14 mars 2026

Jimmie Åkesson: Svensk musikgenre kan försvinna

2024 12 10

Svensk dansbandsmusik står inför ett “existentiellt” hot.

Det menar Jimmie Åkesson, partiledare för Sverigedemokraterna.

Anledningen är att dansband idag beskattas med en så kallad dansbandsmoms på 25 procent per såld biljett, till skillnad från andra kulturformer som betalar 6 procent.

Nu går SD fram med ett konkret förslag om att ta bort den så kallade “straffbeskattningen”.

Denna orättvisa beskattning missgynnar dansbanden samt den del av vår svenska kultur som dansbandsmusiken utgör, framhåller Jimmie Åkesson tillsammans med elva dansband och producenter, bland annat Bert Karlsson, i en debattartikel i Aftonbladet.

Dansen drar upp summan

Dandsbandsmomsen har kritiserats förr.

Anledningen till att genren beskattas högre är för att besökare dansar vid tillställningarna.

Om publiken suttit eller stått stilla under spelningen hade evenemangen räknats som konsert och då gäller kulturmoms på 6 procent.

– Hade någon sagt ”vi ska in och lyssna på Larz-Kristerz” så hade momsen varit 6 procent, men säger någon ”vi ska in och dansa och ha kul”, då blir det 25 procent. Helt ofattbart, sade artistbokaren Mats Tigerström, som exempelvis hanterar bokningarna för bandet Larz-Kristerz från Älvdalen, till SVT i somras.

"Frågan är existentiell"

Det är inte heller första gången som SD lyfter momsen i politiska forum.

Enligt Jimmie Åkesson handlar frågan om “överlevnad” för “Sveriges djupt rotade dansbandskultur”, skriver partiledaren och dansbanden.

– För många kan det tyckas vara en liten fråga, men för branschen – och det kulturarv vi gemensamt slår vakt om – är frågan existentiell. Dansbandsmusiken är mer än bara musik; det är en social och kulturell institution som för samman människor över generationsgränserna.

Genom att ta bort dansbandsmomsen erkänner vi och stödjer denna viktiga del av vår kultur. Det är en investering i kulturellt kapital som berikar samhället på ett sätt som inte går att mäta i pengar.

LÄS MER: Musikgenre gör dundersuccé i Sverige – ”det är helt sjukt”

"Orimligt"

I SD:s budget inför nästa år har SD föreslagit att ta bort dansbandsmomsen.

Jimmie Åkesson och övriga debattörer kallar den för en “orimlig straffskatt”.

– Att ta bort straffbeskattningen på dansbandsmusiken är för övrigt också en fråga om rättvisa. Medan teater och konserter ofta får subventioner och skattelättnader, har dansband inte alls fått samma stöd.

– Genom att ta bort dansbandsmomsen, sätter vi en mer rättvis standard för hur vi värderar och stödjer olika kulturella uttryck i Sverige.

Foto: Henrik Nyström, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen