JIMMIE ÅKESSON: “Då är du inte svensk”

2023 05 03

Enligt Jimmie Åkesson (SD) håller svenska folket på att bli en minoritet i Sverige.

Partiledarens resonemang är en fortsättning på ett uttalande som riksdagsledamoten Richard Jomshof i samma parti stod för nyligen.

– Gängkriminaliteten och den organiserade brottsligheten är till stor del ett importerat problem. Svenskarna är på väg att bli en minoritet i sitt eget land. Det pågår en islamisering. Det är inga konspirationsteorier utan fakta, framhöll SD-ledamoten på Twitter.

"Det är uppenbart"

Ett uttalande som väckte stor uppmärksamhet, men som Jimmie Åkesson inte finner problematiskt.

– Det är väl uppenbart att andelen människor med svensk identitet i Sverige är lägre än vad det varit tidigare. Det är klart att om den utvecklingen fortsätter så blir de människorna minoritet så småningom, säger han till Göteborgs-Posten.

"Då är du inte svensk"

Partiledaren framhäver också att han ser ett direkt motsatsförhållande mellan att identifiera sig med både en stark muslimsk och svensk identitet, men att det “beror på”.

– Är du bokstavstroende muslim med allt vad det innebär, och accepterar ett samhällssystem där islam bestämmer detaljer i ditt liv snarare än svensk lag, då är du inte svensk i min uppfattning, säger Åkesson.

"Matematiskt faktum"

För ett par dagar sedan uttryckte sig SD-ledaren i liknande termer.

Även vid det tillfället var det just Jomshofs tweet som var anledning till att Jimmie Åkesson fick svara på frågor om uttalandet. 

– Om den demografiska förändringen fortsätter i samma takt som vi har sett under se senaste decennierna så är det ett matematiskt faktum att det blir så, sade han till Svenska Dagbladet angående att svenskarna kan bli en “minoritet” i Sverige.

Skiftning i retoriken

Enligt statsvetaren Ann-Cathrine Jungar från Södertörns högskola är det här ett nytt sätt att uttrycka sig för Jimmie Åkesson.

– SD har tidigare ganska mycket tonat ner sin islamkritik, när man närmat sig samarbetspartner, men nu börjar den här folkutbytesteorin smyga sig in, säger hon till SvD.

Ville inte svara

Tidigare har SD-ledaren inte velat kommentera Jomshofs tweet i form av konkreta exempel.

– Jag kommer inte att ge mig in i den diskussionen, sade han i SVT:s "30 minuter" förra veckan då han ombads svara på om Sveriges fotbollsstjärna Alexander Isak är svensk 

– Jag tänker inte sitta och avgöra om en enskild individ har en svensk identitet eller inte.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ryssland skakas av massiv attack – semesterparadis brinner

2025 05 02

Ukraina har genomfört en storskalig luftattack mot den ryskockuperade Krymhalvön.

Enligt det ryska luftförsvaret har hundratals drönare noterats över ockuperade Krym och Svarta havet.

Flera av drönarna uppges ha träffat sin mål.

Den pro-ukrainska Telegramkanalen Crimean Wind rapporterar om kraftiga explosioner på flera viktiga strategiska platser – bland annat i närheten av militära flygfält. I bilder och filmklipp på sociala syns stora eldsvådor som orsakats av drönarattackerna.

Danska TV2 noterar att explosioner rapporterats från Sevastopol, Dzhankoy, Saky, Novofedorivka och Katja – platser där ryska militära flygfält ligger.

– Flygfälten Saky och Katja används av Ryssland för att kontrollera luftrummet över Svarta havet och för att inleda attacker mot ukrainskt territorium, uppger kanalen.

Semesterparadis för ryssar

Krym annekterades av Ryssland 2014.

Halvön har varit ett semesterparadis för ryssar ända sedan Sovjettiden.

Efter annekteringen av ön har antalet ryska sommargäster på Krym ökat.

Drönarattack i Ryssland

Under fredagen rapporteras det också om drönarattacker på ryskt territorium. I Stavropolregionen i södra Ryssland har en militär anläggning som tillhör de ryska rymdstridskrafterna attackerats.

Det rapporterar Ukrainska Pravda.

– Okända drönare har framgångsrikt angripit den ryska militära rymdspaningsenheten, känd som "Zvezda-anläggningen”. Anläggningen används för avlyssning av satelliter, interkontinental kommunikation och signalutbyte mellan utländska militära anläggningar, skriver tidningen med hänvisning till Ukrainas myndighet för psykologiskt försvar.

Vidare uppger Pravda att den ryska militära underrättelsetjänsten använder anläggningen för att övervaka militära områden.

– Dessutom är detta objekt inblandat i cyberspionage, framhåller tidningen.

LÄS MER OM UKRAINAKRIGET HÄR:

UPPGIFTER: Putin svänger – kan ha nytt mål med kriget

Grönt ljus från Trump – amerikanska vapen till Ukraina

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


LARMET: Stor matkedja i Sverige förutspås lägga ned helt

2025 05 01

Axfood, som äger bland annat Willys och Hemköp, lovade under förra året “omfattande satsningar” för kunderna.

Bakgrunden till löftet var till stor del det omtalade förvärvet av City Gross.

Men det första halvåret med tillskottet har varit dyster läsning för matjätten. Under årets första kvartal backade kedjan 118 miljoner kronor.

Och enligt Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet, lever City Gross på lånad tid.

Han ser framför sig att matbutikerna lägger ned helt.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? säger Ulf Johansson till Dagligvarunytt.

Byter ut mot Willys

Professorn förutsåg “varumärkets död” redan vid uppköpet, skriver tidningen.

Bedömningen har året efter förvärvet inte ändrats. Särskilt inte eftersom Axfood har börjat göra en vana av att konvertera City Grossbutiker till Willysbutiker istället.

Bland annat har så skett i Bromma och Borlänge.

Det här är ett läge som passar vårt koncept. Willys kommer att vara ett attraktivt alternativ för kunder som prioriterar snabb och smidig handling till låga priser, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys, om att kedjan tar över City Gross butikslokaler på Stora Tuna i Borlänge.

"Kommer inte leva vidare"

Enligt Ulf Johansson skickar det signaler om att Axfood inte litar på City Gross.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, säger handelsprofessorn.

Även analysföretaget Yougov pekar på utmaningar, inte minst gällande en låg kundlojalitet. Mindre än 20 procent av svenska folket handlar på City Gross, framhåller bolaget enligt Dagligvarunytt, och största utmaningen blir att behålla befintliga kunder.

Sänker priserna

Förra veckan meddelade City Gross att man går fram med en omfattande prissänkning.

Vi vill göra det enklare för våra kunder att få ihop vardagen, utan att tumma på kvaliteten. Därför sänker vi priserna på de varor som våra kunder handlar mest av – från färskvaror till basvaror i skafferiet, sade Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i fredags.

Sänkningen gäller i alla butiker i hela Sverige. Beslutet kommer efter att kedjan gjort en “en omfattande prisöversyn”.

Förra året pekades City Gross ut som Sveriges dyraste livsmedelskedja av oberoende sajten Matpriskollen.

LÄS MER: Miljardförlust för Coop – butiker i fara

Foto: Gustav Kaiser, Axfood

Text: Redaktionen