IRLAND: Konservativt land går till val

2024 11 24

Irländsk politik lutar kraftigt åt höger i ett europeiskt perspektiv.

Ända sedan Irland införde titeln Taoiseach för sin premiärminister – vilket skedde 1937 – har posten innehafts av antingen det konservativa högerpartiet Fianna Fail eller det liberalkonservativa högerpartiet Fine Gael.

– Båda partierna är samma skrot och korn, säger 29-åriga Jenna Brush från Dublin.

När MarcusOscarsson.se träffar henne på en restaurang i centrala delarna av huvudstaden framhåller hon sin besvikelse över irländsk politik.

– Det är gör gammaldags och bakåtsträvande. Även om det har skett en del framsteg.

– Detta land behöver bli mer jämställt och mer modernt, säger hon.

Sinn Fein och Labour

Taoiseach är gammaldags irländska och betyder ledare.

Sedan 1937 har konservativa Fianna Fail haft posten 13 gånger och liberalkonservativa Fine Gael 10 gånger.

Ända sedan 1987 har socialdemokratiska Labour varit det tredje största partiet. Och i valet 2011 klättrade de till och med upp tillfälligt till andra plats när Fianna Fail hade en kris.

Som traditionellt sett tredje största parti har Labour suttit med i inte mindre än åtta olika regeringar varav sju inkluderade Fine Gael och en inkluderade Fianna Fail.

Men vid valet 2016 tappade emellertid Labour kraftigt och istället tog sig vänsternationalistiska tillika socialdemokratiskt inriktade Sinn Fein förbi och fick 14 procent.

2020 blev ett succéval för Sinn Fein som ökade till 25 procent och blev största parti i procent räknat men fick ett mandat mindre än Fianna Fail.

Slåss om förstaplatsen

Fianna Fail fick 22 procent och Fine Gael 21 procent och tillsammans med De Gröna på 7 procent bildade de en koalitionsregering vilket återigen placerade Sinn Fein till en oppositionsroll.

De Gröna blev fjärde största parti med 7 procent och Labour bara fjärde störst med 4 procent.

– Det har hänt en del, men långt ifrån tillräckligt säger Jenna Brush som menar att ungdomarnas röst nonchaleras av politikerna.

Inför valet 29 november 2024 har Labour inte lyckats komma tillbaka utan ligger kvar kring 4 procent samtidigt som De Gröna fallit ned till samma nivå. Det relativt nystartade partiet Socialdemokraterna ligger på nära 6 procent i senaste mätningarna.

Fine Gael, Fianna Fail och Sinn Fein slåss om förstaplatsen och ligger runt 20 procent vardera.

TikTok-ledaren

Fine Gaels ledare och omtalade premiärminister Leo Varadkar avgick i mars månad och lämnade över till Simon Harris som gav partiet ett rejält lyft i mätningarna som nu har mattats ut. Harris har kallats TikTok-ledaren för sin skicklighet i sociala medier.

För att Sinn Fein ska ta över styret över Irland krävs en stor seger eftersom Fine Gael och Fianna Fail framhållit att de avser att bilda regering igen om de vinner valet.

Den ekonomiska nedgången, sjukvården och bostadsbrist hör till de största valfrågorna tillsammans med invandringen.

Foto: M. Johnston

Text: Redaktionen


27 november 2025

JUST NU: Tjetjenien under attack

2025 11 27

Tjetjeniens huvudstad har attackerats.

En militärbas i Grozny, Tjetjeniens huvudstad, har träffats av en drönare.

Detta enligt lokala källor som publicerat videoklipp online, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönarattack mot militärbas

Ögonvittnen har publicerat bilder och videor på sociala medier som visar rök stiga från en av byggnaderna på basområdet.

De oberoende nyhetsmedierna Kavkaz.Realii och Astra bekräftar platsen och att byggnaden verkligen skadats.

– Basen huserar det 141:a motoriserade regementet Sever (North), som är en del av det ryska nationalgardet, rapporterar kanalerna.

Varken tjetjenska myndigheter eller Rysslands försvarsministerium har bekräftat drönarattacken.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: USA varnar för ryskt ”knockoutslag”

Stora störningar i regionen

– Som följd av attacken har flygplatser i Tjetjenien, Dagestan, Nordossetien och Ingushetien tillfälligt stängt, uppger tidningen.

Grozny är huvudstaden i Rysslands delvis muslimska republik Tjetjenien, som styrs av Vladimir Putins allierade, den auktoritäre ledaren Ramzan Kadyrov.

Staden rymmer flera baser för de pro-Kremlska tjetjenska styrkorna, ofta kallade kadyroviterna.

Kadyroviterna har deltagit på Rysslands sida sedan starten av den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Samtidigt har tjetjenska frivilliga som motsätter sig Ryssland anslutit sig till striderna på Ukrainas sida och bildat flera enheter, bland annat Dzhokhar Dudayev-bataljonen.

Komplex relation

Tjetjenien är en federal republik inom Ryska federationen med viss självstyrelse, men regionen har historiskt haft en spänd relation med Moskva.

Under 1990-talet utkämpades två blodiga krig mellan tjetjenska separatister och ryska styrkor, vilket ledde till omfattande förstörelse och tusentals dödsoffer.

Sedan början av 2000-talet har Kreml stärkt sin kontroll över regionen genom stöd till lokala ledare och genom att integrera säkerhets- och försvarsstrukturer med rysk centralmakt.

Idag är Tjetjenien formellt en del av Ryssland, men stabiliteten är beroende av Moskvas fortsatta politiska och ekonomiska inflytande.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen