IRLAND: Konservativt land går till val

2024 11 24

Irländsk politik lutar kraftigt åt höger i ett europeiskt perspektiv.

Ända sedan Irland införde titeln Taoiseach för sin premiärminister – vilket skedde 1937 – har posten innehafts av antingen det konservativa högerpartiet Fianna Fail eller det liberalkonservativa högerpartiet Fine Gael.

– Båda partierna är samma skrot och korn, säger 29-åriga Jenna Brush från Dublin.

När MarcusOscarsson.se träffar henne på en restaurang i centrala delarna av huvudstaden framhåller hon sin besvikelse över irländsk politik.

– Det är gör gammaldags och bakåtsträvande. Även om det har skett en del framsteg.

– Detta land behöver bli mer jämställt och mer modernt, säger hon.

Sinn Fein och Labour

Taoiseach är gammaldags irländska och betyder ledare.

Sedan 1937 har konservativa Fianna Fail haft posten 13 gånger och liberalkonservativa Fine Gael 10 gånger.

Ända sedan 1987 har socialdemokratiska Labour varit det tredje största partiet. Och i valet 2011 klättrade de till och med upp tillfälligt till andra plats när Fianna Fail hade en kris.

Som traditionellt sett tredje största parti har Labour suttit med i inte mindre än åtta olika regeringar varav sju inkluderade Fine Gael och en inkluderade Fianna Fail.

Men vid valet 2016 tappade emellertid Labour kraftigt och istället tog sig vänsternationalistiska tillika socialdemokratiskt inriktade Sinn Fein förbi och fick 14 procent.

2020 blev ett succéval för Sinn Fein som ökade till 25 procent och blev största parti i procent räknat men fick ett mandat mindre än Fianna Fail.

Slåss om förstaplatsen

Fianna Fail fick 22 procent och Fine Gael 21 procent och tillsammans med De Gröna på 7 procent bildade de en koalitionsregering vilket återigen placerade Sinn Fein till en oppositionsroll.

De Gröna blev fjärde största parti med 7 procent och Labour bara fjärde störst med 4 procent.

– Det har hänt en del, men långt ifrån tillräckligt säger Jenna Brush som menar att ungdomarnas röst nonchaleras av politikerna.

Inför valet 29 november 2024 har Labour inte lyckats komma tillbaka utan ligger kvar kring 4 procent samtidigt som De Gröna fallit ned till samma nivå. Det relativt nystartade partiet Socialdemokraterna ligger på nära 6 procent i senaste mätningarna.

Fine Gael, Fianna Fail och Sinn Fein slåss om förstaplatsen och ligger runt 20 procent vardera.

TikTok-ledaren

Fine Gaels ledare och omtalade premiärminister Leo Varadkar avgick i mars månad och lämnade över till Simon Harris som gav partiet ett rejält lyft i mätningarna som nu har mattats ut. Harris har kallats TikTok-ledaren för sin skicklighet i sociala medier.

För att Sinn Fein ska ta över styret över Irland krävs en stor seger eftersom Fine Gael och Fianna Fail framhållit att de avser att bilda regering igen om de vinner valet.

Den ekonomiska nedgången, sjukvården och bostadsbrist hör till de största valfrågorna tillsammans med invandringen.

Foto: M. Johnston

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen