27 jan 2026

Iphone ändrar samtalsfunktion – “totalt ologiskt”

2023 08 13

Det kommer att bli något svårare att lägga på luren för Iphone-användare.

Brukar du bli uppringd av irriterande telefonförsäljare och bedragare eller får du andra samtal som du snabbt vill avsluta?

Nu blir det mer komplicerat för att koppla bort dig när du fortast möjligt vill slänga på luren.

Detta med anledning av en ny uppdatering som lanseras av Apple till Iphone, som får kraftig kritik för den tilltänkta förändringen.

Flyttar knappen

På det nuvarande operativsystemet iOS 16 finns den röda knappen, som avslutar samtalet, längst ned i mitten av skärmen.

Samtidigt syns ett rutnät av sex andra alternativ – bland annat det som aktiverar Facetime och högtalaren.

Men nu har layouten för hur det ska se ut med iOS 17 avslöjats, rapporterar Daily Mail.

Nu plockas knappen för kontakter bort från rutnätet – och ersätts av "avsluta samtal-knappen" som istället placeras längst ned till höger.

"Kommer att förvirra"

Även de andra knapparna kastas om i en helt annan ordning än på nuvarande operativsystem.

Och avslöjandet har inte tagits emot särskilt väl, även om det för närvarande enbart befinner sig i ett betaläge och håller på att finjusteras.

– Förändringen kommer definitivt att förvirra iPhone-användare, som är vana vid att lägga på samtal genom att trycka på mitten av skärmens nederkant, framhåller Daily Mails reporter Shivali Best.

"Fruktansvärt – totalt ologiskt"

Avslöjandet om förändringen har även orsakat ramaskri på X, tidigare Twitter.

– Det här är fruktansvärt och det är totalt ologiskt varför det ändras, uttrycker en användare.

– Många lär oavsiktligt lägga på luren. Om det inte är trasigt, fixa inte det, skriver en annan.

Ny modell

Den nya uppdateringen träder i kraft i samband med att Apple släpper den nya modellen Iphone 15 i september.

Flera andra funktioner adderas samtidigt, som till exempel ett standbyläge och en förbättring av rättstavningsprogrammet.

Huruvida den nya modellen släpps problemfritt återstår att se, då den redan präglats av en hel del utmaningar.

Framför allt har det varit grus i maskineriet när det gäller tillverkningen av skärmarna, som enligt uppgifter inte håller måttet vid hållbarhetstester.

– Problemet är mer uttalat med iPhone 15 Pro Max, vilket tyder på att det kommer att bli en allvarligare brist på den modellen än iPhone 15 Pro, framgår i en rapport från Bank of America.

Foto: Sarah B

Text: Redaktionen


Krigsfartyg i Östersjön attackerat

2026 03 25

Ett ryskt örlogsfartyg har träffats av ukrainska drönare.

Uppgifterna kommer tidigt på onsdagseftermiddagen.

Ukraina har genomfört en stor drönarattack på onsdagen och träffat flera ryska måltavlor.

Bland måltavlorna som har träffats finns ett ryskt örlogsfartyg i Östersjön, rapporterar Kyiv Independent.

Ryskt fartyg träffat

Ukrainska styrkor har skadat ett ryskt fartyg i Östersjöhamnen Viborg i samband med en omfattande drönarattack.

Attacken är det första kända framgångsrika tillslaget mot ett rysk militärt fartyg i Östersjön, nästan 1 000 kilometer från ukrainskt territorium. 

Fartyget, som av generalstaben identifierats som “Purga” och som drivs av den ryska säkerhetstjänsten FSB:s gränsbevakningssektion, låg dockat vid stadens skeppsvarv när det träffades.

Bilder visar

Bilder som publicerats på Telegram visar ett fartyg som kantrat på sidan bland andra större båtar som ligger dockade i hamnen. 

Enligt den ukrainska generalstaben kan Purga, som tillhör en fartygsklass byggd vid varvet känd som Projekt 23550, fungera både som isbrytare och som ett ordinarie örlogsfartyg. 

Enligt det ryska sjöfartsorganet Paluba kostar ett sådant fartyg omkring 18 miljarder rubel – motsvarande 222 miljoner dollar eller strax över två miljarder svenska kronor.

Hävdar: "300 miljoner dollar" 

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, kommenterar attacken i ett inlägg på X.

Enligt honom rör det sig om en massiv prestigeförlust för Ryssland.

– Den kostar ungefär 300 miljoner dollar, skriver Gerashchenko om fartyget.

Läs mer: Gulfstat uppmanar Trump: ”Avsluta inte kriget”

Efter enorma ryska attacken

Ukrainas stora drönarattack kommer efter att Ryssland under de senaste dygnen avfyrat hundratals drönare och missiler.

– Det ukrainska flygvapnets talesperson, överste Jurij Ihnat, uppgav att ryska styrkor avfyrade samtliga sju ballistiska robotar mot områden relativt nära frontlinjen i oblasterna Zaporizjzja och Poltava, och att de ukrainska styrkorna inte kunde skjuta ner robotarna, uppger tankesmedjan ISW.

541 av 556

Ukraina lyckades bättre med att skjuta ner drönarna.

– Ukrainska styrkor sköt ner 541 av de 556 stridsdrönare som avfyrades under dagen.

Läs mer: LARMET: Kina förbereder sig för storkrig

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine Telegram

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen