28 maj 2026

Jätteras i USA – kan tappa ledande roll i världen

2026 05 28

Omvärlden tycks vända USA ryggen.

Den amerikanska turistmyndigheten förutspådde att antalet utländska besökare i USA skulle öka med fyra miljoner förra året.

Det blev exakt tvärtom.

Fyra miljoner färre begav sig till USA under 2025 jämfört med 2024, visar en rapport från National Travel and Tourism Office, NTTO, rapporterar The Independent.

– Det är en enorm nedgång för första gången sedan covid-19-pandemin, konstaterar tidningen.

Räddas av VM

Totalt fick USA besök av 72 miljoner utländska besökare under 2024. Året efter låg siffran på 72 miljoner, långt under vad som förutspåtts.

Om det inte vore för sommarens fotbolls-VM, som går i USA, Kanada och Mexiko, kunde det ha varit ännu värre.

Det säger Simon Calder, resekorrespondent på The Independent.

USA:s turism är i hög grad skyddad tack vare en enorm och rik inhemsk marknad. Men när fotbolls-VM 2026 närmar sig, med vad jag förutspår kommer att bli en nedgång i försommarturismen, kan det bli allvarliga prissänkningar för att få folk på transatlantiska flygplan och in i hotellrum och hyrbilar.

LÄS MER: Världen nobbar USA – Trumps dröm kan gå i kras

Riskerar sin ledande roll

Världsrådet för resor och turism, WTTC, menar att USA trots nedgången fortfarande är den största turistmarknaden i världen.

Men.

Sakta förlorar den sina marknadsandelar. Nordamerika är generellt den region som växt långsammast sett till BNP. Nu varnar Gloria Guevara, vd för WTCC, att USA måste agera för att inte förlora sin världsledande position.

USA måste investera i att främja sin attraktionskraft, både på internationella marknader och under fotbollssommaren; förändra uppfattningen och positionera USA som en välkomnande destination; och öka internationella besökares utgifter, uppmuntra mellanlandningar och nya upplevelser, säger hon till den brittiska tidningen.

Ankomster från Kanada stod för den största minskningen till USA med 4,2 miljoner färre besökare.

LÄS MER: Rekyl för svenska kronan – storbanken övertygad

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text. Redaktionen


26 maj 2026

Klassisk choklad i konkurs

2026 05 27

En populär choklad kan försvinna.

En älskad chokladtillverkare har försatts i konkurs.

Detta kan innebära slutet för en klassisk produkt som även är älskad i Sverige.

Ekonomisk kollaps

Den traditionsrika chokladproducenten Salzburg Schokolade GmbH har försatts i konkurs efter flera år av ekonomiska svårigheter, rapporterar den schweiziska nyhetssajten Watson.

Företaget, som är starkt förknippat med de berömda Mozartkulorna genom varumärket Mirabell, har tidigare försökt räddas genom en saneringsplan – men utan långsiktig framgång.

– Enligt kreditskyddsorganisationen KSV1870 uppgår företagets skulder till cirka 7,7 miljoner euro. Omkring 300 borgenärer påverkas av konkursen, uppger nyhetssajten.

Produktionen har redan stoppats stegvis och de sista 58 anställda har sagts upp.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Mozartkulornas framtid i fara

För många konsumenter är det just Mozartkulorna som gör företaget känt.

I Sverige är de en återkommande favorit vid högtider och gåvor, men nu riskerar den klassiska chokladen att försvinna från butikshyllorna helt.

Den klassiska chokladfabriken i Grödig i södra Salzburg har en lång och betydelsefull historia som sträcker sig tillbaka till slutet av 1800-talet.

Där har de berömda Mozartkulorna tillverkats sedan 1890 – nästan ett sekel efter att Wolfgang Amadeus Mozart gick bort.

Misslyckad saneringsplan

Företaget ansökte först om sanering redan 2021 och lyckades då undvika konkurs genom en saneringsplan.

En del av skulderna betalades, men den sista delen uteblev.

– Vi arbetar hårt för att säkerställa att produktionen av Mirabell-produkter kan fortsätta utan avbrott. Efter att noggrant ha granskat våra produktionsalternativ har vi hittat en lösning inom vårt europeiska nätverk som kommer att säkra den framtida produktionen av vårt varumärke Mirabell, uppgav Mondelez ledning i Österrike, till Euronews i fjol.

Planen föll till slut samman när tillgångarnas värde inte räckte till.

Om ingen ny lösning hittas riskerar nu ett av Europas mest kända chokladnamn att försvinna från marknaden.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: C Proust

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har lurat norra Europa

2026 05 27

Ryssland anklagas för att ha manipulerat flera system.

Uppgifter från Litauen pekar på att Ryssland har byggt upp ett omfattande system för GPS-störningar.

Detta kan påverka stora delar av norra Europa och skapa risker för både flygtrafik och sjöfart, rapporterar RBc Ukraine.

Nära Nato-gränser

Enligt Darius Kuliesius, biträdande chef för den litauiska regleringsmyndigheten för kommunikation, har Ryssland kraftigt ökat sin kapacitet för så kallad GPS-spoofing.

Detta innebär att falska signaler kan skickas långt in över europeiskt luftrum och havsområden.

Det kan lura navigationssystem i allt från flygplan och fartyg till mobilnät.

Han förklarar att antalet antenner i Kaliningrad-regionen, som gränsar till flera Nato-länder, har ökat från tre till 36.

Enligt honom kan signalerna nu nå upp till 450 kilometer in i europeiskt territorium, vilket innebär att även civila system riskerar att påverkas långt från gränsen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Flera länder i riskzonen

De litauiska myndigheterna varnar för att störningarna inte är begränsade till en enskild region.

Istället sträcker sig påverkan över stora delar av norra och östra Europa.

Bland de områden som anges som särskilt utsatta finns Östersjöområdet, Östersjön samt Estland, Lettland, Litauen och stora delar av Polen.

Även delar av Finland och Sverige uppges kunna påverkas.

Myndigheterna rapporterar dessutom störningar i mobila nätverk i områden nära Kaliningrad.

– Sedan invasionen av Ukraina 2022 har europeiska länder ofta anklagat Ryssland för elektronisk störning, men Vladimir Putins regering förnekar detta och skyller i stället på västliga smutskastningskampanjer, skriver Reuters.

Systematiska störningar

Enligt den litauiska analysen har GPS-störningarna gått från enstaka incidenter till en mer organiserad och kontinuerlig verksamhet.

– De sporadiska störningarna började i samband med Natos toppmöte i Vilnius 2023. Nu har de byggt upp infrastrukturen och störningarna har blivit systematiska, permanenta – en oavbruten rysk provokation mot europeisk säkerhet, säger Kuliesius, till Reuters.

Tekniken påverkar inte bara navigationssystem utan även sjöfart och flygtrafik i Östersjön, vilket enligt experter kan innebära ökade risker för felrutter och säkerhetsincidenter.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: Hanson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen