13 oktober 2025

JIMMIE ÅKESSON: ”Dags för Sverige att förklara krig”

2024 04 11

En man i 40-årsåldern sköts ihjäl i Skärholmen i Stockholm under onsdagskvällen.

Mannen uppges ha skjutits till döds efter att ha konfronterat ett ungdomsgäng vid en gångtunnel. Han ska på något vis ha tillrättavisat individerna som svarade med att skjuta honom i huvudet, enligt uppgifter till Aftonbladet.

Mannen var i sällskap av sin 12-årige son. Det var sonen som larmade polisen till platsen.

Polisen förtegen

Polisen är fåordig om händelsen.

– Hela vårt kompetensområde har jobbar hela natten. Just nu pågår ett stabsmöte med alla tjänstegrenar för att skapa en gemensam lägesbild. Vi håller på att göra en kartläggning hur ärendet har inletts hur det har ägt rum.

Det säger polisens presstalesperson Ola Österling till SVT Nyheter.

Ingen person har ännu gripits. 

Jimmie Åkesson: ”Dags att förklara krig”

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson reagerar kraftfullt på dödskjutningen.

I ett inlägg på X skriver han att det är dags för Sverige att ”förklara krig” mot gängen.

– En tolvåring får se sin pappa bli skjuten i huvudet för att han står upp mot ett stökigt gäng. Politiskt är jag och Sverigedemokraterna beredda att göra precis allt för att det som hände i Skärholmen inte ska hända igen, framhåller SD-ledaren och tillägger:

– Internationella konventioner, unkna gamla argument om socioekonomiska faktorer eller debilt prat om brottsförebyggande fritidsgårdar tycker jag ska åka i papperskorgen direkt. Det duger inte att rapa floskler, det är dags att Sverige förklarar fullt krig mot varje enskild individ i dessa kriminella gäng.

Öppnat för militären

Jimmie Åkesson har tidigare öppnat för att använda militären mot de kriminella gängen.

– Det kan vara militärpolis, att återupprätta beredskapspolis för att stärka upp bevakning i olika områden, låta dem göra vissa av polisens andra bevakningsjobb så polisen kan gå in i de här områdena eller på andra sätt använda de militära resurser vi har, sa han till Expressen i september.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


25 november 2025

Uppmaning: Inför nya regler om kvitton – “orimligt”

2025 11 25

En digital plattform kräver nya regler för kvitton i Sverige.

En ny studie visar att kvitton från flera välkända svenska butiker innehåller hormonstörande ämnen.

Kivra kräver nu ett tydligare regelverk för tryggare kvitton.

Skadligt ämne i kvitton

Under Black Week och julhandeln ökar konsumtionen kraftigt – och därmed exponeringen för bisfenol S (BPS), ett hormonstörande ämne som finns på EU:s kandidatlista över särskilt farliga ämnen.

För första gången har förekomsten av BPS i svenska kvitton undersökts.

Studien har genomförts av Kivra i samarbete med IVL Svenska Miljöinstitutet, som analyserat slumpmässigt utvalda kvittorullar från elva svenska butiker och restauranger.

Resultatet visar att sju av elva kvitton innehöll BPS i olika mängder.

BPS kopplas bland annat till påverkan på fertilitet, immunförsvar och fosterutveckling.

– Det är orimligt att vi 2025 fortfarande har kvitton med hormonstörande ämnen. Det här borde vara en självklar arbetsmiljöfråga, säger Henrik Lönnevi, vd på Kivra.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Vill ha nya regler

Kivra menar att Sverige borde leda vägen med ett regelverk som underlättar för handeln att välja säkra och hållbara alternativ.

Företaget föreslår att göra det obligatoriskt för digitala kvitton, där papperskvitton bara ges vid behov.

– Vi har redan infört digital post som norm – nu är det dags att ta nästa steg för att skydda människor och miljö, säger Lönnevi.

Studien och analysen understryker att det finns ett akut behov av reglering, där även små mängder BPS kan ha hormonella effekter, och utan tydliga krav riskerar både kassapersonal och konsumenter onödig exponering.

Kassapersonal särskilt utsatta

BPS tas snabbt upp via huden, och personer som hanterar många kvitton dagligen riskerar att överskrida tolerabla dagliga intaget (TDI).

Enligt beräkningar från Royal Society of Chemistry kan kassapersonal som hanterar flera dussin kvitton per dag redan komma över EFSA:s gränsvärde, även om det TDI-värdet formellt gäller BPA och inte BPS.

En Novus-undersökning gjord på uppdrag av Kivra visar att 87 procent av svenska konsumenter inte känner till BPS och dess risker.

– Både handlare och konsumenter ska kunna kräva helt bisfenolfria kvitton. Men utan tydliga regler är det svårt för handlare att veta vad som är säkert, säger Lönnevi.

LÄS MER: Rumänien har skickat upp fyra stridsflygplan

Foto: Sabinevanerp

Text: Redaktionen


25 november 2025

Leif GW Persson kokar över: “Fullkomligt jävla häpnadsväckande”

2025 11 25

Den 10 januari 2004 mördades Alexandra Fossmo i Knutby.

Hon var fru till pastorn Helge Fossmo och ett av offren i det uppmärksammade Knutbydramat samma år.

Alexandra Fossmo sköts enligt domstolen ihjäl av barnflickan Sara Svensson som dömdes till rättspsykiatrisk vård för mord och mordförsök.

Men på tisdagen kommer plötsligt nya uppgifter kring det omtalade mordet.

Enligt ett avslöjande från Aftonbladet, som tillsammans med Sveriges främsta kriminaltekniker och rättsläkare granskat utredningen, framgår flera missar.

Exempelvis finns det fler skotthål som förbryllar, skottvinklar stämmer inte, en mystisk oredovisad blodpöl och  uppgifter om att ytterligare ett vapen kan ha använts.

En professor hävdar att Alexandra Fossmo redan var död när Svensson tryckte på avtryckaren.

"Häpnadsväckande"

Nu reagerar kriminologen Leif GW Persson på den nya informationen.

– Det är ju fullkomligt jävla häpnadsväckande. Det är obegripligt hur man kan göra sådana här missar, säger han till Aftonbladet.

Enligt GW bör Knutbydomen därmed rivas upp och ge Sara Svensson en ny rättegång. Han säger att Sara Svensson inte har mördat Alexandra Fossmo, med motiveringen att “det inte går att mörda en död”.

Samtidigt utesluter GW inte heller att barnflickan kan ha begått mordet.

Men om vi nu ändå till varje pris ska ha kvar henne som gärningsperson, då måste det ha skett på ett ytterst mysteriöst vis.

LÄS OCKSÅ: Brigadgeneral varnar: Sveriges förmåga har halverats

Svensson: "En tung sorg"

Helgo Fossmo dömdes 2004 till livstids fängelse för anstiftan till mord på sin fru och för anstiftan till mordförsök på sin granne.

Han blev villkorligt frigiven 2022 efter att ha suttit fängslad i 18 år. Idag lever Fossmo under annat namn.

Sara Svensson släpptes 2011. Hon har själv sagt att hon inte vill bära skulden för mordet om Alexandra Fossmo var död innan hon anlände till platsen.

För mig har det varit mycket smärtsamt och jobbigt att bearbeta det som varit och skulden över brotten. Det kommer alltid finnas med mig som en stor tung sorg, sade Sara Svensson i en dokumentär 2021 enligt Expressen.

LÄS OCKSÅ: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Foto Albin Olsson

Text: Redaktionen