INFORMATIONSKRIGET: Viral bild från ”CNN” användes i propagandasyfte

2022 04 28

På sociala medier har en bild på påstådda ukrainska barnsoldater blivit viral. 

Bilden uppges vara från en artikel som publicerats av CNN.

Den föreställer barnsoldater från Ukraina och har cirkulerat på sociala medier sedan 2018.

Flera länder

Inlägg innehållandes bilden har delats i flera länder och har används i flera sammanhang där det har hävdats att en artikel från CNN bevisar att Ukraina använder barnsoldater i strider mot de ryska trupperna.  

Efter en faktagranskning kan nu detta påstående förklaras som falskt, rapporterar AFP.

Nyhetsbyrån har gjort en omfattande granskning och har inte hittat några bevis för att inlägget eller bilden någonsin har publicerats av CNN.

Den amerikanska tv-kanalen har även bekräftat att avsändaren är förfalskad och att de ej står bakom bilden.

En talesperson från CNN konstaterade den 20 april att mediejätten aldrig publicerat bilden, uppger AFP.

Dök upp på Twitter

Bilden på barn i militära kläder dök återigen upp på Twitter den 14 april. En användare från Indonesien delade bilden och den blev återigen viral, rapporterar AFP.

Bildtexten löd: ”Desperata åtgärder”.

CNN:s officiella logotyp syntes längst upp till höger.

Fejkintervju

I texten nedanför bilden hävdades det att CNN intervjuat en 12-årig ukrainsk flicka.

Texten i sin helhet:

– När striderna i östra Ukraina intensifieras, registrerar sig modiga barn för att bekämpa de ryska inkräktarna. Vi pratade med en flicka. Olga, 12, från Zaporizjzja, berättar sin historia om hur hon tar till vapen för att bekämpa de ryska trupperna.   

Har publicerats tidigare

Nyhetsbyråns granskning visar att bilden trots allt är äkta och publicerades 2018 av den brittiska tidningen The Times.

Bilden användes i en artikel som handlade om hur barn i åldrarna sju till femton tillbringade sin semester i ett sommarläger som organiserades och drevs av Azovbataljonen, en högerextrem gruppering inom den ukrainska militären.

Fotografen kommenterar bilden

Mannen bakom bilden är den brittiske fotografen Alex Masi. Han förklarar att bilden är från ett sommarläger 2016-17 där ”barn lär sig om krigets realiteter”.

Han bekräftar att inägget som cirkulerat på Twitter är falskt. 

– Bilden är min och har aldrig använts av CNN. De här barnen är väldigt trevliga. Killarna från Azov likaså. De är inte nazister, säger han till AFP.  

Liten del av Ukrainas armé

Azovbataljonen utgör en bråkdel av den ukrainska militären med sina drygt 900 medlemmar.

Enligt Internationella institutet för strategiska studier (IISS) hade Ukraina sammanlagt 209 000 soldater i aktiv tjänst 2021.

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har använt bataljonen i sin propaganda för att rättfärdiga sitt påstående om att nazister styr Ukraina och att landet måste ”avnazifieras”.

Foto: J. Franganillo

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen