21 april 2026

Ikea aviserade fundamental förändring för sina kunder

2023 09 05

Det svenska jätteföretaget Ikea gör bäst i att hålla sig till det gamla.

En sådan slutsats kan möbeljätten dra efter ett nyligen utfört experiment som slog bakut med en gång.

Ändrade i grunden

Alla som har besökt Ikea vet hur det går till när man kommer in i varuhuset.

Planlösningen är motsatsen till öppen – till skillnad från hur upplevelsen är i många andra butiker.

Istället går man längs med en slags labyrint som pedagogiskt guidar kunden från den ena avdelningen till den andra.

Det är just det som Ikea försökt ändra på – genom att på flera håll öppna citybutiker som avviker från den typiska Ikeaupplevelsen. 

Bland annat i österrikiska Wien, rapporterar Wall Street Journal.

Hade jättefel

De nya butikerna, som ofta låg inne i centrala delar av städer i hela världen, såg alltså ut mer som vanliga varuhus.

– Kunder kunde ta vilken väg de ville genom butiken och produkter från olika rum i hemmet visades tillsammans, beskriver WSJ.

Ikeas chefer trodde att kunderna skulle uppskatta möjligheten att kunna gå som man ville utan att ta en omväg genom flera olika avdelningar.

De kunde dock inte ha haft mer fel.

– I verkligheten visade kundintervjuer och feedbackundersökningar att många kunder längtade efter butiksdesignens vägledande hand, säger Tolga Öncü, chef för detaljhandeln på Ingka Group som driver majoriteten av Ikeas varuhus, till den amerikanska tidningen.

Tvingas backa

Experimentet floppade därmed totalt och Ikea har därefter känt sig tvungna att backa.

Nu gör man om planritningarna och skyltningen även för citybutikerna – så att de ska likna de traditionella varuhusen.

– Vi trodde att vi inte behövde vägleda kunderna eftersom att butikerna är så små att vi trodde att de skulle se allt, säger Tolga Öncü.

– Men det blev väldigt tydligt att kunderna tänkte: “Nej, nej, nej, det här är en stor butik!”.

Som en verklig katalog

Den karakteristiska labyrinten hos Ikea har sitt ursprung i tanken att man vill leda sina kunder genom en verklig version av en Ikea-katalog.

Samma princip gäller idag.

– Labyrinten blir tilltalande eftersom du går igenom perfekt utformad 3D-reklam för ett bättre liv och fördjupar dig helt i dessa utrymmen, säger arkitektsturhistorikern Jeff Hardwick till WSJ.

Tidningen skriver även att en del kunder dock klagat på att det tar för lång tid att navigera och att rutten är så invecklad att den upplevs mer som en “fälla” än en väg.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Snart 28 kronor litern vid pump

2026 09 09

Idag, onsdag, kostar dieseln 21,94 kronor litern.

Det enligt företagspriserna hos de stora drivmedelskedjorna, ett riktpris som även indikerar literpriset för privatkunder.

Priset höjdes igår med 55 öre. Men det kan snart gå över 22 kronor och därefter röra sig upp mot hela 28 kronor litern, om nuvarande dieselbrist består och den tillfälliga skattesänkningen inte förnyas.

– Mellan 25 och 28 kronor litern ligger inom räckhåll, säger Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Securities, till DN.

Genomsyrar ekonomin

Dieseln genomsyrar hela världsekonomin. 

Huvudsakligen finns två förklaringar till bristen på drivmedlet och den efterföljande prisuppgången. Dels är trafiken genom Hormuzsundet mer eller mindre avstannad på grund av kriget i Iran, dels har Ryssland dragit i nödbromsen för dieselexport till följd av ukrainska attacker mot ryska raffinaderier.

Christian Kopfer konstaterar att det råder brist på såväl råolja som diesel.

– Om världen förbrukar 100 men bara producerar 95 måste de återstående fem tas någonstans ifrån. Nu tas de ur lagren, säger experten och menar att priset till slut måste tvinga bort förbrukning.

Andra läser: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Oklart om sänkningen består

Christian Kopfer jämför dieselbristen med en patient som långsamt tappas på blod. Det blir värre, men det tar inte slut över en natt.

Så sent som förra veckan flaggade Kopfer dessutom för att det kan bli en dubbelsmäll.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, sade han till SVT. 

Den skattesänkning på bensin och diesel som infördes i Sverige i somras gäller till och med 30 november 2026. I dagsläget är det oklart om den kommer att förlängas. SD och KD vill se en fortsättning, L säger nej och M har inte tagit ställning.

– Vi får ta den här typen av förhandlingar och diskussioner på andra sidan valet, sade Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson i SD, till SR i augusti.

Socialdemokraterna har inför valet gått ut med att partiet inte har några förslag om att höja drivmedelskatterna.

Andra läser: USA-stridsflyg har bombat fel

Foto: Circle K

Text: Redaktionen