INFÖR SOMMAREN: Går ut med mycket viktig information

2023 05 14

Läkemedelsverket har gått ut med ett viktigt meddelande inför sommaren.

Snart är sommaren här och många har längtat efter solen och värmen hela vintern.

Då många söker sig till stränder och uteplatser går läkemedelsverket ut med mycket viktig information angående hur man bör skydda sig själv från hudcancer.

Myndigheten uppmanar svenskarna att undvika solen när den är som starkast och använda solskyddsprodukter som komplement.

– Du behöver smörja in dig ordentligt innan du går ut i solen och upprepa insmörjning flera gånger under dagen för att få utlovat skydd. Din solskyddskräm får inte heller vara för gammal eller stått öppnad under längre tid eftersom effekten kan minska, säger Elmira Tavoosi, utredare på Läkemedelsverket.

Flera råd

Råden från Läkemedelsverket handlar om ett antal olika saker.

Solskyddskrämen bör skydda mot både UVB och UVA-strålning, och man rekommenderas kolla efter svensk varningstext och bruksanvisning.

En annan uppmaning handlar om att inte använda solskyddsprodukter om hållbarhetstiden gått ut, och att förvara produkten svalt och mörkt.

“Måste ta på allvar”

Vidare avråder Läkemedelsverket från att köpa sådana solskyddsprodukter som saknar märkning som varnar för riskerna med solning.

– Det är viktigt att vara lite noggrann när man väljer solskyddsprodukt och att faktiskt använda den sedan. Trots att det inte råder något tvivel om att solens strålar skadar både kortsiktigt och långsiktigt kommer det med jämna mellanrum ut rapporter om att antalet fall av hudcancer ökar. Det är något vi måste ta på allvar och se till att skydda oss, förklarar Elmira Tavoosi.

Läkare larmar

Under senare tid har flera olika hudcancer-appar uppkommit som riktar sig till konsumenter.

Läkare avråder privatpersoner från att använda sig av dessa appar då de inte är tillräckligt testade.

– I dag är de här apparna inte kvalitetssäkrade och CE-märkta. De är inte utvecklade som konsekvens av kliniska studier, utan de är utvecklade ganska skyndsamt och prematurt och det gör mig som hudläkare orolig, säger Sam Polesie, specialistläkare i hud- och könssjukvård vid Sahlgrenska universitetssjukhuset till SR.

Bör vara uppmärksam

Även Läkemedelsverket understryker att det finns risker med att förlita sig på hälsoappar.

Myndigheten rekommenderar att man är uppmärksam på vilka slags appar man använder sig av.

Foto: E. Garrido

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen