IKVÄLL: Kraftigt regn och åska

2024 07 16

Kraftigt regn med inslag av åska väntas på flera håll under kvällen och natten.

Under den senaste tiden har uppehållsväder varvats med skurar och många längtar tillbaka till det riktiga sommarvädret.

Senare i veckan väntas det kunna bli uppemot 25 grader.

Innan dess blir det dock mer regn, och under tisdagskvällen och natten mot onsdag ser det ut att regna kraftigt på flera håll.

Det meddelar SMHI.

Kraftigt regn och åska

SMHI framhåller att regnmolnen drar in över Svealand och Gotland under kvällen.

– Ikväll når regnet in över Svealand och Gotland och in på natten även över Dalarna och sydligaste Norrland. På vissa håll väntas kraftigt regn med inslag av åska, förklarar vädermyndigheten.

Fortsätter in över Norrland

På onsdagen kommer regnområdet att fortsätta norrut.

– Under onsdagen fortsätter regnet in över södra och mellersta Norrland, fortsätter SMHI.

– Regnet får troligen sin tyngdpunkt över nordvästra Svealand och södra Norrland med risk för kraftiga inslag och stora totala mängder, kanske även åska.

Sen blir det varmare

Mot slutet av veckan väntas solen och värmen visa sig.

På vissa håll i landet kan det bli så varmt som 25 grader.

– Fredag-söndag ser skurar ut att ligga kvar över norra Norrland men de försvagas allt mer när högtrycket i söder etablerar sig över landet. 

– I övrigt verkar det bli plats för en del sol och på lördag-söndag hamnar temperaturerna nära 25 grader stora delar av landet, lokalt ännu högre.

Nytt lågtryck

Värmen ser dock inte ut att stanna särskilt länge, då ett nytt lågtryck rör sig in över landet nästa vecka.

Då väntas mer regnskurar och skakigt väder.

– I början på nästa vecka närmar sig nya lågtryck västerifrån och för med sig regn och skurar in över landet, framhåller SMHI.

– Men tidsfasen är osäker, möjligtvis tar sig regn in redan på söndagen, men lite troligare fram på måndag eller tisdag. 

– I norr kan högtrycket hålla emot ytterligare någon dag men efterhand väntas i alla fall det ostadiga vädret återvända, och då även med svalare luft.

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen