker oavsett om det avsåg Gaza eller Iran.

Det uppger Jerusalems Posts seniora militärkorrespondent och underrättelsanalytiker Yonah Jeremy Bob.

– Han var mindre bekymrad över civila offer och diplomatiska kriser, framför underrättelsanalytikern.

Gå till krig mot Iran?

Han bedömer inte att det är en större nyhet att Galant blev ny försvarsminister.

– Vad som däremot kan bli en nyhet är huruvida Galant kommer att leda landet till krig mot Iran vilket många prognostiserat en längre tid, frågar sig underrättelsanalytikern.

Han lyfter fram att Netanyahu år 2010 ville gå till en massiv och förebyggande attack mot den iranska regimens kärnvapenprogram.

Men Israels försvarsledning var emot ett sådant anfall.

Skadat god i åratal

Channel 2 avslöjade emellertid att det fanns dolda planer på att en dåvarande generalmajor – nämligen den idag utsedde försvarsministern Galant – skulle utses till ny stabschef inom försvaret.

Planerna visade sig vara påhittade men allt slutade med att Galant ändå stoppades.

Orsaken var att det uppdagades att han hade begått felaktigheter kopplade till fastighetsintressen.

Resultatet blev enligt tidningen att Israel inte angrep Iran men även att den islamistiska diktaturen passerade de röda linjer som Netanyahu ville hindra dem från att göra.

– Galant blev skadat gods i åratal och hans post som försvarsminister är hans första stora post sedan dess, enligt Jerusalem Post.

Drar paralleller till USA 2003

Nu är han tillbaka i regeringen.

– Har Netanyahu slutligen fått den man som kan ge honom stöd för att anfalla Iran, frågar sig Jerusalem Post.

Tidningen drar paralleller till USA:s politiska ledning som 1991 ville störta Iraks diktator Saddam Hussein och beslutade sig för att göra det nästa gång de fick chansen.

Så skedde även år 2003 betonar tidningen.

– Kan detta vara Netanyahus och Galants chans att reparera deras missade möjlighet från 2010 att gå till anfall, avslutar Jerusalem Posts militäranalytiker sin analys.

Arkivfoto: US Air Force

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen