Imorgon lördag: Polisen varnar för våldsamheter

2023 11 24

Polisen har upprättat en särskild regional händelse.

Anledningen är att två allmänna sammankomster kommer att äga rum samtidigt i Norrköping under lördagen.

Det rör sig om en koranbränning och en manifestation för Palestina.

Och polisen räknar med att det kommer bli oroligt i staden – i synnerhet eftersom manifestationer dessutom sker vid ungefär samma tid.

– Det vi har gjort nu är att skapa en särskild regional händelse för att bland annat säkerställa att vi har god ledningsförmåga om det skulle uppstå ordningsstörningar, säker Frida Braf, lokalpolisområdeschef, till Norrköpings Tidningar.

Kräver förstärkning

En särskild händelse innebär någonting som den ordinarie polisverksamheten inte är anpassad för.

– Och som därför ska hanteras utanför denna med en speciell organisation och ledning, förklarar polisen på sin hemsida.

– Det kan handla om att det behövs extra många poliser eller speciella kompetenser.

Tar lärdom av tidigare bränningar

Enligt myndigheten jobbar man mycket nära underrättelseenheten för att skapa sig så goda förutsättningar som möjligt inför lördagen.

Bland annat har man reflekterat kring erfarenheterna från tidigare koranbränningar som genomförts i landet, då det ofta förekommit stök och i flera fall även våldsamma upplopp.

– Polisens fokus är att säkerställa den allmänna ordningen och säkerheten vid arrangemanget. Vi ska verka för att de allmänna sammankomsterna ska kunna genomföras tryggt och säkert, det är vårt huvuduppdrag nu, säger Frida Braf.

Blev chockade

På Facebook finns ett event för den planerade Palestinamanifestationen.

Den som ansökt om tillståndet, Rawa Lasalti, har uttryckt för lokaltidningen att man blev chockade av att få höra att en person ska bränna koranen nästan samtidigt.

Rawa Alsati betonar att deras manifestation handlar om att stötta det palestinska folket, men det är inte en muslimsk organisation som står bakom eventet.

Hon säger också att deltagarna uppmanas att ignorera koranbränningen.

70-tal personer

Manifestationen för Palestina inleds klockan 12.00 i Hörsalsparken i Norrköping.

Denna manifestation är till för alla som tror på mänskliga rättigheter, framhåller eventskaparna på Facebook.

Ett 70-tal personer har anmält att de kommer att delta.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen