INRIKES: Säpos allvarliga varning

2022 10 12

Det säkerhetspolitiska läget har fått Säpo och Energimyndigheten att gå ut med en varning.

Svenska aktörer på den marknad som jobbar med landets energiförsörjning har fått ett brev den svenska säkerhetspolisen, Säpo, och Energimyndigheten.

I det uppmanar man företagen att stärka resurserna och öka kontrollen för att snappa upp eventuella sabotage mot deras anläggningar.

Bör vidta åtgärder

– Energisektorn behöver vidta åtgärder för att skydda det som ska skyddas, uppmanar Karl Melin, presschef på Säkerhetspolisen, aktörerna, rapporterar SVT, till tv-kanalen.

Säpo uppmanar dessutom nätägare och elbolag att inte nonchalera även mindre händelser, utan rapportera även dem.

Och det efter explosionerna runt Nord Stream 1 och 2.

Redan vid krigsutbrottet i slutet på februari gick Säpo och myndigheten ut med uppmaningar att hålla ögonen öppna, men nu understryker man allvaret i det säkerhetspolitiska läget och ber dem vässa kontrollen ytterligare.

Bland de insatser aktörerna uppmanas göra är i form av fler kameror och mer personal.

Infrastruktur och IT

– Det kan handla om att man ökar bevakning kring kritisk infrastruktur – det kan vara it-system också, säger Erik Nordman, säkerhetschef på Svenska Kraftnät.

Han understryker allvaret och tillägger:

– Helt klart är att vi har ett allvarligare säkerhetsläge nu.

Huruvida svenska anläggningar har utsatts för påverka eller sabotage vill inte Säpo uppge.

Det svenska elnätet är sårbart, men för den som vill slå ut hela nätet i ett slag är det svårt.

Tål viss påfrestning

Lina Bertling Tjernberg, professor i elkraftnät vid KTH, sa i en intervju med SVD häromdagen att Svenska kraftnät och elnätsägare inte gärna kommunicerar nätens tålighet utåt.

– Men det jag kan säga är att kraftsystemet är traditionellt sett dimensionerat för att tåla minst ett eller två större bortfall. Det gör att det alltid finns en viss redundans i systemet, sa hon till tidningen.

Foto: Nikola-Johnny-Mirkovic

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen