IRLAND: Konservativt land går till val

2024 11 24

Irländsk politik lutar kraftigt åt höger i ett europeiskt perspektiv.

Ända sedan Irland införde titeln Taoiseach för sin premiärminister – vilket skedde 1937 – har posten innehafts av antingen det konservativa högerpartiet Fianna Fail eller det liberalkonservativa högerpartiet Fine Gael.

– Båda partierna är samma skrot och korn, säger 29-åriga Jenna Brush från Dublin.

När MarcusOscarsson.se träffar henne på en restaurang i centrala delarna av huvudstaden framhåller hon sin besvikelse över irländsk politik.

– Det är gör gammaldags och bakåtsträvande. Även om det har skett en del framsteg.

– Detta land behöver bli mer jämställt och mer modernt, säger hon.

Sinn Fein och Labour

Taoiseach är gammaldags irländska och betyder ledare.

Sedan 1937 har konservativa Fianna Fail haft posten 13 gånger och liberalkonservativa Fine Gael 10 gånger.

Ända sedan 1987 har socialdemokratiska Labour varit det tredje största partiet. Och i valet 2011 klättrade de till och med upp tillfälligt till andra plats när Fianna Fail hade en kris.

Som traditionellt sett tredje största parti har Labour suttit med i inte mindre än åtta olika regeringar varav sju inkluderade Fine Gael och en inkluderade Fianna Fail.

Men vid valet 2016 tappade emellertid Labour kraftigt och istället tog sig vänsternationalistiska tillika socialdemokratiskt inriktade Sinn Fein förbi och fick 14 procent.

2020 blev ett succéval för Sinn Fein som ökade till 25 procent och blev största parti i procent räknat men fick ett mandat mindre än Fianna Fail.

Slåss om förstaplatsen

Fianna Fail fick 22 procent och Fine Gael 21 procent och tillsammans med De Gröna på 7 procent bildade de en koalitionsregering vilket återigen placerade Sinn Fein till en oppositionsroll.

De Gröna blev fjärde största parti med 7 procent och Labour bara fjärde störst med 4 procent.

– Det har hänt en del, men långt ifrån tillräckligt säger Jenna Brush som menar att ungdomarnas röst nonchaleras av politikerna.

Inför valet 29 november 2024 har Labour inte lyckats komma tillbaka utan ligger kvar kring 4 procent samtidigt som De Gröna fallit ned till samma nivå. Det relativt nystartade partiet Socialdemokraterna ligger på nära 6 procent i senaste mätningarna.

Fine Gael, Fianna Fail och Sinn Fein slåss om förstaplatsen och ligger runt 20 procent vardera.

TikTok-ledaren

Fine Gaels ledare och omtalade premiärminister Leo Varadkar avgick i mars månad och lämnade över till Simon Harris som gav partiet ett rejält lyft i mätningarna som nu har mattats ut. Harris har kallats TikTok-ledaren för sin skicklighet i sociala medier.

För att Sinn Fein ska ta över styret över Irland krävs en stor seger eftersom Fine Gael och Fianna Fail framhållit att de avser att bilda regering igen om de vinner valet.

Den ekonomiska nedgången, sjukvården och bostadsbrist hör till de största valfrågorna tillsammans med invandringen.

Foto: M. Johnston

Text: Redaktionen


29okt2025

JUST NU: USA tvärvänder – häver sanktioner mot Putinvän

2025 10 29

USA häver sanktioner mot en Putinallierad.

Den senaste tiden har Trump-administrationen velat skärpa tonen mot Putin och hans allierade.

Men nu kommer beskedet att USA häver sanktionerna mot en politisk ledare som står Putin nära.

Tar bort sanktioner mot Putinvän

USA häver sanktionerna mot Milorad Dodik, en ultranationalistisk serbisk ledare i Bosnien-Hercegovina, rapporterar Politico.

Beslutet uppges komma efter att kända MAGA-profiler kritiserat sanktionerna mot den Putinvänlige Dodik.

Dodik var fram till augusti president för den serbiskdominerade entiteten Republika Srpska i Bosnien-Hercegovina. Han avsattes då en domstol anklagade honom för att ha trotsat det internationella sändebudet i landet, som övervakar att fredsavtalet (Daytonavtalet) från 1995 efterlevs.

LÄS OCKSÅ: EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Sanktionerna mot Milorad Dodik infördes av Biden-administrationen 2022. USA anklagade den serbiske ultranationalisten och separatisten för att underminera Daytonavtalet samt för mygel och korruption.

Men nu hävs alltså sanktionerna – trots att Milorad Dodik även står Putin nära.

Dodik själv tackar Trump-administrationen för beslutet.

– Beslutet att häva sanktionerna är inte bara en juridisk korrigering, utan också ett moraliskt rättfärdigande av sanningen om Republika Srpska och alla de som har tjänat det med heder, kommenterar Dodik själv beslutet, enligt tidningen.

Möts av hård kritik

Flera nära allierade till Trump har förespråkat att sanktionerna mot den serbiska ultranationalisten ska hävas.

Bland dem som har varit drivande i frågan finns MAGA-influencern Laura Loomer samt Rudy Giuliani och Michael Flynn.

Demokraterna är dock mycket kritiska till beslutet att häva sanktionerna mot den Putinallierade Dodik.

– Dodik har underminerat Daytonavtalet, myst med Putin och tjänat pengar på korruption – knappast någon anledning till lättnad. Det amerikanska folket förtjänar svar, säger den demokratiska senatorn Jeanne Shaheen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk krigsförbrytare eliminerad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar att skicka in flygvapnet

2025 10 29

USA:s president Donald Trump har tidigare beordrat soldater från nationalgardet till flera storstäder som styrs av Demokraterna.

Nationalgardet har bland annat skickats till Washington DC, Memphis och Los Angeles, där de enligt Trump bistår med att bekämpa brottsligheten.

Dessutom har presidenten hotat att utöka insatsen till andra storstäder – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

Nu höjer Trump insatsen ytterligare, rapporterar CBS News.

I ett uttalande till reportrar ombord på Air Force One säger presidenten att han kan skicka ”armén, flygvapnet och marinsoldater” till amerikanska städer ”om han anser att det är nödvändigt”.

– Om jag vill använda en viss lag får jag göra det enligt rutinerna, säger Trump.

Öppnar för att använda upprorslag

Enligt CBS är Trumps uttalande en ”tydlig hänvisning” till USA:s Insurrection Act, som ger presidenten befogenhet att sätta in militär för att slå tillbaka uppror eller under vissa omständigheter upprätthålla lag och ordning.

Trump kan bli den första presidenten på över 30 år som åberopar lagen.

– Jag skulle få göra vad jag vill. Men vi har valt att inte göra det för att vi klarar oss väldigt bra – vi klarar oss väldigt bra utan det. Men jag skulle få göra det och domstolarna skulle hållas utanför. Ingen skulle bli inblandad och jag skulle kunna skicka armén, flottan, flygvapnet och marinkåren. Jag kan skicka vem jag vill, säger presidenten.

LÄS MER: Trump uppmanar: Köp den här bilen

Kan runda lagen

En annan lag, Posse Comitatus Act, begränsar den amerikanska militären från att utföra inhemska brottsbekämpande åtgärder. 

Men det går att runda lagen.

– Han talar om Insurrection Act, som tillåter användning av federala militära styrkor i brottsbekämpande syfte, framhåller Geoffrey Corn, chef för Center for Military Law and Policy vid Texas Tech University School of Law, i en kommentar till CBS.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Nato

Text: Redaktionen