ITALIEN: Man har krossats till döds av ost

2023 08 07

En mycket tragisk olycka har skett i Italien.

Det var i regionen Lombardiet i de norra delarna av Italien som den tragiska olyckan ägde rum.

Där har 74-åriga Giacomo Chiapparini förlorat livet efter att ha krossats av ost.

Han jobbade i sitt varuhus när en hylla plötsligt kollapsade, vilket ledde till en dominoeffekt där tusentals osthjul som alla väger 40 kilo var föll över honom.

Det rapporterar The Guardian.

Tog 12 timmar

Räddningsarbetare var tvungna att ta bort osthjulen för hand i en process som tog ungefär 12 timmar innan man till slut hittade Chiapparini, som kunde bekräftas vara avliden.

Det säger brandmannen Antonio Dusi till AFP.

– Vi fick flytta ostarna och hyllorna för hand.

Varuhuset, som är beläget i den lilla staden Romano di Lombardia nära Bergamo, innehöll 25 000 hjul av osten Grana Padano, en hårdost som liknar Parmesan.

Utreder händelsen

Italienska myndigheter framhåller nu att man kommer utreda händelsen.

Det är oklart varför hyllan kollapsat, men man tror att det rör sig om ett tekniskt fel eller att hyllorna var utslitna.

Det rapporterar DW.

Makaber upptäckt

På annat håll i Europa har en makaber upptäckt gjorts av polisen.

En tysk man har gripits i Frankrike efter att ha hållit sin fru fången i 12 år i en bostad i Forbach nära den tyska gränsen.

Kvinnan hittades halvnaken med rakat huvud, och hennes tillstånd beskrivs som “mycket dåligt” av en läkare som undersökt henne, rapporterar BBC.

Trodde hon flyttat ut

Mannen hade sagt till sina grannar att kvinnan hade cancer och “skrek i smärta på grund av sin sjukdom”.

En person som bor i närheten har kommenterat händelsen.

– Jag såg henne sist för kanske 10 år sedan, jag trodde hon hade dött eller flyttat ut.

Den 55-årige mannen har nu gripits misstänkt för kidnappning och flera andra brott.

Kvinnan, som är 53 år gammal, tros ha fått tag på en telefon och ringt tyska myndigheter, som sedan i sin tur tagit kontakt med sina franska motsvarigheter.

Foto: G. Poppino

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Prinsesstårta gör succé i oväntat land – ”Sexigt och svenskt”

2025 07 13

Svensk prinsesstårta gör succé i ett oväntat land.

Prinsesstårta är Sveriges kanske mest omtyckta tårta, som ofta äts i samband med exempelvis födelsedagar.

Det är en svensk specialitet – men på senare tid har prinsesstårtan blivit allt mer populär utomlands.

Särskilt i ett land gör prinsesstårtan oväntad succé.

”Den är sexig! Den är svensk!”

Det handlar om USA, där intresset för den svenska prinsesstårtan har skjutit i höjden på senare tid, rapporterar The Guardian.

– Den är sexig! Den är svensk! Den är överallt! proklamerar tidningen.

Den svenska prinsesstårtan har börjat dyka upp på allt fler amerikanska kaféer, konditorier och hippa restauranger i städer som Los Angeles och New York, enligt tidningen.

Prinsesstårtan har också trendat på TikTok, vilket i sin tur har lett till att allt fler kunder efterfrågar den svenska specialiteten i USA.

”Måste amerikaner förstöra allting?”

Innovativa amerikanska konditorer, exempelvis Hannah Ziskin i Los Angeles, tar sig också friheten att göra egna varianter av den populära svenska tårtan, för att göra den mer ”tillgänglig” för en amerikansk publik.

För många amerikanska kunder är tårtan så okänd att Ziskin ofta får frågan om hon har hittat på den själv, enligt tidningen.

Det första publicerade receptet på prinsesstårta sammanställdes dock av hushållsläraren Jenny Åkerström, som bland annat hade prinsessorna Margaretha, Märtha och Astrid bland sina elever.

Succén för prinsesstårta i USA har dock även lett till diskussioner om hur ”äkta” prinsesstårta ska vara och hur mycket man får ändra i receptet. När Ziskin använde mascarpone i sitt recept i en video ledde det till starka reaktioner.

– Varför måste amerikaner förstöra allting? Om du ska göra någonting, så gör det rätt, hette det i en kritisk kommentar till videon.

Prinsesstårta – feminint?

Vissa amerikaner tycks också fundera över huruvida det är ”feminint” att äta prinsesstårta.

– Folk kommer in och säger: ”Jag skulle verkligen vilja ge den här tårtan till min man, men finns det något sätt att göra den mer maskulin?” berättar Elena Basegio, ägare till Fillmore Bakery i San Francisco.

– De kommer att be oss att ta bort rosen från toppen, så att den bara är grön... Vi har blivit ombedda att göra den blå, vilket vi inte gör. Det är bara tårta, säger Basegio till tidningen.

Foto: Siri Schwartzman flickr

Text: Redaktionen