IKVÄLL: Kraftigt regn och åska

2024 07 16

Kraftigt regn med inslag av åska väntas på flera håll under kvällen och natten.

Under den senaste tiden har uppehållsväder varvats med skurar och många längtar tillbaka till det riktiga sommarvädret.

Senare i veckan väntas det kunna bli uppemot 25 grader.

Innan dess blir det dock mer regn, och under tisdagskvällen och natten mot onsdag ser det ut att regna kraftigt på flera håll.

Det meddelar SMHI.

Kraftigt regn och åska

SMHI framhåller att regnmolnen drar in över Svealand och Gotland under kvällen.

– Ikväll når regnet in över Svealand och Gotland och in på natten även över Dalarna och sydligaste Norrland. På vissa håll väntas kraftigt regn med inslag av åska, förklarar vädermyndigheten.

Fortsätter in över Norrland

På onsdagen kommer regnområdet att fortsätta norrut.

– Under onsdagen fortsätter regnet in över södra och mellersta Norrland, fortsätter SMHI.

– Regnet får troligen sin tyngdpunkt över nordvästra Svealand och södra Norrland med risk för kraftiga inslag och stora totala mängder, kanske även åska.

Sen blir det varmare

Mot slutet av veckan väntas solen och värmen visa sig.

På vissa håll i landet kan det bli så varmt som 25 grader.

– Fredag-söndag ser skurar ut att ligga kvar över norra Norrland men de försvagas allt mer när högtrycket i söder etablerar sig över landet. 

– I övrigt verkar det bli plats för en del sol och på lördag-söndag hamnar temperaturerna nära 25 grader stora delar av landet, lokalt ännu högre.

Nytt lågtryck

Värmen ser dock inte ut att stanna särskilt länge, då ett nytt lågtryck rör sig in över landet nästa vecka.

Då väntas mer regnskurar och skakigt väder.

– I början på nästa vecka närmar sig nya lågtryck västerifrån och för med sig regn och skurar in över landet, framhåller SMHI.

– Men tidsfasen är osäker, möjligtvis tar sig regn in redan på söndagen, men lite troligare fram på måndag eller tisdag. 

– I norr kan högtrycket hålla emot ytterligare någon dag men efterhand väntas i alla fall det ostadiga vädret återvända, och då även med svalare luft.

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


21 februari 2026

UPPGIFTER: Zelenskyj uppgiven – ”alla är i chock”

2026 02 21

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyjs kamp för fred har varit lång och svår.

Och mycket tyder på att den fortsätter under en längre tid framöver.

Fredssamtalen med Ryssland och USA har inte nått de resultat som den ukrainske presidenten hoppats på.

Nu växer frustrationen hos Zelenskyj, erfar Wall Street Journal.

”Alla är i chock”

Under ett möte med Ukrainas toppolitiker i veckan ska presidenten gett uttryck för sin uppgivenhet.

– Där meddelade Zelenskyj att förhandlingarna hade misslyckats och att de borde lägga upp en plan för de kommande tre åren av kriget. Alla är i chock, säger tidningens korrespondent Bojan Panczevski med hänvisning till källor med insyn, rapporterar Iltalehti.

Tappat förtroendet för USA

Den treåriga planen syftar till den tid som är kvar av Donald Trumps mandatperiod.

Under mötet ska Zelenskyj också uppgett att hans förtroende för Donald Trump håller på att ta slut.

– Zelenskyj har också sagt att han har tappat förtroendet för att Trumps USA skulle gå med på att erbjuda säkerhetsgarantier som är avgörande för Ukraina, uppger Bojan Panczevski.

– Zelenskyj hoppas troligen att nästa amerikanska administration kommer att stödja Ukraina mer än Trump.

LÄS OCKSÅ: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Strida i flera år

I veckan gick befälhavaren för Ukrainas nationalgarde, Oleksandr Pivnenko, ut och meddelade att landet är förberett på att försvara sitt land under flera år framöver.

– Vi kommer att kunna slåss i flera år till, hundra procent. Men krig borde ta slut förr eller senare, säger han, till BBC.

EU planerar nytt sanktionspaket mot Ryssland

EU planerar för ett nytt sanktionspaket mot Ryssland, enligt Europeiska kommissionens vice ordförande Kaja Kallas.

– Sanktionerna fungerar, de skadar allvarligt den ryska ekonomin, och varje ny åtgärd begränsar dess förmåga att föra krig ytterligare, säger hon, rapporterar Reuters.

Unionens utrikesministrar planerar att mötas i kommande vecka för att arbeta vidare med sanktionsförslaget.

LÄS OCKSÅ: Åkeri går i konkurs

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


28 oktober 2025

Ny regel införs för sjukpenning

2026 02 21

Nu ändras reglerna för de som har sjukpenning.

Från och med den 1 mars kan anställda som får hel sjukpenning prova att jobba utan risken att sjukpenningen dras in.

Detta meddelar Försäkringskassan.

Nytt regelverk

Försäkringskassan har meddelat att reglerna för sjukpenning kommer att förändras, med målet att sänka tröskeln för att komma tillbaka i arbete.

Tidigare har många som varit helt sjukskrivna tvekat inför att testa sin arbetsförmåga av rädsla för att Försäkringskassan ska dra in sjukpenningen om försöket inte skulle fungera.

Nu ska detta bli lättare.

– Att tillsammans med sin arbetsgivare kunna hitta sätt att bryta en sjukskrivning är viktigt. Jag tror att arbetsprövning kommer vara en viktig pusselbit för att underlätta återgång i arbete, säger Ulrika Havossar, avdelningschef på Försäkringskassan.

LÄS MER: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Så fungerar arbetsprövning

De nya reglerna innebär att en anställd som är beviljad sjukpenning kan arbetspröva på heltid för att testa hur mycket och hur länge man faktiskt klarar av att arbeta, utan att sjukpenningen påverkas.

Detta görs i samråd med arbetsgivaren och Försäkringskassan måste informeras innan arbetsprövningen börjar.

– Du kan prova att jobba när du är beviljad hel sjukpenning. Det är helt frivilligt – du och din arbetsgivare kommer överens om när du ska arbetspröva och vad du ska göra, meddelar Försäkringskassan.

För att vara godkänd för arbetsprövning måste personen vara helt sjukskriven och ha hel sjukpenning beviljad för den period som prövningen planeras att pågå.

En sådan period räknas som 14 kalenderdagar, och det går att göra två sådana perioder under ett år.

Viktigt att följa reglerna

Den som börjar jobba utan att ha meddelat Försäkringskassan i förväg riskerar att förlora försäkringsskyddet som gäller under arbetsprövningen.

Försäkringskassan varnar också att den faktiska arbetsinsatsen kan påverka rätten till sjukpenning om villkoren inte är uppfyllda.

Reglerna är utformade för att ge personer som är långtids‑ eller helt sjukskrivna större trygghet när de gradvis testar sin arbetsförmåga, utan att behöva vara rädda för att förlora sin sjukpenning direkt.

LÄS MER: 21 procent dyrare på en månad – käftsmäll för hushållen

Foto: Försäkringskassan

Text: Redaktionen