Joe Biden varnar för ”existentiellt hot mot mänskligheten”

2024 02 22

USA:s president Joe Biden var märkbart irriterad när han talade under ett kampanjmöte i San Fransisco.

Presidenten började med att gå till en hård verbal attack mot Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Han är en galen SOB (son of a bitch), sa Biden enligt CNN.

Presidenten började sedan prata om den ryska diktatorns kärnvapen.

– Vi måste alltid vara oroliga för en kärnvapenkonflikt, sa Biden.

Presidenten tillade dock snabbt att en kärnvapenkonflikt inte är det största hotet mot världen. I stället bollade Biden upp en annan fråga som han anser är ett ”existentiellt hot” mot hela mänskligheten.

– Det existentiella hotet mot mänskligheten är klimatkrisen, sa Biden enligt CNN.

Under sin tid vid makten har Biden arbetat för en grön omställning i USA. Han beslutade snabbt att USA återigen skulle anta Parisavtalet och har utstakat ambitiösa klimatmål.

Enligt målen ska USA:s utsläpp av växthusgaser minska med cirka 50 procent fram till 2030, nå 100 procent grön el 2035 och en ekonomi med noll nettoutsläpp 2050.

Ryssland reagerar kraftigt

Regimen i Moskva har kommenterat Bidens verbala attack mot Putin.

Diktatorns talesperson Dmitrij Peskov framhåller att orden inte skadar den ryske ledaren.

– Det är osannolikt att vår president blir kränkt av sådana ord från en annan stats överhuvud, säger Peskov och tillägger:

– Men det är förnedrande för den som uppvisar ett sådant ordförråd.

Peskov anklagar sedan Biden för att försöka framstå som en ”Hollywood-cowboy”.

– Men ärligt talat tror jag det är omöjligt för honom att lyckas med det, säger Kremls talesperson.

– Biden borde fråga sig själv om Putin någonsin använt ett så grovt ord om honom? Det har aldrig hänt. Jag tror att USA förnedrar sig själv genom att använda ett sådant ord, fortsätter Peskov.

Hård linje mot Ryssland

Joe Biden har hållit en hård linje mot den ryska diktaturen och dess ledare Vladimir Putin sedan den ryska invasionen av Ukraina 2022.

I samband med ett besök i Polen pekade han ut Putin som en ”slaktare som inte bör få vara kvar vid makten”.

I en intervju med ABC News benämnde han Putin som en ”krigsförbrytare”, vilket ledde till starka reaktioner från Kreml.

– En oacceptabel och oförlåtlig retorik, kommenterade Dimitrij Peskov.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen