Ikea-aktör uppmanar: Flytta din mikrovågsugn

2023 04 12

Nästan alla hem är idag utrustade med en mikrovågsugn.

Många skulle säkert hävda att de är helt beroende av mikron i vardagslivet.

Dock begår mängder av hushåll stora misstag – som i värsta fall kan visa sig bli förödande – när det gäller placeringen av mikrovågsugnen.

Det går nu ett team av Ikea-designer ut och varnar för, rapporterar The Sun.

Undvik trånga utrymmen

Ett stort misstag som många gör är bland annat att placera mikrovågsugnen i ett hörn, ofta i ett trångt utrymme på diskbänken. 

Någonting som designerna menar kan få "katastrofala” följder.

– Om inte ditt kök är designat för ett vinklat utrymme.

Inte nära fönster

Teamet uppmanar också att inte placera mikron för nära ett fönster. Dessa måste hållas fria om de skulle behöva användas som utrymningsplats.

– Mikrovågsugnar kräver ordentlig ventilation, men att sätta den framför fönstret är inte svaret, framhåller Ikea-aktörerna.

Säkra ventilation

Viktigt är också att mikrovågsugnen har tillgång till ordentligt luftflöde, vilket i annat fall kan leda till överhettning och eldsvåda som följd.

Den ska därför inte ställas ända in till väggen – utan ha tillräckligt med utrymme för ventilation på samtliga sidor.

Långt från kylen

Ytterligare en uppmaning handlar om att inte ställa mikron bredvid kylskåpet.

– I det här scenariot riskerar du att buckla din kylskåpsdörr med din mikrovågslucka om du inte är försiktig, framhåller designerna enligt The Sun.

– En mikrovågsugn avger också mycket värme, så det kanske inte är den bästa enheten att placera bredvid en maskin är designad för att hålla saker kalla.

Värst av allihop – och här ska den stå

Ikea-designerna avslutar med den värsta platsen av allihop – bredvid vasken.

Att placera mikron bredvid ett handfat är att “be om problem” då el och vatten kan bli en förödande kombination – till och med dödlig.

Så, var ska egentligen mikrovågsugnen stå?

För de som har utrymme i köket är svaret givet, enligt experterna.

– Lösningen är att se till att mikrovågsugnen alltid är någonstans mellan 1,2 och 2,7 meter bort från diskbänken.

– Det är mycket säkrare och helt enkelt bra design, framhåller teamet enligt den brittiska tidningen.

Foto: Ikea resp I. Daizy

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen