JÄTTEBRÅK I TRUMPLÄGRET: ”Kommer brinna i helvetet”

2025 08 12

Två inflytelserika MAGA-profiler har rykt ihop.

Det handlar om kongressledamoten Marjorie Taylor Greene, 51, och den högerradikala influencern Laura Loomer, 32, som uppges ha ett stort inflytande på president Trump.

Fejden handlar om profilernas olika syn på Trumpadministrationens Israelpolitik, rapporterar Newsweek.

Loomer förespråkar fortsatt stöd för den israeliska regeringen och har uppmanat president Trump att slå till hårdare mot pro-palestinska demonstrationer i USA. Greene är däremot kritisk mot Israels krigföring i Gaza och har kallat Israels agerande för ett ”folkmord”.

”Håll käften Laura”

På måndagsmorgonen urartar bråket mellan MAGA-anhängarna.

Detta efter att Loomer kritiserat Medal of Honor-mottagaren Florent Groberg. Groberg tilldelades hedersmedaljen 2015 av dåvarande president Barack Obama. Veteranen hedrades efter att ha kastat sig över en självmordsbombare i Afghanistan 2012. 

Laura Loomer hävdar att Groberg inte förtjänar medaljen. I ett inlägg på X påpekar hon att Groberg talade vid Demokraternas nationella konvent 2016 och inte är född i USA, något hon menar gör att han inte borde hedras.  

Påståendet får Marjorie Taylor Greene att se rött.

– Håll käften Laura, skriver hon i ett inlägg på X.

– Laura Loomer har NOLL respekt eller vördnad för en av de mest heroiska människorna i USA. Ingen bryr sig om hans politiska åsikt – fråga vilken veteran, militär eller amerikan som helst. Mannen var villig att dö för att rädda andra från en självmordsbombare, fortsätter kongressledamoten.

LÄS MER: Stod bakom Project 2025 – utses av Trump | 

”Hon kommer att brinna i helvetet”

Loomer svarar med att kalla Greene för en ”häxa” och den ”mest ineffektiva medlemmen i kongressen”.

– Jag hatar henne innerligt. Hon kommer att brinna i helvetet, dundrar den välkända MAGA-influencern.

LÄS MER: Elon Musk rasande – agerar mot Apple

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen