Jättekris för biljätten – stoppar produktion av ännu en bil

2024 10 18

Krisen för biljätten Stellantis fördjupas nu.

Att bilbranschen har det tufft är nästintill allmän kännedom.

En av giganterna som har det allra svårast just nu är Stellantis, som äger bland annat Alfa Romeo, Fiat, Maserati, Opel och Peugeot.

Biljätten har redan stoppat produktionen av två Maserati-modeller och Fiat 500e.

Nu gör man detsamma med Fiat Panda, rapporterar Teknikens värld.

Därför stoppar man

Anledningen till produktionsstoppet ska vara försvagad försäljning.

Uppgifterna kommer samtidigt som Stellantis försäljning rasar i såväl Nordamerika som Europa.

Stoppet kommer att gälla åtminstone i november månad, men kan förlängas beroende på hur situationen utvecklas.

Är i kris

Stellantis är i kris och den svala bilmarknaden slår hårt mot jätten.

Det syns i deras senaste kvartalsrapport.

– Koncernens leveranser under de tre månader som slutade den 30 september 2024 motsvarar en minskning med 20 procent jämfört med samma period 2023, framhåller bolaget.

– Nedgången i leveranser var större än den underliggande försäljningsnedgången under perioden på cirka 15 procent, på grund av de tillfälliga effekterna av förändringar i vår produktportfölj och återförsäljarnas initiativ för att minska lagernivåerna.

Nordamerika och Europa

I rapporten framgår även att Stellantis har problem i både Europa och Nordamerika.

– I Nordamerika minskade leveranserna med cirka 170 tusen enheter. I Europa var leveranserna från våra fabriker cirka 100 tusen enheter lägre än föregående år.

Inte bara Stellantis

Det är dock inte bara Stellantis som drabbas av problem.

Under det senaste halvåret har flera bilhandlare och försäljare fått stora svårigheter och en del har tvingats gå i konkurs.

Biljättarna sätter sitt hopp till kommande räntesänkningar i Sverige, USA och Europa.

Det är någonting som skulle kunna ge konsumenterna möjlighet att köpa bilar i större utsträckning och spendera mer pengar.

I takt med att inflationstakten dämpas över världen så pekar det mesta på att ytterligare räntesänkningar är att vänta.

Foto: M. Ferrero

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen