Invasion i svensk turistpärla: ”värsta jag varit med om”

2025 10 21

Folk stormar till en av Sydsveriges mest attraktiva turistpärlor så här års.

Höstupplevelsen när löven skiftar färg i Söderåsens nationalpark i Skåne är svårslagen.

Och när det vankades strålande sol i helgen blev parken fullständigt invaderad. 

Minst 1 500 bilar försökte ta sig in på parkeringen i lördags, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

Byn Allarp som ligger mittemot nationalparken tvingades konstatera kaotiska scener på gatorna när de officiella parkeringsplatserna tog slut.

– Denna helgen var fullständig katastrof. Det var det värsta vi har varit med om, särskilt på lördagen, säger en boende i byn till lokaltidningen.

"Supervackert"

Flera besökare vittnar om att det var i princip omöjligt att hitta en parkering.

Istället tog folk till kreativa och potentiellt olagliga metoder när de ställde sig längs gräs- och vägkanter. Hur många som fått böter återstår att se, då statistiken inte samlas in förrän i efterhand.

Utsikten över Söderåsen i höstskrud.

Tove Hultberg är parkchef för Söderåsens nationalpark.

Hon har svårt att klandra folk för att de vill komma dit. Parken är “supervacker just nu”, säger hon.

Men det enorma trycket är ett problem, även om bilden är att felparkeringarna börjat minska jämfört med förra året.

– Det vi själva ser är att många stora husbilar ställer sig på tvären på vår parkering, den är inte byggd för så stora fordon. Och då får man böter, säger Tove Hultberg till HD.

LÄS OCKSÅ: Ilska inom regeringen – skyller på Liberalerna

Ikonisk utsikt

Söderåsens nationalpark ligger några mil öster om Helsingborg.

Parken karaktäriseras av djupa dalar, rafflande rasbranter och tjocka lövskogar.

Den mest ikoniska utsikten hittas troligen vid Kopparhatten, men även Hjortsprånget erbjuder hisnande vyer. 

Området, som domineras av bokskogar, är också en av de största sammanhängande naturskyddade ädellövskogarna i Nordeuropa, skriver Sveriges nationalparker om turistmålet.

Söderåsen har nyligen även uppmärksammats eftersom trätrappan till Kopparhatten tagits bort på grund av slitage. Den har fortfarande inte ersatts, bland annat på grund av kraftigt minskat anslag från regeringen för skyddad natur.

LÄS MER: Priskollaps nära – folkkär produkt kan störtdyka i pris

Foto: T. Guow

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen