Japan varnar för Ryssland – skickat upp stridsflyg 518 gånger

2025 01 31

Japan aktiverade sina stridsflyg hundratals gånger under 2024.

Anledningen var ryska och kinesiska intrång i flyg- och sjöområden, enligt det japanska försvarsdepartementet.

Det framgår i en ny rapport som släpptes av landets regering i veckan.

En så pass hög aktivitetsnivå kring Japan belyser det växande militära samarbetet mellan Kina och Ryssland, understryker Newsweek.

– Såväl som potentiella kränkningar av USA-allierades suveränitet, framhåller Hugh Cameron, reporter på den amerikanska tidningen.

Konflikt om ögrupp

Japan och Ryssland är involverade i en långdragen konflikt om territorium i Asien.

Det gäller ögruppen Kurilerna nordost om Japan, som tidigare tillhört japanerna men som sedan andra världskrigets slut kontrolleras av Ryssland.

Konflikten har under de senaste åren vid flera tillfällen blossat upp på nytt och är i grunden skälet till att det inte finns ett fredsavtal mellan de två länderna.

– Vi är inte i ett läge där vi kan föra ett samtal, framgick i läckta japanska dokument häromåret där den ryska kontrollen av öarna beskrevs som en illegal ockupation.

Bombflyg rör sig över haven

Enligt den rapport som släpptes av Japan i onsdags har Ryssland och Kina genomfört gemensamma flygningar med bombplan över Japanska havet, Östkinesiska havet och Stilla havet under de sista månaderna förra året.

Vid 345 tillfällen under 2024 skickade Japan upp stridsflyg som svar på de kinesiska aktionerna. På grund av rysk aktivitet lyfte stridsflyg 173 gånger för att bevaka ryssarna.

Yoshima Hayashi, talesperson för den japanska regeringen, har kallat intrången i Japans luftrum för “allvarliga kränkningar av vår suveränitet”.

– Sedan februari 2022 har den japanska regeringen vidtagit öppet fientliga åtgärder mot vårt land, inklusive illegitima sanktioner mot ryska ledare, människor, finansiella institutioner och hela sektorer av vår ekonomi, säger Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet, i en kommentar enligt Newsweek.

Avfyrade nödbloss

I september förra året avfyrade Japan varningseld mot ett ryskt flygplan i japansk luftrum.

Det var första gången som den japanska militären varnade skarpt på det sättet mot en rysk luftkränkning.

– Kränkningen av luftrummet är extremt beklaglig och idag skickade vi en mycket allvarlig protest till den ryska regeringen via diplomatiska kanaler och uppmanade dem starkt att förhindra en upprepning, sade försvarsministern Minoru Kihara enligt The Guardian vid tillfället.

Foto: Courtney Witt, U.S. Air Force

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml rasar mot vapenhot – ”kommer mötas av eld”

2025 10 23

Vladimir Putin varnar för ett kraftfullt ryskt svar.

Rysslands ledare varnar USA för eventuella amerikanska attacker med Tomahawk-missiler.

Under en presskonferens uppger Rysslands ledare att ett svar på en sådan attack kommer vara mycket stark från Rysslands sida, rapporterar Kyiv Post.

”Överväldigande”

På en presskonferens i Moskva efter ett tal vid Russian Geographical Society slår Putin fast att en eventuell amerikansk attack mot ryskt territorium kommer mötas med ”ett mycket starkt, om inte överväldigande” svar.

Bakgrunden till Putins uttalande är den ökade spänningen mellan länderna efter mötet mellan president Donald Trump och Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

Under mötet framkom det dock att Zelensky inte fick klartecken att köpa amerikanska Tomahawk-missiler, trots tidigare antydningar från Trump om motsatsen.

LÄS MER: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Inställt möte

Det planerade toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin har oväntat ställts in, vilket enligt experter har ökat spänningarna mellan länderna ytterligare.

Anledningen sägs vara att Trump inte anser att Putin är redo för samtal just nu.

Trump har uttryckt sin frustration över tidigare samtal som inte lett någonstans och menar att ett möte är "slöseri med tid" om inte Ryssland är med på att förhandla om ett stopp av kriget i Ukraina.

Han ska ha betonat att han fortfarande är öppen för framtida samtal, men inte under de nuvarande omständigheterna.

Trots den hårda retoriken uppger Putin att Ryssland fortfarande är öppna för dialog.

– Dialog är alltid bättre än konfrontation eller tvister, och särskilt bättre än krig. Vi har alltid stött en fortsatt dialog, säger han och pekar på vikten av diplomatiska kanaler även under spända relationer.

Sanktioner allvarliga

Putin understryker även att de nyligen införda sanktionerna mot energijättarna Rosneft och Lukoil är ”allvarliga” men inte avgörande för landets ekonomi.

– De kommer visserligen att få vissa konsekvenser, men de kommer inte att påverka vårt ekonomiska välmående i någon större utsträckning, säger han.

Han kallar sanktionerna för ett ”ofruktbart och ovänligt drag” som inte stärker relationerna mellan Ryssland och USA, som just börjat återhämta sig.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina slutar köpa rysk olja

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

JUST NU: Finland tvärvänder om Ukrainastöd

2025 10 23

Den finska regeringen omvärderar sin tidigare hållning om stöd till Ukraina.

Tidigare i år presenterade USA och Nato ett vapenpaket till Ukraina, där Natos medlemsländer uppmanades att köpa amerikanska vapen som stöd till det krigsdrabbade landet.

Flera länder har sedan tidigare anslutit sig till initiativet, men inte Finland som motiverat sitt beslut med att landet vill stödja den inhemska försvarsindustrin.

De övriga nordiska länderna har redan deltagit i den första stödomgången med 400 miljoner euro.

Nu tvärvänder den finska regeringen i frågan, rapporterar Iltalehti.

Köper för hundra miljoner euro

Finland har nu tagit ett beslut att köpa vapen från USA till Ukraina för hundra miljoner euro.

Beslutet fattades enhälligt.

– Situationen i Ukraina är så kritisk, vi måste vara delaktiga. Vi kan inte ta oss ur det här när alla nordiska och baltiska länder är med, säger den finske statsministern Petteri Orpo, uppger Iltalehti.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina slutar köpa rysk olja

Process på några veckor

Den finske statsministern sa redan för ett par veckor sedan att Finland överväger att gå med i programmet, och stötta Ukraina med amerikanska vapen.

Finlands omläggning grundar sig på den kritiska utvecklingen av situationen i Ukraina och att USA har tillgång till, vad den finska regeringen beskriver som, livsviktiga vapen för Ukraina, uppger tidningen.

– Jag uttryckte vårt stöd för PURL-initiativet på ett allmänt plan redan i förra veckan, säger Finlands finansminister Riikka Purra, i ett uttalande, rapporterar Iltalehti.

– Jag meddelade också våra ståndpunkter direkt till Ukrainas finansminister och Förenta staternas biträdande finansminister. Finland kan inte stå bredvid och se på när civila systematiskt angrips.

Finland stöder också användningen av Rysslands frysta tillgångar till förmån för Ukraina.

– Frysta tillgångar kan användas inom ramen för internationell rätt, förutsatt att det skapas tillräckliga rättsliga garantier för att medlen kommer att göras tillgängliga vid behov för den enhet som förvaltar medlen, säger Riikka Purra.

LÄS OCKSÅ: ”Hoppas den slås ut” – Polen hånar Ungern

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen