IRLAND: Konservativt land går till val

2024 11 24

Irländsk politik lutar kraftigt åt höger i ett europeiskt perspektiv.

Ända sedan Irland införde titeln Taoiseach för sin premiärminister – vilket skedde 1937 – har posten innehafts av antingen det konservativa högerpartiet Fianna Fail eller det liberalkonservativa högerpartiet Fine Gael.

– Båda partierna är samma skrot och korn, säger 29-åriga Jenna Brush från Dublin.

När MarcusOscarsson.se träffar henne på en restaurang i centrala delarna av huvudstaden framhåller hon sin besvikelse över irländsk politik.

– Det är gör gammaldags och bakåtsträvande. Även om det har skett en del framsteg.

– Detta land behöver bli mer jämställt och mer modernt, säger hon.

Sinn Fein och Labour

Taoiseach är gammaldags irländska och betyder ledare.

Sedan 1937 har konservativa Fianna Fail haft posten 13 gånger och liberalkonservativa Fine Gael 10 gånger.

Ända sedan 1987 har socialdemokratiska Labour varit det tredje största partiet. Och i valet 2011 klättrade de till och med upp tillfälligt till andra plats när Fianna Fail hade en kris.

Som traditionellt sett tredje största parti har Labour suttit med i inte mindre än åtta olika regeringar varav sju inkluderade Fine Gael och en inkluderade Fianna Fail.

Men vid valet 2016 tappade emellertid Labour kraftigt och istället tog sig vänsternationalistiska tillika socialdemokratiskt inriktade Sinn Fein förbi och fick 14 procent.

2020 blev ett succéval för Sinn Fein som ökade till 25 procent och blev största parti i procent räknat men fick ett mandat mindre än Fianna Fail.

Slåss om förstaplatsen

Fianna Fail fick 22 procent och Fine Gael 21 procent och tillsammans med De Gröna på 7 procent bildade de en koalitionsregering vilket återigen placerade Sinn Fein till en oppositionsroll.

De Gröna blev fjärde största parti med 7 procent och Labour bara fjärde störst med 4 procent.

– Det har hänt en del, men långt ifrån tillräckligt säger Jenna Brush som menar att ungdomarnas röst nonchaleras av politikerna.

Inför valet 29 november 2024 har Labour inte lyckats komma tillbaka utan ligger kvar kring 4 procent samtidigt som De Gröna fallit ned till samma nivå. Det relativt nystartade partiet Socialdemokraterna ligger på nära 6 procent i senaste mätningarna.

Fine Gael, Fianna Fail och Sinn Fein slåss om förstaplatsen och ligger runt 20 procent vardera.

TikTok-ledaren

Fine Gaels ledare och omtalade premiärminister Leo Varadkar avgick i mars månad och lämnade över till Simon Harris som gav partiet ett rejält lyft i mätningarna som nu har mattats ut. Harris har kallats TikTok-ledaren för sin skicklighet i sociala medier.

För att Sinn Fein ska ta över styret över Irland krävs en stor seger eftersom Fine Gael och Fianna Fail framhållit att de avser att bilda regering igen om de vinner valet.

Den ekonomiska nedgången, sjukvården och bostadsbrist hör till de största valfrågorna tillsammans med invandringen.

Foto: M. Johnston

Text: Redaktionen


7 november 2025

Pensionärer kan få pensionen spärrad i tre år

2026 02 17

Ett slarvfel kan äventyra svenskars pensioner.

Regeringen har utfärdat ett förslag om en bidragsspärr i socialförsäkringen.

Detta väcker nu kritik från flera experter då det kan få allvarliga konsekvenser för pensionärer som av misstag lämnat fel uppgifter, rapporterar Senioren.

Förslag om bidragsspärr

Regeringen har föreslagit att en bidragsspärr och sanktionsavgifter ska införas inom socialförsäkringen för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott. 

Det innebär att Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten kan besluta att en person inte får ut sin pension under en viss tid – från några månader upp till tre år – om personen medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat oriktiga uppgifter. 

Syftet med lagförslaget är enligt regeringen att förhindra medvetet fusk, men de tar inte upp hur pensionärer som oavsiktligt lämnar fel uppgifter ska skyddas.

– Genom en bidragsspärr och sanktionsavgift i socialförsäkringen skickar vi en tydlig signal att det aldrig är acceptabelt att missbruka våra välfärdssystem, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje om förslaget.

LÄS MER: SEB: Det händer med svenska kronan nu

Risk för dubbelbestraffning

Men förslaget har fått kritik från Lagrådet, regeringens egen juridiska rådgivande instans, som menar att delar av bidragsspärren kan strida mot grundläggande rättigheter. 

Lagrådet varnar för att förfarandet kan krocka med egendomsskyddet i regeringsformen, som garanterar att privat egendom inte får tas i beslag eller begränsas utan lag och rimlig kompensation.

Om någon redan fått en påföljd för ett brott kan denne också få förmåner spärrade, vilket i praktiken kan innebära att en person tvingas avstå från sin inkomst som pensionär. 

Pensionärer särskilt utsatta

Kritiker menar att det är särskilt problematiskt när reglerna kan drabba pensionärer som gjort ett misstag – utan att det handlar om brottslig avsikt. 

Enligt Lagrådet skulle en pensionär som lämnat fel uppgift kunna få sin redan intjänade pension spärrad under en längre period, utan möjlighet att retroaktivt få ut pengarna. 

– Enligt Lagrådet går det under förslaget inte att få ut de spärrade pensionspengarna i efterhand, även om pensionen egentligen är rätt intjänad, uppger Senioren.

Förslaget har skickats vidare till beredning och ska granskas mer noggrant innan det eventuellt blir verklighet.

LÄS MER: Magdalena Andersson anklagas – ”S fifflade”

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen