Jättebråk om postcovid – Socialstyrelsen anmäls

2025 01 18

Ett stort bråk angående behandlingen av postcovid har lett till en anmälan mot Socialstyrelsen.

Socialstyrelsen har blivit JO-anmäld av Svenska Covidföreningen, som är en ideell patientförening.

Detta eftersom man anser att Socialstyrelsen har ignorerat de synpunkter som patientföreningen har skickat in i samband med framtagandet av ett kunskapsstöd till vården.

Man anklagar också Socialstyrelsen för att ha struntat i viktig forskning om postcovid.

”Konstiga vägval”

Tanken med kunskapsstödet är att det ska underlätta för vården att behandla patienter som har symptom av långvarig covid.

Men Svenska Covidföreningen anser alltså att Socialstyrelsen har ignorerat viktig kunskap i frågan och inte tagit till sig synpunkter.

– Den här processen har kantats av konstiga vägval sedan start. Först tar man genom avgränsning bort den viktigaste forskningen om både vad postcovid är och beror på. Sedan väljer man att inte genomföra någon remissrunda med hänvisning till att “hela Sverige ändå är på semester”, säger Lisa Norén, är läkare och talesperson för Svenska Covidföreningen, i ett uttalande.

Struntat i kvalitetssäkring

Socialstyrelsen har inte diariefört synpunkter från aktörer som har lyft viktiga patientfrågor. Detta trots Socialstyrelsens egna riktlinjer om hur remissrundor ska gå till, menar föreningen.

– Här har myndigheten, utan att kunna uppge något egentligt skäl, struntat i viktiga kvalitetssäkringsprocesser och resultatet blir därefter.

Enligt Lisa Norén finns det flera brister i det kunskapsstöd som Socialstyrelsen har tagit fram, och som hade kunnat rättas till om man hade tagit till sig Svenska Covidföreningens synpunkter.

Viktigt för patienter

Som exempel nämner hon rekommendationer om träning till postcovidpatienter.

– Man har missat att vissa patienter måste undersökas på särskilda sätt innan man kan rekommendera träning till dem. Och de har heller inte tagit med WHO:s rekommendationer om att personer som säger att de blir sämre av att vara aktiva, de behöver få råd om anpassade rehabiliteringsinsatser, säger hon till SR.

Men trots invändningarna har Socialstyrelsen gett beskedet att de inte kommer att göra några ändringar. Därför har Svenska Covidföreningen alltså gjort en JO-anmälan.

Socialstyrelsen har avböjt att kommentera men uppger att man har kontakt med Svenska Covidföreningen samt att man inväntar JO-utredningen.

Foto: O Marketing

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort problem på Sweden Rock – över femtio personer drabbade

2025 06 05

Många festivalbesökare har fått tillhörigheter stulna.

I dagarna har Sweden Rock Festival lockat många rockälskare till Sölvesborg.

Den återkommande festivalen är ett av årets största rockevenemang i landet.

Under torsdagskvällen kommer besked om problem – över femtio personer har fått sina tillhörigheter stulna.

Det meddelar polisen.

Mobiltelefoner stulna

Det är mobiltelefoner som har tagits.

– Under onsdagen har en stor mängd mobiltelefoner stulits i publikhavet framför scen på Sweden Rock Festival i Norje, meddelar polisen sent på torsdagen.

– Ett femtiotal personer har blivit av med sina mobiltelefoner under en och samma konsert på onsdagskvällen. Efter konserten hittades många mobilfodral som slängts på marken framför scen. 

Polisen har inte gett besked om några gripanden.

Polisen uppmanar

Polisen tipsar besökare om hur man på bästa sätt kan skydda sig mot fickstölder.

Så här lyder råden:

- Stoppa plånboken och mobiltelefonen i innerfickan, inte i bakfickan.

- Om du har din mobil och plånbok i en väska, håll den framför kroppen och lägg inte värdesaker i ytterfacken.

- Många ficktjuvar använder sig av en avledande manöver medan en medhjälpare passar på att ta din mobiltelefon eller plånbok. Det kan till exempel vara att någon spiller något på dig eller tumlar in i dig i en publikhavet.

Det är Sweden Rock

Vid årets Sweden Rock Festival får besökare bland annat lyssna på band som Slipknot, Scorpions och Sabaton.

Festivalen äger rum mellan den fjärde och den sjunde juni.

Startade 1992

Fröet till det som idag är en av världens mest välrenommerade rockfestivaler såddes 1992, då under namnet Sommarfestivalen i Olofström.

– 1999 ändrades namnet till Sweden Rock Festival. Fokuset på hårdrock blev ännu tydligare, med bland andra Manowar, Mercyful Fate och Motörhead i startfältet, förklarar festivalen om verksamheten.

– Idag är Sweden Rock en av de mest berömda rock- och metalfestivalerna i världen med besökare från över 60 olika länder varje år. 

Foto: J. Wennington

Text: Redaktionen


Trump varnar – “Det kommer inte bli vackert”

2025 06 05

Donald Trump uttalar sig på nytt om Ukrainakriget.

Det brutala kriget i Ukraina fortsätter.

Donald Trumps ansträngningar för att få till ett fredsavtal har inte mynnat ut i någonting konkret.

Snarare tycks drönarattackerna intensifieras – och den amerikanska presidenten kommenterar nu på nytt kriget.

“Kommer inte bli vackert”

Trump kallar kriget för ett ”blodbad” och jämför ett ingripande med att försöka dra isär barn som slåss, och att Ryssland och Ukraina ”kanske måste fortsätta att slåss”.

– Man ser det i hockey, man ser det i sport. Låt dem köra i ett par sekunder. Det kommer förmodligen inte att bli vackert, säger han enligt AP.

Sanktioner på gång?

Trump har på torsdagskvällen även fått frågor om en sanktionsåtgärd som lagts fram av senatorn Lindsey Graham från South Carolina.

Under helgen reste Graham och den demokratiske senatorn Richard Blumenthal till Kyiv och träffade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. 

De har tillsammans lagt fram ett lagförslag som skulle införa strikta tullar mot Moskva.

Blumenthal kallade de sanktioner som föreslås i lagstiftningen för ”benkrossande” och sade att de skulle placera Rysslands ekonomi ”på en handelsö”.

– Vid rätt tidpunkt gör jag vad jag vill göra, säger Trump om saken.

Använde AI

Oro har uttryckts gällande Rysslands svar på den ukrainska drönarattack som förstörde flera ryska bombplan.

Nu kommer uppgifter om att Ukraina använde sig av artificiell intelligens vid attacken.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Autonoma algoritmer"

SBU uppgav den 4 juni att man använt sig av ”autonoma AI-algoritmer och manuella operatörsingripanden” för att genomföra anfallen mot ryska flygbaser den 1 juni.

– SBU uppgav att vissa drönare förlorade signalen under flygningen och övergick till att utföra sina uppdrag med hjälp av AI längs en förplanerad rutt, uppger tankesmedjan.

– ISW bedömde nyligen att Ryssland och Ukraina har visat prov på viss integrering av begränsade AI-funktioner i drönaroperationer, men inte har använt dem i stor skala på slagfältet.

Foto: The White House

Text: Redaktionen