Joe Biden med skarpt budskap till USA:s väljare

2023 10 02

USA:s president har höjt tonläget ordentligt.

I ett tal till det amerikanska folket gick Joe Biden under natten till fredagen, svensk tid, till kraftig attack.

Han vände sig direkt till landets väljare med en direkt varning av vad som beskrevs som ett existentiellt hot i USA.

– Det är något farligt som händer i USA nu, sade Biden enligt CNN.

"Extremister"

Vad den amerikanska presidenten syftade på var det upplevda hotet mot demokratin i takt med att motkandidaten, republikanernas Donald Trump, intensifierar sin kampanj att göra comeback i Vita huset.

– Det råder ingen tvekan om att dagens republikanska parti drivs och skräms av MAGA-republikanska extremister, sade Biden.

“MAGA” är en förkortning av Trumps slagord från kampanjen inför valet 2016 – “Make America Great Again”.

– Deras extrema agenda, om den genomfördes, skulle i grunden förändra institutionerna för den amerikanska demokratin som vi känner den, varnade Joe Biden.

"Dör om folk är tysta"

Talet beskrivs av CNN:s korrespondenter som den mest kraftfulla attacken hittills på Trumps antidemokratiska beteende sedan dess att han misslyckades med att omkullkasta valresultatet 2020.

Budskapet var dock inte bara riktat mot Donald Trump – utan även väljare som direkt eller indirekt stöttar den republikanska kandidaten.

– Vi måste alla komma ihåg: demokratier kan dö när människor är tysta, när de misslyckas med att stå upp.

Trump: "Det första jag gör"

Det har gått drygt ett år sedan Trump annonserade att han ställer upp i presidentvalet i USA.

Samtidigt brottas han med flera pågående juridiska problem och åtal.

Men den 77-åriga affärsmannen är fortfarande segerviss.

Och han vet exakt vad han skulle göra om han vinner det amerikanska valet för andra gången i sitt liv.

Det inkluderar inte minst ett vallöfte som gavs bara häromdagen: att med omedelbar verkan beordra tusentals militärer till gränsen mot Mexiko.

– Jag kommer genast avsluta Bidens öppna gränser. Jag kommer göra klart att vi måste lägga alla tillgängliga resurser på att stoppa invasionen, sade Trump i samband med ett tal i Iowa enligt Reuters.

– Bland annat ska vi flytta tusentals soldater som för tillfället är stationerade utomlands dit.

LÄS MER: Donald Trump: Det här är det första jag gör om jag vinner valet

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


21 oktober 2025

JUST NU: Rusning till ICA-butik – ”sålde 600 burkar direkt”

2025 10 21

Ica Supermarket i Hedemora säljer läsk som aldrig förr.

Detta efter att en ny läsksort lanserats i butiken.

Det handlar om den uppmärksammade sockerfria läskedrycken Brainrot Soda. Sverigelanseringen av drycken har skapat hysteri. Folk från olika delar av landet reste till Hedemora när läsken lanserades under måndagen.

Kunderna strömmade in, berättar butikschef Mikael Jansson.

– Vi sålde över 600 burkar direkt. Det var fullt tryck, säger han till Dagligvarunytt och berättar att lanseringen lyfte butikens försäljning markant.

”600 burkar direkt”

Kunderna väntade utanför butiken tidigt på måndagsmorgonen. När butiksdörrarna öppnades klockan 07 vällde de in med siktet inställt på läskhyllorna. 

– I dag släpps de fyra Brainrot Soda sorterna från Brainrot Snacks i butiken. Du får skynda dig om du ska ha ett exemplar av varje sort. De tjugo första kunderna får även den femte sorten på köpet, skrev Ica-butiken på sociala medier i samband med lanseringen. 

LÄS MER: ”Sämsta i historien” – tung dom från Swedbank 

Stora på sociala medier

Det stora kundintresset för läsksorten har två förklaringar, enligt Mikael Jansson. För det första har Ica-butiken i Hedemora blivit något av en expert på att nå ut via sociala medier. Filmklipp om den historiska Sverigelanseringen har spridits brett på Tiktok och Instagram.

För det andra har läskens tecknade seriefigurer bidragit till framgången. Enligt Jansson kopplar många barn figurerna till Youtube och det populära datorspelet Roblox.

– Jag har barn själv och när jag hörde att det skulle komma en Brainrot Soda förstod jag direkt att det skulle bli stort, så jag hörde av mig till leverantören, säger butikschefen till Dagligvarunytt.

LÄS OCKSÅ: Priskollaps nära – folkkär produkt kan störtdyka i pris 

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


21 oktober 2025

Jubel i Ryssland – av en och samma anledning

2025 10 21

Förra veckans telefonsamtal mellan Rysslands diktator Vladimir Putin och USA:s president Donald Trump får stor uppmärksamhet i rysk stats-tv.

Flera välkända ryska propagandister lyfter fram att Trump ändrat tonläget gentemot Ukraina efter samtalet, rapporterar finska Iltalehti med hänvisning till flera inslag i rysk stats-tv.

Trump har åter börjat återge Putins syn på kriget – något som får flera av Kremls mest välkända propagandistister att jubla.

Att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj enligt uppgift ska ha blivit utskälld av Trump under deras möte i fredags betraktas som en stor seger i rysk tv.

– Det är anmärkningsvärt att vi kan andas ut den här veckan. Självklart är Zelenskyj den största förloraren, säger tv-ankaret Vladimir Solovjov, som länge varit en av Putins ledande propagandister.

Kommenterar slipsvalet

Solovjov uppmärksammar också USA:s försvarsminister Pete Hegseths klädval under mötet med Zelenskyj.  Hegseth bar en slips, vars färger och mönster påminde om den ryska flaggan.

– Vi vet vad Hegseth gör varje år den 23 februari och 9 maj, säger Solovjov med hänvisning till de stora ryska högtidsdagarna Fäderneslandsförsvararens dag och Segerdagen.

LÄS MER: “Jag ska bryta Zelenskyjs ben” – EU-parlamentariker hotar 

”Morot framför en åsnas näsa”

Solovjovs propagandistkollega, dumaledamoten Jevgenij Popov, uppmärksammar att Trump tycks sätta stopp för leveranser av långdistansroboten Tomahawk till Ukraina. En märkbart belåten Popov antyder att den amerikanske presidenten bara retade Zelenskyj när han hintade om att Ukraina kan få Tomahawks.

– Det är som att dingla med en morot framför en åsnas näsa, säger den ryske politikern enligt Iltalehti.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trumps möte med Putin på väg att kollapsa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen