“Inte en snöbolls chans i helvetet – Kanada dundrar mot Trump

2025 02 13

Donald Trump vill att Kanada ansluter sig till USA som landets 51:a delstat.

Det som började som ett skämt från den amerikanska presidenten har visat sig vara på allvar.

– Ja, det är det, bekräftade Trump i en intervju med Fox News i helgen.

– Jag tror att Kanada skulle ha det mycket bättre som vår 51:a delstat eftersom vi förlorar 200 miljarder dollar om året med Kanada. Och jag tänker inte låta det hända.

"Inte en snöbolls chans i helvetet"

Nu svarar Kanada i frågan om ett scenario där landet annekteras av USA.

Och det i hårdast möjliga ordalag.

– Det finns inte en snöbolls chans i helvetet, säger den kanadensiska premiärminister Justin Trudeau om förslaget, enligt The Toronto Star.

Premiärministern uppges emellertid ha bekräftat Trumps ambition om att förvärva Kanada som en ny delstat “är på riktigt”.

Det ska ha skett i samband med ett stängt möte med kanadensiska företagsledare, erfar tidningen.

– Det kommer aldrig att hända, men vi måste ta vad presidenten säger på allvar och ta in det i våra överväganden när vi fortsätter att stå upp för Kanada, har Trudeau sagt tidigare.

"Vill inte vara amerikaner"

Idén om att USA skulle annektera Kanada lyftes redan i början av december förra året.

Efter att Trump tillträtt som ny president införde han snabbt höga tullar gentemot grannlandet. Lika fort sattes de dock på paus efter en överenskommelse om att Kanada ska öka sin bevakning av gränsen till USA.

Hotet om handelskrig har emellertid utlöst många upprörda känslor och många kanadensiska har börjat bojkotta amerikanska varor.

– Kanadensare vill inte vara amerikaner, säger Duane Bratt, statsvetare vid Mount Royal University i Calgary, till Los Angeles Times.

– Vi delar många kopplingar med USA, men vi skiljer oss åt på många sätt. Vårdpolitik. Skolskjutningar. Vi gillar inte att så många har vapen.

Uppmanat medborgarna

Justin Trudeau har själv uppmanat kanadensiska medborgare att sluta köpa amerikanska produkter.

– Nu är det dags att välja Kanada, har premiärministern sagt.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen