JONAS SJÖSTEDT: Stoppa blockaden

2026 02 20

Europaparlamentarikern Jonas Sjöstedt (V) manar omvärlden att agera.

Under ett besök i de norra delarna av Syrien går den svenska politikern ut och uppmanar till att sätta press på det syriska styret.

– Mycket hänger nu på stödet från omvärlden och att det sätts press på regeringen i Damaskus, framhåller Jonas Sjöstedt i sociala medier.

Besöker Rojava

Sjöstedts inlägg kommer under ett besök i regionen Rojava, som har en stor kurdisk befolkning.

– Det finns en stor oro över vad som sker i Syrien, kommer verkligen kurdernas rättigheter i nordöstra Syrien att respekteras? Tyvärr har många kurder dödats och tvingats fly undan den syriska regeringens styrkor, uppger han.

– De ser med oro på de övergrepp som skett mot minoriteter i landet. Alla minns historien med IS terror och dödande, och hur många liv som kurderna offrade i kampen mot den extrema islamismen.

Blockad

Staden Kobane har sedan ungefär en månad satts under blockad av det syriska styret.

Läget i staden beskrivs som kritiskt.

– Situationen i Kobane har eskalerat från en kris till en dödlig katastrof, uppger den prokurdiska oppositionen i angränsande Turkiet, rapporterar Alarabiya.

LÄS OCKSÅ: Trump bekräftar: Tar jättebeslut inom tio dagar

Vill se demokratiskt Syrien

Jonas Sjöstedt vill nu, precis som det kurdiska styret, se att blockaden hävs.

– Nu hoppas det kurdiska styret att vapenvilan ska hålla sig och att blockaden mot Kobane ska hävas. Målet är ett demokratiskt Syrien där minoriteter och kvinnor har rättigheter, framhåller han i inlägget.

USA drar sig tillbaka

I veckan kom rapporter om att USA, som länge haft soldater stationerade i Syrien, drar tillbaka sin militära närvaro i landet.

Amerikansk militär har redan slutfört tillbakadragandet från garnisonen Al Tanf, en strategisk utpost vid gränserna mellan Syrien, Jordanien och Irak, samt från Shaddadi-basen i nordöstra Syrien.

Och nu ska de amerikanska trupperna dra sig tillbaka helt.

– Trupper kommer att dra sig tillbaka från de återstående amerikanska platserna under de kommande två månaderna, avslöjar amerikanska tjänstemännen, enligt Wall Street Journal.

LÄS OCKSÅ: USA har skickat upp stridsflygplan

Foto: Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 16

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen


16 april 2026

Populärt kaffe försvinner från butiker – säljs på ICA och Willys

2026 04 16

Ett välkänt kaffe går i graven.

Detta då ett historiskt rosteri i Uppsala tvingas stänga.

Kaffet kommer fortfarande att säljas i flera stora matbutiker, bland annat ICA och Willys, tills det att lagret tar slut.

Stänger efter 130 år

Lindvalls kaffe har rostat kaffe i Uppsala i över 130 år, men verksamheten ska nu stängas.

Orsaken är att Trafikverket behöver området för utbyggnaden av järnvägen till fyrspår.

Beslutet innebär att ett av Sveriges äldsta familjeägda kafferosterier lämnar platsen där det funnits i generationer, och att matjättarnas hyllor med kaffet kommer eka tomma.

Cirka 20 anställda påverkas av stängningen, och företaget har samtidigt försökt hitta möjligheter att fortsätta verksamheten på annan ort – men utan någon klar lösning.

Trafikverkets ersättning för att bygga ett nytt rosteri är för liten.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Stark efterfrågan trots stängning

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, sade Ulf Lindvall, vd på Lindvalls, till SVT, när beskedet kom i fjol.

Trots detta har efterfrågan på Lindvalls kaffe ökat kraftigt den sista tiden.

Enligt företaget rostas nu omkring 260 ton kaffe i månaden.

– Vi rostar mer än vad vi någonsin gjort tidigare. Så vi slår rekord efter rekord här nu, säger Ulf Lindvall till SR.

Han beskriver samtidigt situationen som motsägelsefull.

– Allting känns jättemärkligt. Att när det går som bäst så kommer någon och säger åt en att du måste stänga ner verksamheten, säger han.

Fortsätter säljas i matbutiker

Trots att rosteriet nu stänger helt försvinner inte kaffet direkt från hyllorna.

Lindvalls kaffe finns fortfarande hos flera stora matkedjor, bland annat ICA och Willys, där produkterna säljs parallellt med andra varumärken.

Hur länge dessa kommer finnas kvar i butik beror på hur stora lager som finns hos återförsäljare.

LÄS MER: Klädbolag rusar 600 procent på börsen

Foto: John ydju

Text: Redaktionen