Jimmie (SD) svarar Annie (C) – SD och C bör kunna enas

2021 11 09

– Det är tydligt att Annie Lööf inte förstår, eller mer sannolikt låtsas att inte förstå, vilka Sverigedemokraterna är eller vad vi vill.

Det framhåller SD-ledaren Jimmie Åkesson i Aftonbladet efter att Centerpartiet med Annie Lööf i spetsen gått ut med flera förslag med syfte att bland annat skydda Sverige mot SD.

Gick till attack

Centern presenterar en rad förslag för att stärka Sveriges motståndskraft mot ett övertagande av auktoritära partier och gick i samband med det till attack mot SD.

– Vi får inte vara naiva inför att landets tredje största parti inspireras av de länder där vi nu ser att de inifrån monterar ner grundläggande fundament i den liberala demokratin, säger Annie Lööf till Aftonbladet.

Starkaste ledstjärna

SD-ledaren anser att Centern är ute och cyklar och menar att Centern och SD istället borde kunna enas om att stärka Sveriges demokrati.

– Jag tror att vi och Centerpartiet skulle kunna enas om många förslag kring att stärka demokratin. Värnandet om den svenska demokratin är Sverigedemokraternas starkaste ledstjärna och jag tror faktiskt att Annie Lööf innerst inne vet det, framhåller Jimmie (SD) till tidningen.

ANALYS

Jimmie (SD) vinner på att bemöta kritik från Centern på ett lugnt och nedtonat sätt så som han gör i denna fråga ovan. Samtidigt vinner Centern på sin högprofilerade inriktning mot SD.

Fajten mellan Centern och SD lär fortsätta ända till vallokalerna stänger och det bidrar till att båda partierna syns mycket i media.

Foto: Centern, SD, FB


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen